Według polskiego prawa dziecko, które ukończyło 7 lat może samodzielnie poruszać się po mieście. Młodszemu musi towarzyszyć osoba, która ukończyła co najmniej 10 lat. Prawo a dojrzałość do takiej samodzielności nie są jednak równoznaczne. To rodzice najlepiej wiedzą, czy i w jakim stopniu dziecko jest na nią gotowe. Wrzesień to dobry moment, by przetestować zarówno samodzielność dziecka, jak i aplikację Bezpieczna Rodzina, dzięki której rodzic będzie miał większą kontrolę nad samodzielnymi powrotami dziecka ze szkoły. Z aplikacją rodzic w każdej chwili może sprawdzi, gdzie się znajduje dziecko. Ponadto aplikacja, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, pozwala dziecku na błyskawiczny kontakt z rodzicem bez konieczności telefonowania. Zobaczcie, jak to działa.
Nowa klasa lub szkoła, nowi koledzy i mnóstwo pozalekcyjnych zajęć… Wydawałoby się, że początek roku szkolnego to stres przede wszystkim dla dzieci. Czy aby na pewno? Rodzice przeżywają to wydarzenie równie mocno. Dla wielu rodziców wrzesień to stresujący moment, w którym muszą podjąć decyzję o zwiększenie samodzielności dziecka. Czasem jest to zgoda na powrót ze szkoły bez opieki. Czasem na samodzielną podróż autobusem na zajęcia sportowe czy językowe, lub po prostu do dziadków czy znajomych.
Mój syn dojeżdża i wraca ze szkoły samodzielnie. Chociaż umówiliśmy się, że Szymon będzie meldował sms-em jak dotrze na miejsce, zdarza mu się zapomnieć… Zastanawiam się wtedy, czy wszystko w porządku, a syn jest po prosu pochłonięty testowaniem najnowszej gry na X-Boxie, czy może jednak coś się stało. To momenty, kiedy chciałabym mieć jakiś „radar”, za pomocą którego mogłabym sprawdzić, gdzie jest mój syn – mówi mama dziesięcioletniego Szymona.
Z myślą o takich właśnie mamach Play stworzył możliwość bezpłatnego przetestowania aplikacji Bezpieczna Rodzina. Za pomocą technologii GSM, GPS i WiFi lokalizuje ona telefon osoby, z którą zostanie powiązana. Jeśli jest nią dziecko, wystarczy jedno kliknięcie, by zobaczyć, gdzie dokładnie się ono znajduje.
Ponadto aplikacja pozwala tworzyć tzw. strefy bezpieczeństwa, w których dziecko może przebywać bez rodziców. Strefą taką może być np. obszar szkoły, podwórka, czy np. dom dziadków. Jeżeli dziecko opuści tę strefę, rodzic zostanie natychmiast powiadomiony i będzie mógł zainterweniować. Dzięki temu samodzielność dziecka można stopniować np. zwiększając mu powoli obszar, po którym może się poruszać bez opieki.
Staram się dawać mojemu dziecku w miarę dużo swobody i zachęcać do rozwijana swoich pasji. Bartek uwielbia futbol i jest bardzo dumny z tego, że gra w drużynie ze starszymi kolegami. Nie chce mu robić „obciachu” odprowadzając go na zajęcia, ale z drugiej strony chcę wiedzieć, czy jest tam, gdzie powinien oraz, że jest bezpieczny. – tłumaczy mama ośmiolatka.
Aplikacja Bezpieczna Rodzina pozwala na wezwanie pomocy w ciągu zaledwie 3 sekund. SOS dotrze do Ciebie, a także do wskazanych wcześniej osób i odpowiednich służb. Komunikat zawiera dokładną lokalizację dziecka, wraz linkiem do filmu z otoczenia dziecka w momencie, kiedy wzywało pomocy.
Więcej informacji o aplikacji można znaleźć na stronie www.bezpiecznarodzina.play.pl.