Co sprawia, że niektóre logo przetrwały próbę czasu i są najbardziej charakterystycznymi znakami na świecie, które na stałe weszły do kanonu designu i popkultury? Tego nie wie nikt. Wybraliśmy dla Was 16 najbardziej rozpoznawalnych znaków zespołów muzycznych, które po prostu się zna, bez względu na upodobania muzyczne.
1. Nirvana
Jeden z najlepiej rozpoznawalnych symboli w przemyśle muzycznym miał wziąć inspirację od jednego z klubów ze striptizem w Seattle. Nazwę kapeli umieszczoną nad uśmiechniętą buźką i zapisano fontem Onyx.
2. Rolling Stones
Charakterystyczne logo miało być hołdem złożonym ustom i językowi Micka Jaggera. Logo powstało w 1971 roku, a jego autorem jest John Pasche.
3. Wu-Tang Clan
Logo zespołu, stworzone przez didżeja Mathematics, to jedne z najlepiej rozpoznawalnych liter „W” w kulturze masowej. Litera zamieniona w orła jest równie specyficzna, jak sama „azjatycka” nazwa zespołu.
4. Aphex Twin
Równie rozpoznawalne, co enigmatyczne logo artysty zaprojektował Paul 'Terratag’ Nicholson. Forma w kole ma być skrzyżowaniem piły, po angielsku saw, skrótu od „selected ambient works”, oraz litery A od imienia Aphexa.
5. Justice
Logo wykorzystujące symbol religijny to pomysł, na który decyduje się niewielu, ale Justice potrafi dobrze uargumentować swój wybór. Jeden z członków zespołu, Gaspard Auge stwierdził, że sala koncertowa jest podobna do kościoła – też gromadzi tłumy, które wpatrują się w jeden punkt.
6. Guns n Roses
Logo zespołu podaje jego nazwę jak na tacy. We wnętrzu złotego okręgu znajdują się dwa rewolwery oplecione różanym krzewem. Przekaz jednoznaczny wizualnie ma też drugie dno – pokazuje miks skrajnych emocji, które charakteryzują muzykę zespołu.
7. Public Enemy
Logo wzbudziło sporo kontrowersji, ponieważ mężczyzna na celowniku wielu przypominał funkcjonariusza policji stanowej. Twórca znaku Chuck D, który stworzył go w 1986 roku, twierdził jednak, że na muszce jest breakdancer, czyli B-boy.
8. Nine Inch Nails
Logo powstało w głowach członków zespołu – Trenta Reznora i Gary’ego Talpasa, a po raz pierwszy pojawiło się na debiutanckim albumie kapeli „Down in it” z 1989 roku. Odwrócenie liter w zapisie ma być ukłonem w stronę typografii użytej na okładce albumu „Remain in Light” zespołu Talkingheads.
9. Run DMC
Choć duet Run DMC zasłynął z przekraczania muzycznych granic, jego logo jest kwintesencją prostoty i minimalizmu. Pseudonimy członków zespołu, zapisane między dwoma poprzecznymi liniami, to znak rozpoznawalny na niemal każdej szerokości geograficznej. Jest również jedynym muzycznym logo, które pojawiło się na serii butów marki Adidas.
10. The Ramones
Autorem logo jest nowojorski artysta Arturo Vega, który tworząc projekt bazował na pieczęci prezydenta Stanów Zjednoczonych, chcąc podkreślić amerykańską tożsamość kapeli. W jego wersji orzeł w jednym ze szponów trzyma kij baseballowy, a wokół niego znajdują się imiona członków zespołu.
11. Black Flag
Zgodnie z intencja twórcy znaku, cztery nieregularnie zestawione prostokąty w logo zespołu mają symbolizować anarchię. Autorem projektu jest Raymond Pettibon, brat gitarzysty i głównego tekściarza Black Flag, Grega Ginna.
12. Metallica
Pierwsza wersja logo pochodzi z 1981 roku, a jego obecny wygląd zawdzięczamy redesignowi z 2008 roku. Wówczas projektant Turner Duckworth został poproszony o przeróbkę znaku zespołu na potrzeby albumu i trasy Death Magnetic. Kształt pierwszej i ostatniej litery nazwy nawiązuje do błyskawicy, którą w pierwotnym logo umieścił James Hetfield.
13. AC/DC
Tworząc logo ostrej kapeli, Bob Derfin i Gerard Huerta brali inspirację z nieba. Gotyckie liternictwo nawiązuje do tego z Biblii Gutenberga, ale kolorystyka i błyskawica nie pozostawiają złudzeń, że muzyka jest daleka od anielskiej.
14. Motorhead
W logo metalowej kapeli widnieje czaszka z ogromnymi rogami i wyszczerzonymi zębami, znana szerzej jako „Snaggletooth” lub „War-Pig”. Autorem projektu stworzonego w 1977 roku jest amerykański grafik Joe Petagno, który odpowiada również za okładki albumów Led Zeppelin, Pink Floyd, Nazareth i Roya Harpera.
15. Sex Pistols
Klasycy punk-rocka zawdzięczają charakterystyczne logo młodemu artyście i anarchiście Jamiemu Reidowi. Pomysł na zapis nazwy wziął ze swych doświadczeń przy wydawaniu gazety, co wymagało ręcznego składania czcionek. Reid wycinał poszczególne litery z gazet i składał je w jedno, zyskując efekt dziś kojarzony z logo Sex Pistols i anonimowymi listami z żądaniem okupu.
16. Rammstein
Logo w kształcie krzyża z wkomponowaną literą „R” zaprojektował niemiecki grafik Dirk Rudolph, czerpiąc inspirację z abstrakcyjnych prac Kazimierza Malewicza.