w

Zgłoś się teraz: Konkurs na wykorzystanie danych z kosmosu

Zgłoś się teraz: konkurs na wykorzystanie danych z kosmosu

Wywodzący się z firm, instytucji badawczych oraz uniwersytetów wizjonerzy , zarówno w zespołach, jak i indywidualnie otrzymują właśnie szansę stania się częścią historii sukcesu Copernicus Masters. Już po raz szósty rusza największy międzynarodowy konkurs na komercyjne wykorzystanie danych obserwacyjnych ziemi. W tym roku poszukiwane będą nietuzinkowe pomysły, zastosowania i koncepcje biznesowe na wykorzystanie obserwacji ziemi w codziennym życiu. Uznani partnerzy przyznają nagrody w siedmiu tematycznych dyscyplinach. Zwycięzcy otrzymają – oprócz nagród pieniężnych – przede wszystkim dostęp do sieci międzynarodowej, dostęp do danych oraz wsparcie na start o łącznej wartości przeszło 300 000 euro. Prace można dostarczać do 18 lipca 2016 r.

Dane z kosmosu – dokładniej dane obserwacyjne ziemi ale przede wszystkim dane z europejskiego programu Copernicus – stwarzają niesamowicie szerokie spektrum wykorzystania przez placówki naukowe i instytucje. Dzięki nowym kierunkom rozwoju w obszarach, takich jak Big Data i Cloud Computing można coraz swobodniej udostępniać gigantyczne ilości danych do komercyjnych produktów i zastosowań w licznych sektorach gospodarki. Od 2011 r. Copernicus Masters stał się wiodącą platformą innowacyjną w komercyjnym wykorzystywaniu danych obserwacyjnych ziemi. Konkurs za pośrednictwem międzynarodowej sieci odkrywa co roku nowe koncepcje biznesowe i trendy. W ostatnich pięciu latach wyłoniono w sumie 39 zwycięzców, którzy zostali wybrani z ponad 700 innowacyjnych koncepcji biznesowych reprezentowanych przez przeszło 1200 uczestników z 60 krajów.

„Cieszymy się, że Copernicus Masters stał się po latach napędem innowacyjnym w zakresie obserwacji ziemi i jesteśmy przekonani, że wraz ze startem kolejnych satelitów Sentinel nastąpi dalsza komercjalizacja usług obserwacji ziemi. Copernicus Masters to doskonała inicjatywa wspierania wizjonerskich firm przy wdrażaniu ich kreatywnych rozwiązań.” wyjaśnia Josef Aschbacher, kierownik planowania programu i koordynacji w dyrektoriacie programów obserwacji ziemi, Europejskiej Organizacji Kosmicznej (ESA).

Start-upy czerpią korzyści z europejskiego programu Copernicus

Europejski program obserwacji ziemi Copernicus, ze swoimi sześcioma głównymi dziedzinami, satelitami Sentinel i wnoszonymi misjami produkują gigantyczne ilości danych. Ogólnodostępna polityka danych Copernicus wspiera i ułatwia komercjalizację zastosowań obserwacji ziemi. Dzięki wysokiej przepustowości danych satelitów Sentinel w każdej chwili dostępne są bieżące informacje – w każdym miejscu na świecie. Przede wszystkim dla start-upów oraz małych i średnich przedsiębiorstw stanowi to wyjątkowo duży potencjał. Świadczą o tym przykładowi uczestnicy Copernicus Masters.

CyanoLakes – Publiczny serwis informacyjny dotyczący miejsc kwitnienia sinic

Stale rosnąca liczebność ludzi i rozwój dużych miast powodują rosnące zapotrzebowanie na dostęp do świeżej wody. Jednocześnie milionom jezior i pozostałym zbiornikom ze świeżą wodą na całym świecie zagraża szkodliwy zakwit glonów, którego głównym winowajcą są sinice (cyjanobakterie). Zwycięzca Copernicus Masters 2014 Ideas Challenge, CyanoLakes, to ogólnodostępny serwis informacyjno-ostrzegawczy, który bazując na analizie danych satelitarnych za pomocą nowoczesnych algorytmów i badań potrafi różnicować glony na szkodliwe i nieszkodliwe. Serwis oferuje poprzez aplikacje mobilne cotygodniowe aktualizacje, prognozy i bieżące informacje na temat zakwitu sinic, pomagając w ten sposób zarządzać i chronić światowe zasoby wody na całym świecie. Z aplikacji tej korzystają chętnie również wędkarze, żeglarze oraz narciarze wodni. „Ocena dokonana przez eksperckie jury Copernicus Master była bardzo wartościowa. Nie tylko pomogła w opracowaniu koncepcji biznesowej, ale także zmotywowała mnie do założenia firmy.” twierdzi Mark Matthews, twórca CyanoLakes (Pty) Ltd.

