W 2015 roku markami, które najaktywniej docierały z promocją swoich produktów i usług do konsumentów, były marki telekomunikacyjne i duże sieci handlowe. Jak wynika z analizy domu mediowego Codemedia, niekwestionowanym liderem, podobnie jak rok wcześniej był operator sieci Orange, której wskaźnik GRP, określający siłę intensywności kampanii reklamowej, wyniósł w 2015 roku ponad 64 tys.
Czołówka największych marek w porównaniu rocznym (2015 vs. 2014) nie uległa zmianie. Prym wiodą operatorzy sieci komórkowych oraz sieci handlowe. Pierwsze miejsca zajmują: Orange, Lidl, Play, Plus, T-Mobile i Tesco (wszystkie powyżej 30 tys. GRP). Na uwagę zasługuje jednak zmniejszenie dystansu pomiędzy poszczególnymi markami znajdującymi się na podium.
Do zestawienia największych marek dołączył w 2015 roku kolejny gracz – Kaufland. Do tej kategorii należy także marka z największą dynamiką wzrostu – Tesco. Działania reklamowe tej sieci zapewniły jej wzrost na poziomie +34% w porównaniu do roku 2014.
Największy spadek zaliczył smartDOM, który w 2014 roku znajdował się na siódmej pozycji, a w 2015 zmniejszył swoją aktywność o 45%, co spowodowało spadek poza ranking „20 tys.+”. Marką, która znacząco zmniejszyła swoją aktywność w ostatnim roku jest także Biedronka, która zanotowała spadek na poziomie -42%. W tym roku można się jednak spodziewać jej powrotu do czołówki, ze względu na aktywność związaną z Euro 2016 i tytułem Oficjalnego Sponsora Piłkarskiej Reprezentacji Polski. Tuż poza rankingiem uplasował się Cinkciarz.pl, którego poczynania warto obserwować, bo bardzo dynamicznie się rozwija. W porównaniu rok do roku wzrósł o ponad 50%. Podobnie jak Biedronka jest sponsorem reprezentacji, więc można się spodziewać, że w tym roku znajdzie się w rankingu – komentuje Bartosz Zientek, Group Account Director Codemedia SA.
Cała grupa marek „20 tys.+” zmniejszyła swoją aktywność w 2015 roku o 2,5% (przy jednoczesnym wzroście rynku o 3,7%). Mniejsza aktywność spowodowała spadek ich SOV z 12,4% w 2014 do 11,7% w roku następnym.
Warto zauważyć, że w rankingu nie pojawiła się żadna marka największego obecnie reklamodawcy na rynku, czyli firmy Aflofarm. Wynika to jednak z bardzo szerokiego portfolio marek tej firmy. Podobnie jest z resztą z większością firm farmaceutycznych, czy producentów dóbr FMCG. Dlatego w zestawieniu nie mamy również produktów takich firm jak np. US Pharmacia, Nestle, czy Reckitt Benckiser – dodaje Bartosz Zientek.
Analiza została przeprowadzona na grupie wszystkich odbiorców powyżej 4 roku życia, a nie na grupie komercyjnej (16-49 lat), która mogłaby wypaczyć wyniki marek kierujących swoją komunikację do grup poza tym zakresem wiekowym (np. produkty dla dzieci lub dla seniorów).
[podobne_badania]