w ,

Powiedz tak! Małżeństwa dla wszystkich – kampania Ben&Jerry’s

Czas na równość małżeńską, nie tylko związki partnerskie – z tym postulatem marka Ben&Jerry’s i Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza ruszają na tegoroczną Paradę Równości w Warszawie. Nie idą po ochronę praw mniejszości, ale po uznanie podstawowych praw człowieka i jego godności.

Hasło #MałżeństwaDlaWszystkich, bo miłość nie wyklucza! wzywające do poparcia równości małżeńskiej znalazło już wyraz w centrum Warszawy, przy Rotundzie, na banerze o powierzchni blisko 255 m. kw. Natomiast w czasie Parady 8 czerwca, największego w Polsce święta równości, wolności i tolerancji, która po raz 19. przejdzie ulicami stolicy, prawo do małżeństwa będzie można wesprzeć dołączając do wielkiej platformy.

Ben&Jerry’s i Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza rok temu zawiązały partnerstwo, którego celem jest zapewnienie prawa do zawarcia małżeństwa dla wszystkich, niezależnie od orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Od tamtej chwili zabiegają o społeczne przekonanie i zaangażowanie, zakładając, że równość małżeńska powinna zostać zagwarantowana w polskim prawie najpóźniej do roku 2025.

Zwłaszcza, że w Polsce poparcie dla związków partnerskich i równości małżeńskiej rośnie i było na początku 2019 rekordowe – to odpowiednio 56 i 41 proc.* Marka i NGO-sy w ubiegłym roku zorganizowały powrót niezniszczalnej tęczy na plac Zbawiciela, co było symbolicznym wsparciem społeczności LGBT+. W lutym wsparły maturzystów I SLO Bednarska, którzy wbrew utrwalonym kulturowo wzorcom, zatańczyli Poloneza Równości w geście wsparcia dla koleżanek i kolegów LGBT+. Było to najgłośniejsze w ostatnim czasie wsparcie dla młodych osób LGBT+. Teraz razem koncentrują się na równości małżeńskiej.

– Rodziny z dziećmi wyjeżdżają z Polski, bo boją się o swoje bezpieczeństwo – mówi Ola Kaczorek, współprzewodnicząca Stowarzyszeniu Miłość Nie Wyklucza. – Tak, takie rodziny istnieją, tu i teraz, i potrzebują ochrony ze strony państwa. Kiedy jednemu z rodziców coś się stanie, dziecko zostaje odebrane przez sąd, bo wedle prawa drugi rodzic to obca osoba. Zgodnie z przekazem polityków – chrońmy dzieci. Dlaczego odmawiamy im prawa do bezpieczeństwa, które mają ich rówieśnicy? – argumentuje.

Równość małżeńska obowiązuje w 16 krajach Europy i 27 krajach na świecie, m.in. w Kolumbii, Republice Południowej Afryki i na Tajwanie. W kolejce są też kolejne kraje, takie jak Czechy, które wcześniej wprowadziły namiastkę równości w postaci związków partnerskich. – Tymczasem w Polsce politycy wciąż udają, że pary tej samej płci i tęczowe rodziny nie istnieją, a prawo do godnego i bezpiecznego życia należy się tylko niektórym. – podnosi Hubert Sobecki, współprzewodniczący Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.
Równość małżeńska to prawo do zawarcia małżeństwa przez dwie osoby, niezależnie od ich płci prawnej. W wymiarze społecznym jest to uznanie ich za równie wartościowe, akceptowane i pożądane, jak związki osób różnej płci. Realizacja postulatu jest kluczowym elementem starań o zagwarantowanie prawa do samorealizacji i szczęścia wszystkim, bez względu na ich orientację psychoseksualną i tożsamość płciową. Możliwość dokonania wyboru o zawarciu małżeństwa (taka sama, jaką mają pary różnopłciowe) jest niezwykle istotna w perspektywie prawa do decydowania o własnym życiu czy dostępu do wielu udogodnień, ale także obowiązków, które mają inne pary. Jest wartością zarówno dla osób, które same chciałyby zawrzeć związek małżeński, jak i dla tych, dla których istotna jest sama wolność wyboru. Każdy może wesprzeć to stanowisko nie tylko podczas Parady Równości, ale także dołączyć do wielu inicjatyw, które organizuje MNW – organizacja m.in. edukuje i lobbuje na rzecz uznania par tej samej płci przez polskie prawo.

Zaangażowanie marki lodów Ben&Jerry’s jest wynikiem silnie rozwiniętej misji społecznej. Od początku istnienia wspiera organizacje pozarządowe walczące o równość na całym świecie i mocno wierzy w znaczenie społeczeństwa integracyjnego z równymi prawami, w którym każda kochająca para, niezależnie od płci, ma równe prawa. W Niemczech marka zorganizowała m.in. akcję zbierania poparcia dla małżeństwa dla wszystkich, w efekcie której wysłano 55 tys. maili do deputowanych Bundestagu. Również w USA, Irlandii czy w Australii popierała społeczne i polityczne akcje na rzecz równości:

Mamy długą historię angażowania się na rzecz sprawiedliwości społecznej, w tym praw społeczności LGBT+ i równości małżeńskiej – podkreśla Martyna Kaczmarek, brand manager marki Ben&Jerry’s. – Już w 1989 r. Ben & Jerry’s był pierwszym pracodawcą w Vermont, który oferował ubezpieczenie zdrowotne partnerom pracowników, w tym parom tej samej płci. Wierzymy i walczymy o to aby każdy miał pełne i równe prawa obywatelskie. Małżeństwa dla wszystkich, bo miłość nie wyklucza! – dodaje.

*Sondaż IPSOS dla OKO.press, luty 2019 r.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Jeden ping

  1. Pingback:

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Fibaro , anna adrian

  Anna Adrian, dyrektor marketingu i PR FIBARO, jurorem Effie Awards

  Runmageddon

  Runmageddon S.A. – siła polskiej marki