w

Jak pisać angażujące treści, od których trudno się oderwać?

Jak pisać angażujące treści
jak pisać angażujące treści

Jak pisać angażujące treści? Czy najważniejszy jest temat, a może istnieją inne czynniki, które skłaniają odbiorcę do przeczytania konkretnego tekstu? Jak pisać treści, które chce się czytać? Wielu autorów rozpoczynających swoją przygodę z pisaniem zadaje sobie powyższe pytania. Warto wiedzieć, że od samego początku można wypracować pewne przyzwyczajenia, które ułatwią pisanie i sprawią, że treści będą atrakcyjne w odbiorze.  

Jak pisać, żeby ludzie czytali?

Pisanie i publikowanie różnego rodzaju artykułów czy wpisów wiąże się z odpowiedzią na zasadnicze pytanie – jak pisać treści, które chce się czytać? Ponieważ na ich jakość składa się wiele czynników, należy przyjrzeć się im dokładniej. Treść, która zainteresuje odbiorcę, to konkretna tematyka lub problem. Należy przedstawić ją we właściwy sposób i zmaksymalizować szanse, że odbiorca przeczyta ją w całości.

Czytelnicy najczęściej szukają odpowiedzi na nurtujące pytania, potrzebują konkretnych wskazówek. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się zaleceniom, które sprawią, że od samego początku autor będzie rozwijał swoje umiejętności pisania. To z kolei przełoży się nie tylko na rosnące zasięgi, ale i większe możliwości promowania swojego biznesu w sieci.

Jak zacząć pisać?

Na początku należy zastanowić się nad tematem. Aby pisać treści, które chce się czytać, trzeba wyróżnić się spośród wielu już dostępnych w sieci. Pomoże w tym dobór zagadnień, w których autor jest ekspertem, choć nie jest to wymóg konieczny.

Ważne jest dobre zbadanie tematu, który został wybrany – powoływanie się na prawdziwe dane wpływa na budowanie marki i zaufania odbiorcy. Dobrym rozwiązaniem jest poruszanie niszowych zagadnień, a także takich, na które trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. W ten sposób będzie można wyróżnić się wśród konkurencji, a potem nawet zarabiać na blogu.

Jak pisać ciekawie?

Tworzenie angażujących tekstów, które przyciągną czytelnika, to niewątpliwie cel każdego autora. Jak więc pisać treści, które chce się czytać? Należy zwrócić uwagę na strukturę. Odpowiednio przygotowany zarys wpłynie na nie tylko na jakość, ale również na czas potrzebny do napisania. Warto też pamiętać o kilku podstawowych zasadach, którymi należy kierować się podczas pisania i edycji. Wszystkie te czynności ułatwią stworzenie doskonałego tekstu.

Odpowiednia struktura

Ciekawy tekst, czyli jaki? Najprawdopodobniej każdy podałby tu inną definicję. Należy jednak pamiętać, że ciekawy tekst to ten, który nie tylko wyczerpuje wiedzę merytoryczną, ale również pochłania czytelnika i przyciąga wzrok. Dlatego warto opracować plan pisania – dobrać właściwy tytuł i nagłówki.

Świetnym rozwiązaniem jest też zanotowanie wątków, które będą poruszane. Dzięki temu tekst będzie przemyślany już na początkowym etapie pisania, a autor sprawnie wypełni swoje założenia ciekawą treścią.

Pisanie i korekta

Skupiając się na aspektach pisania, należy kierować tekst do jednej konkretnej osoby. Dzięki temu, odbiorca łatwiej się z nim identyfikuje. Co więcej, warto zaczepić czytelnika już na początku – zadać pytanie lub wspomnieć konkretne zagadnienie, które będzie omawiane w późniejszym etapie. Zachęci go to do przeczytania całości.

Na atrakcyjność tekstu wpływa też jego długość. O ile tekst jest długi i spójny nie jest to problemem. Natomiast jeśli autor wypełni go niepotrzebnymi i nieistotnymi kwestiami – może zniechęcić do czytania odbiorcę. Gotowy tekst należy przeczytać, najlepiej klika razy. Dobrym rozwiązaniem, jest przekazanie go do przejrzenia osobie postronnej. Pozwoli to na wyłapanie błędów i niespójności.

Empik selfpublishing

Empik startuje z platformą dystrybucyjną Empik Selfpublishing

Fundacja avalon

Fundacja Avalon x KABAK wspólnie zaprojektowali pin z misją