Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Serce w rozterce: Twitter pozbył się gwiazdy

Koniec ery gwiazd na Twitterze. Społecznościówka idzie w ślady Facebooka i wprowadza lajki, dotychczasową ikonę gwiazdki zastępując sercem. Zmiana w teorii kosmetyczna, w praktyce złamała serca wielu twitterowych heavy-userów, choć przy jej wprowadzaniu właściciele serwisu kierowali się rozumem. Sprawdziliśmy, jak na woltę zareagowali użytkownicy.

– Zmieniamy ikonę gwiazdy symbolizującą “ulubione” na serce, które od tej pory będzie tożsame z polubieniem – czytamy we wpisie na blogu Twittera, w którym ogłoszono zmianę. Ten krok ma ułatwić korzystanie z serwisu zwłaszcza nowym użytkownikom, którym bliższa jest koncepcja polubień. “Możesz lubić wiele rzeczy, ale nie wszystko zaliczysz do ulubionych” – głosi dalej wpis.

Serduszka zastąpiły gwiazdy na Twitterze oraz Vine, czyli powiązanej z nim aplikacji do nagrywania krótkich klipów filmowych. Użytkownicy Periscope, innej twitterowej apki służącej do transmitowania video w czasie rzeczywistym, stosują serca już od dłuższego czasu.

Reakcje na serca okazały się gwałtowne, choć dla stałych użytkowników Twittera zmiana nie powinna być zaskoczeniem. Latem tego roku serduszka zawitały do mobilnych aplikacji serwisu, najpierw na Androida, a później również na iOS. Wielu twitterowców, w tym Owen Williams z The Next Web, odebrało zmianę emocjonalnie i osobiście. Gwiazdka, jako symbol bliżej niezdefiniowany, mogła oznaczać wszystko, od polubienia przez ironię po flirt. Serce w tym względzie jest bardzo jednoznaczne i daje wybór zero-jedynkowy: lubię lub nie. Williams zwraca też uwagę, że tą decyzją, zapewne podyktowaną chęcią przyciągnięcia większej liczby użytkowników, Twitter idzie pod prąd tendencji do poszerzania spektrum emocjonalnych reakcji, na jakie pozwalają media społecznościowe. Na Facebooku już wkrótce pojawią się dodatkowe ikony poza dobrze znanym “lubię to” (choć bez kontrowersyjnego “nie lubię”), a niszowy Slack pozwala reagować na posty dowolną emotką.

Polskie:

Zagraniczne:

Czy tego chcemy, czy nie, gwiazda zgasła, a serce zostanie z nami na dobre. Ci, którzy nie mogą się z tym pogodzić, nie muszą jednak trwać przy znienawidzonym serduszku – nakładka Stylish, dostępna na przeglądarki Chrome i Firefox, pozwala umieścić w miejscu twitterowej ikony dowolną emotkę. Wystarczy lekko zmodyfikować jej kod w następujący sposób:

Desctop screenshot

I wtedy zamiast serca możemy mieć:

AdMonkey   admonkey_pl    Twitter

[podobne_twitter]