W związku z tegorocznymi obchodami Miesiąca Dumy, Grupa LEGO podjęła współpracę z wielokrotnie nagradzaną aktorką i producentką Samirą Wiley. Samira ramię w ramię z certyfikowanymi budowniczymi LEGO, współtworzyła imponujący autoportret składający się z ponad 41 000 klocków, który odzwierciedla jej osobowość i doświadczenia życiowe w radosny, kreatywny sposób.
“Celebrowanie tego, kim jesteśmy, jest bardzo cenne, a jako część społeczności LGBTQIA+ wiem, jak ważne jest poczucie dumy. Stworzenie tego autoportretu było przyjemnością, ponieważ mogłem połączyć kreatywność z zabawą,” komentuje Samira Wiley. “Proces jego tworzenia pozwolił mi spojrzeć na siebie oczami innych ludzi, co było naprawdę inspirujące i satysfakcjonujące. Zabawa jest tak ważną częścią kreatywnego wyrażania siebie – pozwala nam odkrywać i dzielić się tym, kim jesteśmy, i być dumnymi z tego, kim jesteśmy.”
Stworzenie 1,6-metrowego portretu zajęło 200 godzin i obejmowało trzy twórcze spotkania z Samirą, podczas których otwarcie dzieliła się swoimi historiami i anegdotami. Ukończone dzieło sztuki łączy w sobie elementy życia Samiry, które pomogły ukształtować to, kim jest dzisiaj, i zawiera osobiste odniesienia do jej rodziny, a także symboli Adinkra, które Samira ma wytatuowane na ciele, aby uhonorować swoje zachodnioafrykańskie dziedzictwo.
Portret został zaprezentowany w czerwcowym wydaniu magazynu Rolling Stone w ramach akcji „Pieces of Me”, otwartego zaproszenia dla członków i sojuszników społeczności LGBTQIA+ do stworzenia autoportretu, który uchwyci to, z czego są najbardziej dumni.
Zbuduj swój portret
„Pieces of Me” to najnowszy projekt Grupy LEGO, dążący do zaangażowania wszystkich do tworzenia wyjątkowych portretów i zabawy. Ponadto w wybranych sklepach LEGO na całym świecie można znaleźć stoły do budowania i stanowiska do personalizacji minifigurek.
Grupa LEGO będzie również uczestniczyć w lokalnych wydarzeniach Pride tego lata, m.in. w Monachium, Berlinie, Londynie i Kopenhadze. Jest to kontynuacja wcześniejszej obecności marki podczas parad w Londynie w 2019 r., Kopenhadze w 2021 r. i Monachium w 2022 r.
“Projekt Pieces of Me to otwarte zaproszenie dla wszystkich twórców do poświęcenia chwili na celebrowanie siebie w radosny sposób. Zabawa i kreatywne wyrażanie siebie idą w parze, a proces budowania autoportretu daje nam możliwość pokazania światu, kim jesteśmy i celebrowania tych części siebie, z których jesteśmy najbardziej dumni. W Grupie LEGO wierzymy, że każdy jest niesamowity i jesteśmy zaangażowani w budowanie bardziej zróżnicowanego i integracyjnego świata, w którym każdy może być sobą i wykorzystywać swój potencjał.” – mówi Julia Goldin, dyrektor ds. produktu i marketingu w Grupie LEGO.
Portret Samiry Pieces of Me będzie prezentowany do 23 sierpnia w Galerii Arcydzieł LEGO w LEGO House w Billund w Danii.
Szczegóły dotyczące portretu LEGO Samiry Wiley
- Ponad 41 000 elementów LEGO.
- 200 godzin tworzenia.
- 1,6 metra wysokości.
- Włosy i bluzka Samiry zostały stworzone przy użyciu specjalnej techniki budowania 3D LEGO zwanej „greebling”, która dodaje wrażenie tekstury i głębi.
- Przezroczyste elementy LEGO tworzą tęczę, która pozwala na prześwitywanie światła, dzięki czemu klocki świecą, gdy są oświetlone od tyłu.
- W skład zespołu budowlanego wchodzili: Samira Wiley, wielokrotnie nagradzana aktorka i działaczka na rzecz osób LGBTQIA+, Caspar Bennedsen, certyfikowany specjalista LEGO, Brick Works, Abdallah Kobeissi, koordynator projektu LEGO Idea House & Specialist Builder.
Obok wizerunku Samiry na portrecie można znaleźć następujące symbole graficzne:
- Okodee Mmowere: Symbol Adinkra oznaczający odwagę i waleczność oraz jeden z tatuaży Samiry, umieszczony nad jej sercem, aby reprezentować jej odwagę do życia zgodnego z własną tożsamością i bycia wzorem do naśladowania dla innych.
- Nsoromma: Symbol Adinkra i jeden z tatuaży Samiry, oznaczający „Dziecko niebios”. Za pomocą tego symbolu Samira podkreśla: „Moja obecność na ziemi nie jest pomyłką”.
- Sankofa: Symbol Adinkra oznaczający „Musimy pamiętać o naszej przeszłości, aby zbudować lepszą przyszłość”. Ptak Sankofa siedzi na ramieniu Samiry, patrząc na szczegóły z tyłu.
- Okulary przeciwsłoneczne: Lato 2008 roku było decydującym czasem dla tożsamości Samiry – mieszkała wtedy w mieszkaniu przy Bleeker Street w Nowym Jorku, opiekowała się kotem przyjaciółki, poznawała nowych ludzi, zrobiła sobie pierwszego irokeza i rozwinęła swój osobisty styl.
- Matematyczny symbol równości: Oznacza „zmienne są równe z definicji”, odzwierciedla pasję Samiry do matematyki i równości reprezentacji.
- Świecące serce: Symbolizuje radosny sposób, w jaki Samira została wychowana i podejście ” tak – przede wszystkim”, które Samira przyjmuje w wychowywaniu własnej córki. Kontur serca został wykonany z przezroczystego materiału, dzięki czemu ma efekt blasku.
- Korona: Uznanie dla przełomowych aktorów, których Samira widziała na ekranie jako dziecko.
- Ciemne tło z drobinkami kurzu: Ciemność tła reprezentuje głębię teatru z cząsteczkami kurzu świecącymi jak oświetlone światłami scenicznymi. Samira opowiada o tym, jak często jest najbardziej zainspirowana na scenie.
- Tęczowy blask: Samira wierzy, że jej celem jest zapewnienie widoczności zmarginalizowanym grupom, z którymi się identyfikuje, a także reprezentuje radość, z którą codziennie stara się żyć. Tęczowa poświata odzwierciedla to, jak emanuje z niej radość, inspirując otaczających ją ludzi.