w

OpenAI tworzy pierwszy marketplace My GPTs

My gpts

Zapowiadany przez OpenAI marketplace GPTs to przełom w e-commerce, gdzie kluczowym produktem staje się ekspertyza, a nie tylko produkt. Platforma ta otwiera nowe możliwości zarobkowe dla twórców i ekspertów, zmieniając tradycyjne modele biznesowe. W tym kontekście, GPTs umożliwiają firmom i freelancerom skuteczniejsze dostosowanie do zmieniających się wymagań rynkowych oraz globalną ekspansję.

Kluczowym elementem sukcesu biznesów opartych na sztucznej inteligencji (AI) jest szybka adaptacja i rozległe możliwości wykorzystania tej technologii. Według najnowszej analizy IDC, przeprowadzonej na zlecenie Microsoftu, inwestycje w AI mogą przynieść nawet 250% zwrotu.

Z danych IDC wynika, że 92% projektów AI jest realizowanych w ciągu maksymalnie roku. Marta Zalewska, CEO AI Teammate, agencji specjalizującej się w tworzeniu botów eksperckich, zauważa, że choć dotychczasowe osiągnięcia AI imponują szybkością wdrożeń, to największy potencjał tkwi obecnie w Generative Pre-trained Transformers (GPTs). To narzędzie stwarza nie tylko nowe możliwości dla twórców i właścicieli platform, ale również transformuje sposób, w jaki firmy, freelancerzy i eksperci generują dochody.

OpenAI podczas pierwszej konferencji dla developerów ogłosiło udostępnienie swojego narzędzia GPTs użytkownikom płatnych wersji ChatGPT, a w najbliższych tygodniach planowane jest uruchomienie platformy GPTs, z której zyski będą przekazywane twórcom i właścicielowi marketplace’u.

Crowdsourcing tworzenia GPTs

Marta Zalewska, wskazuje, że inicjatywa OpenAI, polegająca na umożliwieniu użytkownikom zarabiania na tworzeniu botów-ekspertów, otwiera nowe źródła dochodów. Poprzez crowdsourcing GPTs, OpenAI chce zbudować armię twórców, którzy swoimi rozwiązaniami zaadresują potrzeby szerokiego grona odbiorców.

Podobnie jak w przypadku strategii wejścia na rynek App Store, Amazon czy Uber, właściciel platformy inwestuje w zbudowanie zaangażowania jak największej liczby twórców. Podejście OpenAI nie tylko przypomina metody, które okazały się skuteczne na początku działalności wymienionych platform, ale także podkreśla niezwykły potencjał technologii GPTs. Tym bardziej, że ChatGPT jest najszybciej rozwijającą się aplikacją w historii. Stoimy u progu nowej ery innowacji i personalizacji usług, co ma potencjał całkowicie zmienić sposób, w jaki prowadzimy biznes i wchodzimy w interakcje z klientami.

GPTs to nowy e-commerce

Na platformie OpenAI pojawiły się pierwsze, konsumenckie GPTs stworzone przez giganta dla użytkowników płatnej wersji chatGPT. Choć wybór jest ograniczony, to można tam znaleźć boty tworzące kolorowanki dla dzieci, doradzające jak zrobić kreatywne cocktaile, chefa kuchni z przepisami oraz pierwsze sygnały łączenia GPTs z e-commercem. Stizker Whizz Bot, służy do tworzenia naklejek dla dzieci. Użytkownik projektuje swoje naklejki w chacie, a firma stojąca za chatem proponuje ich wydruk i dostawę na terenie USA.

GPTs, jako zaawansowane narzędzia AI, stają się kluczowe dla firm dążących do innowacji i skalowania biznesów. Aws Naser, CEO AI Superpowers, agencji szkolącej z biznesowego zastosowania AI, wskazuje, że GPTs są używane nie tylko do tworzenia treści i prowadzenia rozmów w chatach, ale również do automatyzacji procesów, co przyczynia się do wzrostu efektywności i redukcji kosztów operacyjnych. Ekspert zauważa, że otwarcie marketplace’u GPTs oznacza dostęp do 100 mln bazy użytkowników, co otwiera nowe możliwości dla specjalistów. 

