Legalni bukmacherzy coraz częściej wspierają polskie kluby piłkarskie poprzez sponsoring. W ten sposób bukmacherzy mają szansę zaprezentować się wśród kibiców, którzy bez wątpienia są najważniejszą grupą docelową dla tych firm.
Wiele mówi się o szkodliwości hazardu, co spowodowało że został on skutecznie wyeliminowany z bardzo wielu przestrzeni przekazu reklamowego. Jednak, gdy oglądamy dowolną transmisję najpopularniejszych wydarzeń sportowych, na przykład piłki nożnej, niemal zawsze widzimy tam logotypy znanych bukmacherów. Dlaczego bukmacherzy tak mocno inwestują w sport, wykorzystując narzędzie jakim jest sponsoring? Odpowiedź jest szersza, niż mogłoby się wydawać.
1. Przekaz kierowany do grupy docelowej
To akurat nie powinno nikogo zaskakiwać. Bukmacherzy angażują się w sponsoring sportu, ponieważ to właśnie kibice stanowią naturalną grupę docelową dla ich działalności. Czasem zdarza się co prawda że zakłady bukmacherskie obstawia osoba, która skupia się wyłącznie na teoretycznych obliczeniach czy rachunku prawdopodobieństwa, jednak zazwyczaj kupony „puszczają” ludzie, którzy interesują się piłką nożną, hokejem, siatkówką, żużlem, tenisem lub inną dyscypliną sportu. Trudno w ogóle zainteresować się obstawianiem zakładów bez fascynacji sportem.
Dzięki umiejętnemu nawiązywaniu relacji z klubami, reprezentacjami czy organizatorami imprez sportowych, firmy bukmacherskie utrwalają się w świadomości kibiców. Marka eksponowana na strojach, banerach, materiałach prasowych czy internetowych, jednoznacznie kojarzy się z daną drużyną lub wydarzeniem. Z tego względu nazwy popularnych bukmacherów znane są nawet wśród kibiców, którzy nigdy w życiu nie brali udziału w zakładach bukmacherskich.
2. Umowy sponsoringowe z klubami piłkarskimi
Legalni bukmacherzy bardzo często zostają sponsorami czołowych klubów polskiej Ekstraklasy. Im lepsze wyniki osiąga dany klub, tym bardziej wartościowy kontrakt sponsorski może on uzyskać od bukmachera. Wszak za grzanie się w blasku najlepszych trzeba sporo zapłacić. Niektóre firmy bukmacherskie preferują wspieranie najsilniejszych klubów, inne z kolei wyszukują słabsze drużyny, u których widoczny jest spory potencjał do rozwoju.
Legalni bukmacherzy coraz bardziej inwestują w polski sport. Jeden z legalnych bukmacherów został nawet sponsorem reprezentacji polski w piłce nożnej. Podmioty oferujące legalne zakłady bukmacherskie zyskują w ten sposób większą wiarygodność, a ich wizerunek utrwala się wśród kibiców. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że zakłady bukmacherskie mogą uzależniać i dozwolone są wyłącznie dla osób pełnoletnich.
3. Współpraca ze znanymi osobami
Legalni bukmacherzy bardzo często decydują się na nawiązanie współpracy z osobami znanymi w świecie sportu, co bez wątpienia dodaje tym firmom prestiżu. Dzieje się tak praktycznie na całym świecie. Firmy bukmacherskie przyjmują różne strategie – ambasadorami zostają na przykład piłkarze ciągle jeszcze aktywni lub tacy którzy zakończyli już karierę piłkarską (np. Tomasz Hajto) czy znani i doceniani komentatorzy sportowi (Mateusz Borek). O tym, jak lukratywne są to kontrakty, możemy tylko gdybać, ale z pewnością wielu bukmacherom bardzo zależy na tym, aby twarzą ich działalności byli znani sportowcy lub osoby kojarzące się ze sportem. Z punktu widzenia bukmachera na pewno lepiej zaproponować współpracę byłemu sportowcowi niż na przykład aktorowi lub piosenkarce, którzy w żaden sposób nie kojarzą się z tą branżą.
4. Ograniczenia prawne
Możliwości reklamy firm bukmacherskich są dość mocno ograniczone przepisami prawa. Co prawda reklama bukmacherów jest dopuszczalna, ale wymaga spełnienia wielu warunków. Jednym z nich jest np. możliwość „puszczania” tego typu reklam w telewizji dopiero po godzinie 22. To i inne obostrzenia powodują, że dla legalnych firm bukmacherskich sponsoring stał się jednym z najważniejszych sposobów dotarcia do klientów. Sponsorując klub piłkarski, logo bukmachera widoczne jest ciągle na koszulkach piłkarzy tego klubu, a dodatkowo również w wielu miejscach na stadionie. Dzięki telewizyjnym transmisjom, marka bukmachera może dotrzeć do bardzo dużej liczby potencjalnych klientów. Sponsorować polski sport mogą jedynie legalni bukmacherzy, którzy posiadają wymagane zezwolenie (wydawane przez Ministerstwo Finansów).
5. Ważni wśród sponsorów
Analizując w jaki sposób działa marketing klubów piłkarskich i rozgrywek sportowych, szybko można zauważyć, że wśród wielu różnych sponsorów to właśnie firmy bukmacherskie wiodą prym, podkreślając swój status, a także… budżet. Legalni bukmacherzy pełnią zazwyczaj rolę sponsorów albo partnerów głównych, pojawiając się na przodzie koszulek czy w mocno eksponowanych miejscach na stronach internetowych klubów. Przekaz jest spersonalizowany, na przykład firma sponsorująca Wisłę Kraków umożliwia kibicom obstawianie specjalnych zakładów związanych z tym klubem. Podsumowując, możemy stwierdzić pewną oczywistość: legalni bukmacherzy sponsorują sport, ponieważ im się to opłaca, podobnie zresztą jak i sponsorowanym klubom.