Kredyt konsolidacyjny to instrument finansowy przeznaczony dla osób, które wpadły w spiralę zadłużenia lub dla osób, które po prostu nie radzą sobie z ilością zaciągniętych zobowiązań finansowych. Zaciągając kredyt konsolidacyjny, łączymy wszystkie pozostałe kredyty w jeden. Zamiast kilku rat, mamy jedną ratę o niższej wysokości niż wynosi wysokość wszystkich dotychczasowych zobowiązań.
Na czym polega kredyt konsolidacyjny?
Po kredyt konsolidacyjny sięga coraz więcej Polaków. Kredyt gotówkowy konsolidacyjny jest kredytem celowym przeznaczonym na spłatę dotychczas zaciągniętych zobowiązań. Ekonomiści i socjologowie od dawna biją na alarm, że zjawisko nadmiernego zadłużania się zawsze jest wzmożone nie w czasach kryzysu, a właśnie w czasach prosperity, gdy czujemy się bezpiecznie. Łatwo nam wtedy o podęcie zobowiązania bez dobrego researchu odnośnie naszych realnych możliwości spłaty zobowiązań. Zwykle problem rozpoczyna się od jednego niefortunnego zdarzenia. Zapadniecie na chorobę uniemożliwiającą normalne wykonywanie pracy, redukcja etatów w firmie, czy urodzenie dziecka. Nagle okazuje się, że trzeba mocno zweryfikować sposób, w jaki gospodarujemy finansami. Jak się okazuje, nie każdy wychodzi z takich sytuacji z obronną ręką. Zanim jednak do naszych drzwi zapuka komornik, warto dowiedzieć się, co możemy zrobić wcześniej, aby jednak podtrzymać ciągłość umów na kredyty z bankami.
Kto może wziąć kredyt konsolidacyjny?
Taką ulgą jest właśnie kredyt konsolidacyjny. Niestety, nie jest to rozwiązanie dla każdego. Kredyt taki zaciągamy po to, aby spłacić nasze pozostałe zobowiązania. Kredyt konsolidacyjny może zostać wykorzystany na spłatę wszystkich naszych zobowiązań lub tylko na ich część. Możemy spłacić niż debety na karcie kredytowej, raty kredytu hipotecznego, samochodowego, pożyczki gotówkowe. Decydując się na tego typu kredyt, koniecznie trzeba zweryfikować, które kredyty powinny być spłacone właśnie kredytem konsolidacyjnym, a które będziemy mimo wszystko spłacać na dotychczasowych warunkach.
Mam wiele chwilówek – czy mogę dostać kredyt konsolidacyjny?
Aby uzyskać zgodę na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, trzeba wykazywać odpowiednią zdolność kredytową. Oznacza to, że bank analizuje, jaka jest zdolność do spłacania przez nas nowej, jednej raty, zamiast dotychczasowych kilku. Jeśli odpowiednio przygotujemy wniosek, nie będziemy mieli prawdopodobnie dużych problemów z uzyskaniem takiego kredytu. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że mamy solidne źródło dochodów. Osoby, które mają bardzo dużą ilość chwilówek oraz komornika na koncie, zwykle nie dostają kredytów konsolidacyjnych.
Gdy nasz wniosek o kredyt konsolidacyjny zostanie rozpatrzony pozytywnie, wówczas bank przeleje pieniądze na rzecz instytucji, w których mamy długi. Nie ma możliwości, aby w ramach kredytu konsolidacyjnego przekazać dłużnikowi żywą gotówkę do samodzielnego rozgospodarowania.
Komu najbardziej opłaca się kredyt konsolidacyjny?
Po kredyt konsolidacyjny w pierwszej kolejności powinny sięgnąć osoby, które nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań, do których zaliczają się raty kredytów hipotecznych. Szczególnie, gdy nieruchomość, w której mieszkają, jest obciążona hipotecznie. Dodatkowo też, należy po prostu policzyć, czy wydłużenie okresu kredytowania i podniesienie tym samym całkowitych kosztów kredytowania jest dla nas opłacalne. Jeśli jest to jedyny ratunek przed bankructwem i jedyna ucieczka od komornika, wówczas kredyt konsolidacyjny jest opłacalny. Jeśli jednak jesteśmy w stanie poradzić sobie w jakiś sposób ze spłatą zobowiązań na dotychczasowych zasadach, bez łączenia ich w całość, wówczas wyjdzie ostatecznie taniej niż gdybyśmy mieli brać kredyt konsolidacyjny.