Jest to szczególnie ważne dla tej grupy, ponieważ monetyzacja i skalowanie ekspertyzy było do tej pory ograniczone. Dostęp do botów-ekspertów nie będzie ograniczone wyłącznie do marketplaceu OpenAI, wręcz przeciwnie, specjaliści dystrybuują i promują je we własnych kanałach dystrybucji. Pełniąc funkcję nowego produktu lub uzupełnienia szkoleń czy konsultacji.

Mateusz Józefowski, Senior Marketing Performance Specialist w Tpay, uważa, że GPTs, szczególnie te wielojęzyczne i ułatwiające komunikację ze zróżnicowanymi grupami konsumentów, będą kluczowe dla globalnej ekspansji e-commerce. Badanie, jakie przeprowadziliśmy w tym roku wśród płatników pokazało, że e-klient nie tylko jest świadomy, ale i coraz uważniej podchodzi do zakupów w sieci. Sprzedawcy muszą zatem dobrze znać potrzeby swoich klientów i umiejętnie przekładać je na strategię rozwoju, w czym z pewnością pomocny będzie GPT i kolejne możliwości, jakie stwarza dla branży e-commerce.

Brak kompetencji AI na rynku

Polski rynek startupów szybko zareagował na możliwości jakie daje sztuczna inteligencja. AI Teammate, pierwsza polska agencja AI specjalizująca się w tworzeniu botów eksperckich, podkreśla, że szybka adaptacja AI świadczy o rosnącym zaufaniu do tej technologii w środowisku biznesowym.

Aws Naser dodaje, że pomimo imponujących zwrotów z inwestycji, dla 52% biznesów główną barierą we wdrożeniu AI jest brak kompetentnych pracowników. To otwiera szerokie pole do innowacji w edukacji i szkoleniach. Dane wskazują, że 32% firm ogranicza wydatki w innych obszarach, aby finansować inwestycje w AI, co podkreśla znaczenie strategicznego podejścia do alokacji zasobów.

Raport IDC wskazuje również, że 24% firm planuje inwestycje w AI w ciągu najbliższych dwóch lat, a 62% przedsiębiorstw już aktywnie korzysta z AI generatywnego, co świadczy o rosnącej popularności tej technologii.

Naser dodaje, że inwestycje w AI, a w szczególności w GPTs, są nie tylko obiecującą drogą do innowacji, ale również realną szansą na znaczące zwroty. Firmy, które skutecznie wdrażają te technologie, nie tylko nadążają za trendami, ale wyznaczają nowe kierunki rozwoju rynku. Ekspansja GPTs i ich zastosowań w różnych branżach to wyraźny sygnał, że jesteśmy świadkami nowej ery w biznesie, gdzie AI staje się kluczowym elementem sukcesu.

Firmy efektywnie wdrażające te technologie nie tylko nadążają za trendami, ale również wyznaczają nowe kierunki rozwoju rynku. Jasne jest, że AI przestało być tylko modnym terminem, a stało się skutecznym narzędziem napędzającym rozwój i innowacje w świecie biznesu.


  1. Google wprowadza notatki w wynikach wyszukiwania. Początek wielkich zmian w wyszukiwarce?
  2. Wręczono nagrody w 24. edycji Effie Awards Poland. Poznaj zwycięzców
  3. ChatGPT czy Bard? Jak seowcy wykorzystują AI w swojej pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ćwiczenia pobudzające kreatywność

Jak rozwijać swoją kreatywność? Te 6 prostych ćwiczeń może pomóc!

Google analytics 4

Google Analytics 4: wersja darmowa czy płatna? Oto jest pytanie