w ,

Post na Facebooku wart pół miliona złotych

W ciągu niecałych 24 godzin od opublikowania na facebookowej stronie Roberta Lewandowskiego posta informującego o tym, że został ojcem, zdobył on już ponad 400 tysięcy interakcji. By osiągnąć taki wynik, reklamodawca musiałby wydać pół miliona złotych!

Aktualna liczba interakcji w momencie pisania tego artykułu wynosi łącznie 417 583:

  • 389 404 reakcji,
  • 18 552 komentarzy,
  • 9 627 udostępnień.

Światowa mapa fanów strony Roberta Lewandowskiego wygląda następująco (źródło: NapoleonCat, dane na dzień 03 maja 2017):Post na facebooku wart pół miliona złotych

Szczegółowe dane pokazują, iż jest 21 krajów, z których pochodzi ponad 100 tys. fanów. Stanowią oni 84% wszystkich fanów.

Post na facebooku wart pół miliona złotych

Rozkład geograficzny osób wchodzących w interakcję z treściami publikowanymi na stronie Roberta Lewandowskiego, czyli facebookowy PTAT (People Talking About This) wygląda podobnie.

Post na facebooku wart pół miliona złotych

Koszt uzyskania jednego zaangażowania do posta dla grupy odbiorców odpowiadającej aktywnym użytkownikom strony Lewandowskiego (osoby w wieku powyżej 13 lat, pochodzące z jednego ze wspomnianych wyżej 21 krajów i zainteresowane Robertem Lewandowskim) to, według aktualnych stawek Facebooka (stawka sugerowana) to PLN 1,19. Przy łącznej liczbie interakcji na poziomie 418 tysięcy daje to kwotę pół miliona złotych. A jest to stawka zaniżona przez obecność w zestawieniu „tańszych krajów” takich jak Egipt czy Indie. Gdyby brać pod uwagę tylko użytkowników z Polski, koszt uzyskania jednego zaangażowania wzrasta do PLN 1,68.

Idąc dalej tym tokiem rozumowania, można pokusić się o wycenę mediową aktywności Roberta Lewandowskiego na Facebooku. Posty publikowane na jego oficjalnej stronie w ostatnim miesiącu (od 5 kwietnia do 4 maja 2017) zyskały łącznie 1 579 662 interakcji. Zakładając niższą stawkę za interakcję na poziomie PLN 1,19, można uznać, że mediowa wartość fanpage’a Roberta Lewandowskiego wynosi 1,9 mln PLN miesięcznie.

Przy szesnastu opublikowanych w tym czasie postach daje to wartość PLN 117 tys. na post. Oczywiście, nie każdy post uzyskuje tak samo wysokie zaangażowanie użytkowników, a najatrakcyjniejsze są te, które pokazują prywatne życie Roberta, co ilustruje poniższe zestawienie trzech najbardziej angażujących w ostatnich 30 dniach postów:

Post na facebooku wart pół miliona złotych

Powyższe wyliczenia oparte są jedynie na mediowym koszcie uzyskania analogicznych wartości interakcji na Facebooku w określonej grupie docelowej i nie biorą pod uwagę innych aspektów, jak na przykład dodatkowa wartość płynąca z połączenia wizerunku Roberta Lewandowskiego z promowaną przez niego w taki sposób marką. Ilustrują jednak siłę oddziaływania, jaką dzięki mediom społecznościowym zyskują znane osoby oraz wyjaśniają w pewnym stopniu rosnące wydatki na tzw. „influencer marketing”, które często rosną kosztem wydatków na tradycyjną formę reklamy.

 

 

Autor:  Grzegorz Berezowski, CEO NapoleonCat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wojciech kardyś

O influencerach i blogerach w radiu

Skuteczna promocja

Siła skutecznej promocji