Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Polecamy: 5 miejsc coworkingowych w pięciu miastach

Coworking to więcej niż przestrzeń biurowa do wynajęcia. Idea, która kilka lat temu dotarła nad Wisłę dzięki środowisku startupowemu obecnie zdobywa coraz więcej zwolenników w branżach kreatywnych. Postanowiliśmy sprawdzić dla was pięć wyjątkowych miejsc w pięciu polskich miastach.

Podobno wszystko zaczęło się dawno temu w Berlinie. Właśnie tam w 1995 roku powstała C-space, przestrzeń przypominająca prywatną kafejkę internetową – gwarantowano dostęp do komputerów i możliwość wspólnej pracy autorów oprogramowania i ludzi zaangażowanych w rozwój hardware`u realizujących projekty dla różnych zleceniodawców. Dość szybko okazało się, że zebranie w jednym miejscu kilku kreatywnych osób daje znacznie więcej niż tylko sumę ich możliwości. Choć każdy pracował nad swoimi projektami, wszyscy wzajemnie się motywowali i inspirowali dając dobry przykład dla innych twórców tzw “hackerspaces”, a w dalszej kolejności inkubatorów małej przedsiębiorczości.

Obecnie praca w świecie nowych mediów, rozwijanie własnego e-biznesu, czy choćby autorskie działania w ramach pracy freelancerskiej, potrzebują właśnie takich przestrzeni. Każda z osób mogłaby z powodzeniem prowadzić firmę z domu, albo rozkładać laptopa w kawiarni, czy w parku, ale dopiero przestrzeń coworkingowa daje pełen komfort pracy – bez czynników rozpraszających, z gwarancją posiadania własnego, ulubionego, biurka i innych benefitów. Co jeszcze oferują właściciele wybranych przez nas przestrzeni coworkingowych w pięciu polskich miastach? Sprawdzamy!

b56

BIURO56, POZNAŃ

Działają od lipca 2013 roku, zaczęli na poznańskiej Wildzie, a następnie postanowili mierzyć znacznie wyżej i otworzyli sieć biur coworkingowych w całej Europie.

– Ponieważ obracaliśmy się w startupowym środowisku na pierwszych klientów nie trzeba było długo czekać. Zdarzało się jednak, że Ci klienci emigrowali następnie poza granice Polski w poszukiwaniu swoich inwestorów, czy nowych klientów – mówi nam Aleksandra Łobocka z B56. Dodaje też, że często to właśnie wyruszający poza Polskę coworkerzy zachęcali założycieli B56 do otwierania działalności w kolejnych miastach Europy, albo zawierania partnerskich porozumień: “ty polecisz moje biuro w Niemczech, my polecimy Twoje w Polsce”.

– Mobilność jest super, robimy wszystko by nasi klienci nie musieli ograniczać się do jednego miasta, a wręcz przeciwnie, by mogli odwiedzić ich jak najwięcej mając pewność, że wszędzie zostaną im zaoferowane podobne usługi. Sama przebywam obecnie w Hiszpanii i muszę przyznać, że tutaj coworking działa sprawniej. Nie dlatego, że jest bardziej znany – spotykam mnóstwo ludzi, którzy nigdy wcześniej nie spotkali się z tym terminem, ale dlatego, że każdego dnia do takiego biura zagląda po kilkanaście osób i są zwyczajnie ciekawi co taka przestrzeń może im zaoferować. Zostają na kawę, a atmosfera miejsca sprawia, że następnego dnia wracają wynająć biurko! W Poznaniu bardzo rzadko zdarza się coś podobnego. Ludzie wolą “wygooglować” czym jest coworking zamiast przyjść i przekonać się o tym na własnej skórze – przyznaje Aleksandra.

W B56 poza dobrze wyposażonym miejscem pracy – z dobrym oświetleniem, dostępem do flipchartu – ważni są ludzie. I nie chodzi tu o samą atmosferę, tylko owymianę doświadczeń. Potrzebujesz kogoś kto zaprojektuje Ci logo – pogadaj z grafikiem, który siedzi biurko obok. Masz problem z księgowością lub potrzebujesz porady prawnej? Wystarczy zapytać! Zawsze znajdzie się ktoś, kto już przechodził podobne problemy, może pomóc Ci je rozwiązać lub polecić kogoś zaufanego. Biuro coworkingowe jest miejscem, w którym zdecydowanie łatwiej znaleźć kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi z przydatnymi kontaktami niż na ulicy, czy w kawiarni.

Adres: http://biuro56.pl/ ul. 28 Czerwca 1956 r. 175, 61-515 Poznań

cluster

CLUSTER COWORK, KRAKÓW

Cluster to zupełnie nowa inicjatywa na krakowskim rynku. Działają od października, otworzyli z dwutygodniowym wyprzedzeniem, bo, jak przyznają – klienci ich zmusili. Firma produkująca film w Krakowie potrzebowała tymczasowego biura. Po miesiącu obecności na rynku Cluster może pochwalić się współpracą z kilkudziesięcioma przedsiębiorcami, startupowcami i freelancerami.

