w

Blogowanie może być sposobem na drugą wypłatę. Wystarczy wiedzieć, jak monetyzować bloga

Jak zarabiać na blogu
jak zarabiać na blogu

Hobbystyczne zamieszczanie treści na blogu w przypadku niektórych osób przekształciło się w pełnoprawną pracę. Bloga nie powinno się wprawdzie tworzyć jedynie z myślą o zarabianiu. Nie ma jednak co ukrywać, że każdy chciałby, by jego posty trafiały do większego grona osób i przede wszystkim – by pasja przekształciła się w pracę. Żeby było to możliwe, trzeba wiedzieć, jak zarabiać na blogu.

Program afiliacyjny

Jedną z popularnych metod zarabiania na blogu są programy afiliacyjne. Aby czerpać z nich korzyści, należy kierować się prostą zasadą – wybierać takie produkty czy usługi, które są dopasowane do treści zamieszczanych na blogu. W ten sposób linki są spójne z tematyką bloga i nie wyglądają jedynie jak nachalna reklama. Oczywiście, im więcej czytelników, tym większe zyski można czerpać z programu afiliacyjnego. Każde kliknięcie w link czy każda transakcja sfinalizowana przy jego użyciu to dla właściciela bloga dodatkowy dochód.

Płatne reklamy

Innym popularnym sposobem na to, jak zarabiać na blogu, jest zamieszczanie na nim reklam. Wiele firm chętnie zapłaci za możliwość wykorzystania miejsca na blogu i tym samym – zwiększenia swoich zasięgów. Osoby, które mają dużą liczbę wyświetleń i trochę miejsca na reklamy tekstowe albo wizualne, mogą dołączyć do sieci reklamowej takiej jak na przykład Google AdSense. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że dostosowuje miejsca docelowe reklamy do układu i zawartości witryny. Dzięki temu reklamy są dopasowane do czytelników bloga, co zwiększa szansę na kliknięcie w nie.

Jak zarabiać na blogu: posty sponsorowane

Wielu blogerów decyduje się także na współpracę z firmami poprzez tworzenie postów sponsorowanych. Tym bardziej, że jest to dobry sposób na przedstawienie produktu czy usługi w nienachalny sposób. Dobre posty sponsorowane nie skupiają się na wychwalaniu konkretnego produktu.

Zwykle przygotowywane są w formie kilku praktycznych porad czy przydatnych gadżetów, a sponsorowany produkt wymieniany jest jako jeden z nich. Tym samym czytelnicy oprócz reklamy otrzymują także szereg przydatnych wskazówek i wartościową treść. A to sprawia, że będą mieć większe zaufanie do blogera i reklamowanej marki.

Jak zarabiać na blogu: sprzedaj własne produkty

Dodatkowym sposobem na to, by zarabiać na blogu, jest wykorzystanie go jako miejsca do sprzedaży produktów. Oferta uzależniona będzie oczywiście od tematyki bloga i jego odbiorców. Przykładowo, na blogach dietetycznych często sprzedawane są programy diet, ebooki z dietetycznymi przepisami czy książki o zdrowym odżywianiu.

Na blogach dotyczących rękodzieła wielu blogerów sprzedaje natomiast własnoręcznie stworzone produkty. Blog może więc pełnić podwójną rolę – stanowić miejsce pełne wartościowych informacji i zwiększać grono odbiorców, a z drugiej strony umożliwiać sprzedaż produktów czytelnikom.

Jak zarabiać na blogu: konsultacje i kursy

Częstym sposobem na zarabianie na blogu są także różnego rodzaju konsultacje i kursy. Blogerzy, którzy są uważani za ekspertów albo autorytet w danej dziedzinie, mają ku temu świetną okazję. Z jednej strony prezentują darmowe treści na blogu.

Jeśli są one wartościowe, przyciągają czytelników i sprawiają, że ci mogą zadawać sobie pytanie „jeśli takie rzeczy dostaję za darmo, to jak wiele cennych informacji czy porad mogę otrzymać, gdy zapłacę?”. Blogerzy z odpowiednim gronem czytelników mogą więc pomyśleć o sprzedaży kursów związanych z tematyką bloga. Popularne są także konsultacje 1:1, szczególnie w przypadku blogów związanych z biznesem czy zdobywaniem konkretnych umiejętności.

Jak zarabiać na blogu: podsumowanie

Jest wiele sposobów na to, jak zarabiać na blogu. Można podzielić je właściwie na dwie kategorie: nawiązanie współpracy z zewnętrznymi firmami i wykorzystanie swoich zasięgów do promocji czyjejś lub potraktowanie bloga jako obszar do dzielenia się własnymi produktami czy usługami. Największe korzyści można osiągnąć, łącząc ze sobą oba te sposoby.

Wielu blogerów decyduje się więc na tworzenie własnych kursów czy ebooków, jednocześnie nawiązując współpracę z innymi markami i tworząc posty sponsorowane albo zamieszczając linki afiliacyjne. Warto przy tym pamiętać, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Łapanie każdej możliwej okazji może się wydawać sposobem na zwiększenie dochodów.

Zasypanie bloga mnóstwem reklam może jednak sprawić, że czytelnicy stracą zaufanie do blogera i będą otrzymywać mniej wartościowych treści. Konieczne jest więc znalezienie równowagi – w końcu to właśnie wysoka jakość postów zwiększa zasięgi i sprawia, że można je wykorzystać do zarabiania na blogu.

Zobacz też: 

  1. Koniec ze skromnością: zarabiaj na blogu i bądź z tego dumny
  2. Link building ma duże znaczenie dla widoczności w sieci. Dowiedz się, jak skutecznie prowadzić go w swojej firmie
  3. Blog firmowy może przynieść duże zyski. Jak tworzyć treści, które przyciągną wielu nowych klientów?
  4. Jak pisać angażujące treści, od których trudno się oderwać?
  5. Skąd brać pomysły na wpisy blogowe, które zainteresują stałych czytelników i przyciągną nowych?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmiana zawodu

Kogo pandemia zmusiła do zmiany zawodu? W których branżach pracownicy szukają nowego zajęcia? Mamy najnowsze dane

Kreatywne reklamy supermarketów

Najbardziej kreatywne reklamy od supermarketów