w

Igreki na kacu. TIGER sprawdził, jak imprezują (i cierpią) młodzi

Igreki na kacu. Tiger sprawdził, jak imprezują (i cierpią) młodzi

Młodzi Polacy z dużych miast imprezują umiarkowanie, co nie chroni ich przed kacem, który dotyka niemal 90 proc. przedstawicieli tej grupy. Takie wnioski płyną z raportu TNS Polska na zlecenie marki TIGER, która postanowiła zbadać, jak ze skutkami melanży radzi sobie pokolenie Y.

Jeśli impreza, to tylko w weekend

Badanie wykazało, że nieco ponad połowa młodych mieszkańców miast imprezuje wyłącznie w weekendy (52 proc.), natomiast jedna trzecia nie robi tego w ogóle, poświęcając życie towarzyskie na rzecz obowiązków – w tej kategorii dominują osoby po 30. roku życia. Tylko 15 proc. deklaruje, że znajduje czas na spotkania ze znajomymi również w ciągu tygodnia.

Choć imprezują umiarkowanie, zdecydowana większość młodych ludzi doświadcza przykrych skutków zabawy, z lenistwem na czele (62 proc.) 15 proc imprezowiczów deklaruje, że często rezygnuje z aktywności zaplanowanych na dzień po imprezie, a 61 proc. robi to rzadko. Najbardziej sumienne w tym względzie są kobiety, wśród których 21 proc. (w porównaniu z 14 proc. w przypadku mężczyzn) nigdy nie zrezygnowało z zaplanowanej aktywności ze względu na kaca. Dodatkowo, 52 proc. ankietowanych przyznało, że znoszą skutki imprez gorzej niż dawniej, i tu ponownie w czołówce znaleźli się 30-latkowie (61 proc.).

Tiger-raport-6

Kac ponad podziałami

87 proc. miejskich imprezowiczów doświadczyło kaca, przy czym częściej dotykał on ludzi po 30 roku życia oraz osób pracujących. Nie mamy oporów, żeby przyznawać się do niedyspozycji w gronie znajomych (robi to 67 proc. młodych), ale w pracy taką otwartość deklaruje tylko 29 proc. respondentów.

Ponad 80 proc. młodych twierdzi, że kac to zjadacz energii i czasu, dlatego większość imprezowiczów (65 proc.) deklaruje, że stara się unikać kaca na wszelkie sposoby, w tym ograniczając ilość alkoholu spożywanego na imprezie. Choć kac to zjawisko dosyć powszechne, nie mamy wyrozumiałości dla osób dotkniętych tym stanem – ponad połowa osób twierdzi, że nie lubi przebywać w towarzystwie osób będących na kacu, niezależnie od okoliczności (dom, praca).

Na kacu najgorzej jest…

W pracy lub na rozmowie kwalifikacyjnej – obie odpowiedzi wskazała niemal połowa badanych. Wysoko uplasowały się też z długa podroż (33 proc.), egzamin (39 proc.), wystąpienie publiczne i rozmowa z szefem (po 27 proc. ). Zmorą skacowanych jest też…opieka nad dziećmi, która uzyskała aż 23 proc. wskazań.

Tiger-raport-5

Badanie było prowadzone między 11 a 21 maja 2015 roku na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców miast (50 tys. +) w wieku od 18 do 35 lat. Liczba respondentów płci męskiej i żeńskiej była niemal równa (stosunek 51 proc. mężczyzn do 49 proc. kobiet), podobnie jak odsetek przedstawicieli trzech grup wiekowych (18-24 lata, 25-29 lat, 30-35 lat).

Ponad połowa (56%) respondentów pracuje, 18 proc. łączy pracę ze studiami, 13 proc. wyłącznie studiuje, a kolejne 13 proc. nie uczy się ani nie pracuje.

Zdecydowana większość badanych ma wykształcenie średnie (45 proc.) lub wyższe (47 proc.), a największa grupa (31 proc.) pochodzi z miast powyżej 500 tys. mieszkańców.

Z całością raportu można zapoznać się tutaj.

Rasa, która przetrwała

Rasa, która przetrwała

Wszyscy chcemy złota

Wszyscy chcemy złota