PUNNET – Innowacyjny serwis poszukiwania surowców

Paul Bhatia i dr Andrew Sowter, główni triumfatorzy Copernicus Masters 2014, stworzyli PUNNET, innowacyjną metodę wykrywania i nanoszenia ruchów gruntu z milimetrową precyzją. Metodą tą można rejestrować na dużej powierzchni procesy osiadania i wypiętrzania gruntu w regionach kopalnianych, w miejscach poboru wód gruntowych, czy też w obszarze odwiertów. Otwierają się przez to między innymi nowe możliwości dla przemysłu naftowego i gazowego, dla firm poszukiwawczych, przemysłu budowlanego, a także dla instytucji publicznych i organizacji ekologicznych. Zachęcony wygraną i pozytywnym odzewem ze strony znawców z branży zespół postanowił wykonać następny krok i stworzył firmę. Firma Geomatic Ventures Ltd. działa od marca 2016 r., opierając się na dorobku zgromadzonym na uniwersytecie Nottingham i śmiało stawia kolejne kroki w ESA Business Incubation Centre Harwell. „Nasza wygrana w Copernicus Masters wzmocniła nas w dążeniu do realizacji naszych pomysłów, które po stworzeniu firmy mogliśmy zastosować w komercyjnym produkcie”, uważa Paul Bathia, CEO Geomatic Ventures Ltd.

Building Radar – bazująca na pracy satelitów wyszukiwarka nowych projektów budowlanych

Także główny zwycięzca z 2015 r., start-up Building Radar, jest częścią międzynarodowej sieci ESA BIC. Platforma online tej młodej firmy wykrywa za pomocą specjalnie opracowanego algorytmu nowe projekty budowlane i jest wykorzystywana przez klientów z obszarów budownictwa nowych budynków i remontów. Building Radar z wykorzystaniem nowoczesnych metod weryfikuje dane obserwacyjne ziemi, w tym także dane optyczne dostarczane przez Sentinel-2, Machine Learning oraz Data Mining, tworząc zupełnie nową usługę w branży budowlanej. Za pomocą zdjęć satelitarnych można weryfikować wyniki wyszukiwania online oraz śledzić zmiany naniesione w projektach budowlanych. „Copernicus Masters stanowi jedyną okazję do zaprezentowania swojego projektu międzynarodowej wspólnocie miłośników obserwacji ziemi, wymiany doświadczeń z ekspertami i nawiązania wartościowych kontaktów” wyjaśnia Paul Indinger, Managing Director, Building Radar GmbH

Wsparcie innowacyjności przy wejściu na rynek

„Jesteśmy dumni z tego, że Copernicus Masters odgrywa kluczową rolę w komercjalizacji usług obserwacji ziemi, znajdującą odzwierciedlenie nie tylko w rosnącym rok do roku zainteresowaniu konkursem, ale także we wzroście powstających start-upów w ESA BIC, których produkty i usługi bazują na informacjach obserwacyjnych ziemi.“ zauważa Thorsten Rudolph, dyrektor AZO, organizatora Copernicus Masters.

Swoją obejmującą cały świat siecią Copernicus Masters wspiera uczestników przy realizacji ich aplikacji i modeli biznesowych. W tym roku w tematycznych konkursach przyznane zostaną nagrody od uznanych partnerów, takich jak: Europejska Organizacja Kosmiczna (ESA), Niemieckie Centrum Lotnictwa i Lotów Kosmicznych (DLR), T-Systems International GmbH, Satellite Applications Catapult Ltd., Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej oraz Stevenson Astrosat Ltd. University Challenge adresowany jest do studentów i pracowników naukowych. Tematy konkursu obejmują między innymi innowacyjne wykorzystanie danych obserwacyjnych ziemi w aplikacjach mobilnych, jak również w obszarach ochrony środowiska i wykorzystania energii, w projektowaniu inteligentnych miast i mobilności, w usługach Cloud Computing oraz zarządzaniu i integrowaniu różnych źródeł danych.

Zwycięzcy poszczególnych konkursów wybierani są spośród specjalistów sektorów przemysłowych i badawczych. Ogłoszenie wszystkich zwycięzców odbędzie się 25 października 2016 r. Nagrody zostaną przyznane na uroczystej gali.

Szczegółowe informacje o programie Copernicus znajdują się na stronie: www.copernicus.eu

Dni Otwarte Copernicus Masters i ESNC 2 czerwca 2016 na konferencji European Space Solutions w Den Haag

Po olbrzymim sukcesie zeszłorocznej imprezy otwierającej, także w 2016 r. Copernicus Masters i European Satellite Navigation Competition (ESNC) zaprezentują możliwości integracji globalnej sieci nawigacji satelitarnej i obserwacji ziemi. W tym roku zagadnienia te zostaną zaprezentowane na panelu informacyjnym, który odbędzie się 2 czerwca od godziny 9:30 do 11:20 w ramach największej europejskiej konferencji poświęconej aplikacjom bazującym na technologiach kosmicznych, European Space Solutions 2016 w Den Haag.

Organizator: AZO

AZO organizuje konkurs Copernicus Masters od 2011 r. na zlecenie Europejskiej Organizacji Kosmicznej (ESA). Jako doświadczony specjalista w budowie i konserwacji międzynarodowych innowacyjnych sieci, a także w organizacji konkursów, AZO wspiera projekty innowacyjnych produktów oraz tworzenie firm działających w sektorze komercyjnych zastosowań lotów kosmicznych.

[podobne_konkurs]

Czysty jak z pralni: the dry/clean initiative

Czysty jak z pralni: The Dry/Clean Initiative

K2

K2 z nową Dyrektor ds. Marketingu i PR