– Chcemy zaszczepiać ideę opartą na przekonaniu, że w branżach kreatywnych współpraca przynosi lepsze efekty niż wykonywanie zadań w pojedynkę. Naszą inspiracją jest organizacja pracy pszczół: z jednej strony intuicyjna, ale jednocześnie wyjątkowo skuteczna, niezawodna. Chcielibyśmy, żeby u nas też było czasem głośno jak w ulu. Chcemy, żeby się działo. Jednocześnie, szanujemy każdą osobę w naszej społeczności, dajemy dużo przestrzeni na indywidualność, jesteśmy otwarci na nowe metody pracy. Zapraszamy każdego, kto chciałby pracować z nami i budować wspólną tożsamość miejsca – mówi nam Ewa współodpowiedzialna za prowadzenie biznesu.

W przestrzeniach Clustera co miesiąc organizowane są warsztaty i szkolenia podejmujące tematykę sprzedażową, prawną, marketingową, a nawet z zakresu poszukiwania i umów z potencjalnym inwestorem.

– Poza warsztatami, organizujemy również śniadania Clustrowe, podczas których dzielimy się nowymi pomysłami i dyskutujemy o aktualnych projektach. Śniadania mają na celu integrację naszych coworkerów, poszerzenie ich sieci kontaktów oraz rozwój ich biznesu.

Przykładowe ceny: dzień: 39zł, 20 dni: 400zł, wirtualne biuro: 50zł

Adres: http://www.clustercowork.com/ Marii Skłodowskiej-Curie 5/3, Kraków

businesslink

BUSINESS LINK, SZCZECIN

Business Link to duża instytucja, ma swoje przestrzenie coworkingowe w kilku polskich miastach (m.in. w Katowicach, Toruniu, Trójmieście, Lublinie i Warszawie), ale my postanowiliśmy polecić wam szczecińskie biuro po rekomendacji kilku firm, które miały okazję korzystać z tego punktu. Przestrzenie oferowane przez Business Link wyglądają nieco inaczej,niż w większości tego typu miejsc. Prywatne biura oferowane przez nich to połączenie prostoty i elegancji, przestrzenie coworkingowe mają luźniejszy charakter, ale najważniejsze jest to, co dzieje się wokół tej instytucji.


BL swoim klientom oferuje szereg zniżek dzięki współpracy z takimi markami jak Uber (przejazdy), Sher.ly (prywatna chmura do przechowywania danych), FastTony.es (zniżki na optymalizację kampanii reklamowych na Facebooku) – i wiele innych benefitów. Szczecińskie biuro jest też miejscem wydarzeń takich jak “Czwartkowe spotkania Social Media”, podczas których prowadzone są warsztaty i wykłady pomagające nowym przedsiębiorcom lepiej budować swój wizerunek w sieci, sięgać po nowe aplikacje mobilne w celu promocji, czy jakimi narzędziami się posługiwać, by nie tracić czasu i lepiej planowac swoje działania w ramach własnego e-biznesu.

Adres: http://blpoland.com/ ul. Zbożowa 4a, Szczecin

colabora

COLABORAWORK, WROCŁAW

Jedna z kilku wrocławskich inicjatyw coworkingowych wyróżnia się nie wystrojem wnętrza, czy wyborem benefitów czysto biznesowych,, ale zupełnie innymi możliwościami. Ponieważ od kilku lat na rynku lokalnym przybywa pracowników z zachodniej Europy i Azji, ColaboraWork jest nie tylko biurem, w którym można porozumiewać się z właścicielami w językach obcych, ale też uczestniczyć w kursach językowych o o kreślonym profilu. Poza tym sama siedziba znaduje się w ścisłym centrum, a poza otwartymi przestrzeniami i pojedynczymi biurkami oferuje też sale konferencyjne z możliwością prowadzenia spotkań multimedialnych.

Przykładowe ceny: biurko/godzina: 7 zł, dzień: 45 zł, 20 dni: 400 zł, wirtualny adres 150 zł/mc

Adres: www.colaborawork.pl ul. Krasińskiego 15A/4, 50-449 WROCŁAW

169069_184969918199270_3369207_n

CONT PPRACY, WARSZAWA

To jedni z prekursorów coworkingu w Polsce. Założycielki Conta Pracy uruchomiły pierwsze biuro w 2011 roku i od tego czasu systematycznie rozbudowują swoją inicjatywę, zarówno o współpracę z coraz większą ilością nowych klientów, jak też budową sieci kolejnych biur, wszystko zaś w obrębie warszawskiej Saskiej Kępy. Cont Pracy o swoich klientów dba nie tylko stwarzając sympatyczną, niemal domową atmosferę i oferując warsztaty, ale też – co stało się niejako jednym z elementów kojarzonych właśnie z tą inicjatywą – świeże, domowe ciasta pieczone przez same właścicielki.

Przykładowe ceny: biurko/godzina: 10 zł, 500 zł/miesiąc dostęp do biurka 20 dni w miesiącu – w tym 50 stron drukowania

Adres: cont.net.pl Pl. Przymierza 6/26, Zakopiańska 20/2, ul. Walecznych 12/7, ul. Francuska 28/5