w

Marketing 4.0, czyli obowiązkowa lektura dla każdej osoby zainteresowanej światem sprzedaży

Philipa Kotlera nie trzeba przedstawiać nikomu, kto interesuje się marketingiem. Choć mogłoby się wydawać, że osoba mająca ponad 80 lat nie może za wiele wiedzieć o zasadach rządzących współczesnym światem sprzedaży, to jest wręcz przeciwnie. Marketing 4.0 Philipa Kotlera to odpowiedź na obecne potrzeby marketingu cyfrowego. Pokazuje, jak zmienił się świat i klienci i dostarcza wskazówek, dzięki którym można skuteczniej docierać do większej liczby klientów. W swojej książce Philip Kotler udowadnia po raz kolejny, że nie bez powodu nazywa się go „ojcem nowoczesnego marketingu”.

Od marketingu tradycyjnego do marketingu cyfrowego

Nie budzi wątpliwości, że marketing w ostatnich latach mocno się zmienił. To, co zdawało egzamin jeszcze kilkanaście lat temu, teraz nie odniesie równie spektakularnego skutku. I dzieje się tak nie tylko dlatego, że tendencje zakupowe konsumentów się zmieniają. Duże znaczenie ma także era cyfrowa, w której obecnie żyjemy. Teraz strona internetowa to podstawa. Wiele firm pisze też newslettery, prowadzi profil firmowy na Facebooku czy w innych mediach społecznościowych, krótko mówiąc – wykorzystuje zupełnie nowe sposoby dotarcia do klientów czy budowania relacji. I właśnie na współczesnym świecie skupia się Marketing 4.0 Philipa Kotlera. Książka napisana przez światowe autorytety marketingu ma za zadanie wprowadzić czytelnika w świat marketingu cyfrowego i pokazać, jak wykorzystać jego potencjał, by osiągać jak najlepsze wyniki.

Jasna ścieżka marketingowa

Książka Philipa Kotlera składa się z trzech części, które przeprowadzają czytelnika przez poszczególne etapy wdrożenia marketingu 4.0. Na początku Kotler skupia się na przedstawieniu nowej funkcji marketingu cyfrowego. Później wyjaśnia, jak zmieniła się ścieżka klienta i archetyp branży. Po przyswojeniu tych wiadomości przez czytelnika czas wreszcie na zastosowanie marketingu 4.0 i na tym właśnie skupia się ostatnia część.

Marketing 4.0 ma więc przeprowadzić czytelnika przez drogę od marketingu tradycyjnego, do marketingu nowej generacji. Wszystko w oparciu o wiedzę samego ojca nowoczesnego marketingu, ale też innych ekspertów od współczesnej sprzedaży. W książce zawarto solidną dawkę wiedzy, dzięki czemu czytelnik może zyskać jasne odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z marketingiem. Przede wszystkim Marketing 4.0 Philipa Kotlera tłumaczy, w jaki sposób zdobyć uwagę klientów i skłonić ich do zakupu w świecie, w którym każdy ma coraz mniej czasu i niechętnie poświęca choćby chwilę na zapoznanie się z ofertą.

Czego uczy książka Marketing 4.0 Philipa Kotlera?

Jak wskazują sami autorzy książki, istota marketingu 4.0 polega na rozpoznaniu uzupełniających się ról marketingu tradycyjnego i cyfrowego. Nie chodzi przy tym wcale o to, by całkowicie zrezygnować z dawnych metod na rzecz najnowszych technologii. Umiejętne połączenie obu tych dróg pozwoli jednak na budowanie zaangażowania klientów.

Co więcej, według Philipa Kotlera marketing 4.0 skupia się przede wszystkim na konsumencie. To właśnie on jest wizytówką marki. Wybór podjęty przez jednego z klientów nie pozostaje w oderwaniu od wielu zależności. W dzisiejszych czasach decyzje zakupowe właściwie zawsze są decyzjami społecznymi. Oznacza to, że nie można ignorować pewnych czynników wpływających na wybór konsumentów, takich jak ich kręgi społeczne, poczucie przynależności czy nawet klasy społeczne. Zrozumienie tych zależności pozwala natomiast na tworzenie skutecznych komunikatów i zwiększanie zysków. Warto zresztą wspomnieć, że coraz więcej cenionych specjalistów od marketingu przyjmuje podobną perspektywę. Chociażby ceniony na całym świecie Seth Godin również wskazuje na konieczność dostrzeżenia powiązań między poszczególnymi osobami i wykorzystania ich do budowania tzw. efektu sieciowego.

Jednym z najważniejszych celów Marketingu 4.0 Philipa Kotlera jest więc pokazanie czytelnikom, w jaki sposób świadomych konsumentów przekształcić w orędowników. Cała strategia marketingowa do tej pory opierająca się na rozbudzeniu świadomości, przykuciu uwagi i skłonieniu do działania, została poszerzona o etap orędownictwa. A mówiąc prościej – właśnie o dostrzeżenie oddziaływania na decyzje zakupowe opinii krewnych, znajomych czy danej grupy społecznej. W Marketingu 4.0 autorzy skupiają się więc na wyjaśnieniu, w jaki sposób działa cały mechanizm, jak można zachęcić konsumenta do zakupu i jak budować spersonalizowane doświadczenia konsumenckie, wykorzystując pewne sprawdzone praktyki marketingowe.


Zobacz też:

Dlaczego każda firma działająca w internecie powinna korzystać z social media marketingu?

Każda firma powinna zadbać o PR. Taka inwestycja niesie bowiem za sobą wiele korzyści

Jak strategia promocji pomaga uniknąć zbędnych wydatków i osiągnąć maksymalne efekty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

margaret

Margaret pierwszą gwiazdą Rak’n’Roll Music

Clue PR wchodzi do sieci Tribe Global