Screenshoty to jedna z tych funkcji, bez których współcześnie trudno się obyć. Z ich pomocą można łatwo zapisać na później ważne informacje, zdjęcia, fragmenty relacji na Instagramie i wiele innych. Rzecz w tym, że co urządzenie, to inny sposób wykonywania screena. W takim razie jak zrobić zrzut ekranu na poszczególnych komputerach i smartfonach?
Spis treści
Jak zrobić zrzut ekranu na smartfonie?
Screeny na telefonie wykonywane są znacznie częściej niż te na komputerze. Współcześni użytkownicy internetu zaczynają bowiem wykorzystywać swoje smartfony do coraz większej liczby czynności. Z ich pomocą już nie tylko przeglądają media społecznościowe, ale i czytają newsy, wysyłają maile czy robią zakupy online. Nic więc dziwnego, że funkcja robienie screenshotów znajduje szerokie zastosowanie.
1. Zrzut ekranu w systemie Android
System android wykorzystywany jest w wielu smartfonach. Niestety, nie ma tu jednej, stałej kombinacji przycisków do robienia zrzutu ekranu. Wiele zależy od marki i konkretnego modelu. Na pewno jednak któraś z poniższych kombinacji zda egzamin:
- przycisk zmniejszania głośności + przycisk zasilania,
- przycisk zmniejszania głośności + przycisk blokady ekranu,
- przycisk „home” + przycisk zasilania.
2. Zrzut ekranu na iOS
Wiele osób korzysta jednak nie ze smarfona z Androidem, a z iPhone’a. W takim razie jak zrobić zrzut ekranu na iOS? Tutaj w zależności od modelu będzie to kombinacja przycisków:
- home + przycisk zasilania,
- power + przycisk zwiększania głośności.
Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie?
Teraz czas na osobną kategorię, czyli zrzuty ekranów na laptopach.
Zrzuty ekranu na komputerze z systemem windows
Najprostszym sposobem na zrobienie screena będzie w tym przypadku kliknięcie przycisku Print Screen znajdującego się na klawiaturze, niedaleko przycisku Delete. Zapisany w ten sposób zrzut ekranu można wkleić w dowolne miejsce – np. do pliku tekstowego, wiadomości w mediach społecznościowych, maila czy prezentacji. Wystarczy kliknąć „wklej” lub użyć skrótu Ctrl+V.
Alternatywą będzie skorzystanie z wbudowanego narzędzia do robienia wycinków. Z jego pomocą da się zrobić zrzut zarówno całego ekranu, jak i konkretnego fragmentu. Aby wyszukać narzędzie, wystarczy kliknąć lupkę znajdującą się na pasku zadań lub w menu i wpisać słowo „wycinanie” albo „wycinek i szkic”.
W przypadku długich screenshotów (zajmujących więcej niż wysokość ekranu), można natomiast skorzystać ze specjalnych wtyczek w przeglądarce. Alternatywą będzie użycie Mozilla Firefox i zrobienie zrzutu ekranu za pomocą skrótu Ctrl+Shift+S. Przeglądarka umożliwia wykonanie screenshota w 4 trybach:
- wycinek strony,
- element strony,
- widoczna część ekranu,
- cała strona.
Jak zrobić zrzut ekranu na MacBooku?
W przypadku laptopów z systemem macOS zrzut ekranu również można wykonać przy pomocy klawiatury. Należy jednak użyć innej kombinacji klawiszy:
- Shift+Command+3 – w przypadku zrzutu całego ekrany
- Shift+Command+4 – dla screenshota wybranego fragmentu.