Dorota Wellman została ambasadorką jubileuszowej edycji akcji społecznej Greenpeace na rzecz ochrony pszczół miodnych i dziko żyjących „Adoptuj pszczołę” (adoptujpszczole.pl). Celem akcji już od 5 lat jest poprawa sytuacji tych pożytecznych owadów w Polsce, a w tym roku jest to m.in. powstanie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających.
Prywatnie Dorota Wellman sama od lat działa dla pszczół – przez cały sezon dba o to, by w jej ogrodzie zapylacze miały odpowiednie warunki do życia – sadzi rośliny miododajne, tworzy domki, w których zapylacze mogą znaleźć schronienie i bezpieczne miejsce do rozmnażania. W tym roku dziennikarka wsparła jubileuszową, piątą edycję akcji społecznej Greenpeace „Adoptuj pszczołę”, użyczając swojego wizerunku w klipie promującym kampanię pt. „Pszczoła jest wielka”.
– Musimy zadbać o wszystkie zapylacze – te w miastach i te na wsi. O pszczoły miodne i setki gatunków pszczół dzikich, których ponad połowa to gatunki zagrożone wyginięciem. Dlatego nie miałam wątpliwości, czy chcę dołączyć do akcji “Adoptuj pszczołę”. Owadom z najbliższej okolicy pomagam każdego dnia, a dzięki Adoptuj Pszczołę mogę pomóc wszystkim zapylaczom w Polsce. Dlatego zachęcam wszystkich do dołączenia – powiedziała Dorota Wellman.
Spot wyreżyserowała Zuzanna Plisz, a za zdjęcia odpowiedzialny był Kacper Fertacz, dwukrotny zdobywca Nagrody Głównej w Konkursie Filmów Polskich za film „Ostatnia rodzina” oraz „Hardkor disco” na Camerimage Festival.
Akcja Greenpeace od pięciu lat zwraca uwagę na problemy pszczół miodnych i dziko żyjących w Polsce i zachęca do aktywnego im pomagania. W Polsce poza pszczołami hodowlanymi żyje prawie 500 gatunków pszczół dziko żyjących, z których połowa to gatunki zagrożone. Dotychczas w akcji „Adoptuj pszczołę” wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób, które symbolicznie „adoptowały” pszczoły na stronie adoptujpszczole.pl. Dzięki temu udało się m.in. postawić w całym kraju ponad 100 hoteli dla owadów, odbudować populację pszczół w gminie Wschowa po masowym zatruciu pestycydami, przeprowadzić nowatorskie badania nad zapylaczami w modelu nauki obywatelskiej a także rozpocząć prace nad Strategią Ochrony Owadów Zapylających. Akcja prowadzona jest we współpracy z naukowcami i największymi związkami pszczelarskimi w Polsce.
– Wierzymy, że aby robić rzeczy wielkie i ważne, musimy działać razem – dlatego już po raz piąty dzięki akcji „Adoptuj pszczołę” tysiące ludzi z całej Polski sprawia, że nasz kraj staje się naprawdę przyjazny dla owadów zapylających. Ten rok jest dla nas szczególny – obchodzimy 5. urodziny i tworzymy projekt, który ma szansę trwale zmienić sposób, w jaki Polska dba o pszczoły i inne zapylacze: dzięki „Adoptuj pszczołę” powstanie Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających – powiedziała Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska.
Aby wziąć udział w akcji „Adoptuj pszczołę”, należy wejść na stronę www.adoptujpszczole.pl i „adoptować” dowolną liczbę wirtualnych pszczół. Podczas adopcji można wybrać pomiędzy adopcją jednorazową a tzw. adopcją regularną, czyli odnawianą co miesiąc. Osoby, które zdecydują się na adopcję regularną, otrzymają Pakiet Pszczelego Bohatera, na który składa się m.in. certyfikat i koszulka Pszczelego Bohatera, kupon rabatowy na powieść „Rój” Laline Paull, a także pszczeli kalendarz na rok 2018.
Pszczoły można adoptować do 15 listopada. Książki dla osób, które wybrały adopcję regularną przekazało Wydawnictwo Prószyński i S-ka.
Video z Dorotą Wellman „Pszczoła jest wielka”: https://www.youtube.com/watch?v=Ybv_JBG5ZZw
Strona akcji: www.adoptujpszczole.pl
O akcji „Adoptuj pszczołę”
Akcja „Adoptuj Pszczołę” to największa akcja crowdfundingowa pod względem liczby uczestników. Przez 4 lata udział w niej wzięło 30 tysięcy osób. Dotychczas dzięki „Adoptuj pszczołę” w całym kraju powstało 100 „pięciogwiazdkowych” hoteli dla dziko żyjących owadów zapylających, a dziesiątki innych powstają w prywatnych ogródkach, szkołach i przedszkolach. Adoptuj pszczołę to także starania, by w środowisku było jak najmniej szkodliwych dla pszczół substancji, w tym szczególnie najbardziej toksycznych dla nich pestycydów. W odpowiedzi na masowe zatrucie milionów pszczół w gminie Wschowa, dzięki tysiącom osób, które wzięły udział w akcji, udało się odbudować pszczelą populację w tym regionie, a aby nowym pszczołom żyło się tam naprawdę dobrze i bezpiecznie, powstała łąka kwietna, zasadzone zostało ponad 250 drzew i krzewów miododajnych. Lokalni rolnicy i przedstawiciele samorządu terytorialnego przeszli szkolenia dotyczące pielęgnacji zieleni i prowadzenia upraw w sposób przyjazny pszczołom. Działaniom lokalnym towarzyszą również projekty ogólnopolskie – między innymi testowanie upraw atrakcyjnych dla pszczół pod kątem trujących pestycydów i opracowania naukowe, które pokazują nie tylko, jakie problemy mają pszczoły w Polsce, ale też dlaczego i w jaki sposób najlepiej można im pomóc, odpowiednio zmieniając polskie prawodawstwo.
We współpracy z naukowcami i przyrodnikami w całej Polsce odbyły się badania naukowe nad owadami zapylającymi, czyli Wielki Spis zapylaczy. Część badań prowadzona jest w nowatorskim modelu nauki obywatelskiej, dzięki czemu każdy może wziąć udział w badaniach i pomóc naukowcom. Dotychczas w projekt zaangażowało się prawie 4000 osób, co oznacza, że badanie miało zasięg niemożliwy do osiągnięcia w przypadku tradycyjnych badań, prowadzonych przez wąską grupę naukowców.