w

Olga Tokarczuk w Centrum Premier „Gazety Wyborczej” 13 stycznia 2020 r.

„Gazeta Wyborcza” i Centrum Premier Czerska 8/10 organizują wyjątkowe spotkanie z Olgą Tokarczuk, laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Odbędzie się ono w poniedziałek, 13 stycznia  2020 r. w warszawskiej siedzibie dziennika. Bilety na to wydarzenie zostały już wyprzedane, a całkowity dochód z tego tytułu zostanie przekazany przez redakcję na konto wrocławskiego oddziału fundacji Centrum Praw Kobiet. „Gazeta Wyborcza” zachęcała też czytelników do nadsyłania pytań do noblistki.

W wykładzie noblowskim Olga Tokarczuk mówiła między innymi: „Świat umiera, a my nawet tego nie zauważamy. Nie zauważamy, że świat staje się zbiorem rzeczy i wydarzeń, martwą przestrzenią, w której poruszamy się samotni i zagubieni, miotani czyimiś decyzjami, zniewoleni niezrozumiałym fatum, poczuciem bycia igraszką wielkich sił historii czy przypadku”.  Wiele miejsca podczas wystąpienia w Sztokholmie noblistka poświęciła również czułości: „Piszę fikcję, ale nigdy nie jest to coś wyssanego z palca. Kiedy piszę, muszę wszystko czuć wewnątrz mnie samej. Muszę przepuścić przez siebie wszystkie istoty i przedmioty obecne w książce, wszystko, co ludzkie i pozaludzkie, żyjące i nieobdarzone życiem. Każdej rzeczy i osobie muszę przyjrzeć się z bliska, z największą powagą, i uosobić je we mnie, spersonalizować. Do tego właśnie służy mi czułość – czułość jest bowiem sztuką uosabiania, współodczuwania, a więc nieustannego odnajdowania podobieństw. Tworzenie opowieści jest niekończącym się ożywianiem, nadawaniem istnienia tym wszystkim okruchom świata, jakimi są ludzkie doświadczenia, przeżyte sytuacje, wspomnienia. Czułość personalizuje to wszystko, do czego się odnosi, pozwala dać temu głos, dać przestrzeń i czas do zaistnienia i ekspresji”.
Wizyta Olgi Tokarczuk w siedzibie „Gazety Wyborczej”, zaplanowana na 13 stycznia 2020 r., będzie okazją do rozmowy m.in. o „czułym narratorze”, roli literatury i nowych sposobach opowiadania o współczesnym świecie. Prowadzący ‒ Michał Nogaś, dziennikarz „Wyborczej” i „Książek. Magazynu do Czytania”, oraz Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury ‒ zapytają również noblistkę o jej najbliższe plany, o życie i twórczość „po Noblu” oraz wyzwania, z którymi przyszło jej się zmierzyć w związku z najważniejszym wyróżnieniem, jakie otrzymać może pisarka czy pisarz.  Swoje pytania do noblistki mogli też proponować czytelnicy „Gazety Wyborczej” – trzy najciekawsze wybierze Michał Nogaś, a ich autorzy zostaną zaproszeni na poniedziałkowe spotkanie z Olgą Tokarczuk (wraz z osobą towarzyszącą).
Przed spotkaniem i po nim będzie możliwość kupienia książek Olgi Tokarczuk. Po spotkaniu noblistka będzie podpisywała egzemplarze, bez dedykacji i wspólnych zdjęć podczas podpisywania (zasada: jedna osoba ‒ jedna książka). Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Literackie.
Nagranie ze spotkania zostanie udostępnione na Wyborcza.pl w środę, 15 stycznia, zaś obszerną relację z wydarzenia będzie można znaleźć w serwisie jeszcze tego samego dnia – późnym wieczorem, a także na profilach „Gazety Wyborczej” w mediach społecznościowych.
Więcej informacji o wydarzeniach organizowanych w Centrum Premier Czerska 8/10 można znaleźć na stronie: Wyborcza.pl/centrumpremier

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Największe kryzysy wizerunkowe 2019 roku: kościół katolicki, marian banaś, narodowy bank polski

Największe kryzysy wizerunkowe 2019 roku: Kościół Katolicki, Marian Banaś, Narodowy Bank Polski

Łukasz podolski będzie twarzą jednego z najstarszych i najbardziej znanych polskich bukmacherów

Łukasz Podolski twarzą Totolotka