Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Telewizory 4K – czy warto w nie inwestować?

telewizory morele

Zakup dużego telewizora w technologii 4K to koszt kilku tysięcy zł. Dla przeciętnej rodziny nie jest to mały wydatek, dlatego sprawdzamy, czy znajduje on pokrycie w korzyściach, jakie zapewniają tego rodzaju telewizory.

  1. Zalety obrazu w 4K
  2. Telewizory 4K nie są pozbawione wad
  3. Dobra inwestycja w nowoczesną technologię

Zazwyczaj producenci telewizorów na równi traktują pojęcie 4K i Ultra HD. W rzeczywistości różnią się one od siebie, chociaż różnica jest niewielka. Pierwszy z nich osiąga rozdzielczość 4096×2160, natomiast drugi 3840×2160. W opisach poszczególnych modeli często można więc spotkać pojęcie 4K Ultra HD.

Zalety obrazu w 4K

Najważniejszą zaletą telewizorów 4K jest oczywiście rozdzielczość. Dominujące jak dotąd telewizory Full HD o rozdzielczości 1920×1080 dawały dobrej jakości obraz, jednak 4K to dwukrotnie większa rozdzielczość, która pozwala na uzyskanie obrazu jeszcze wyraźniejszego i ostrzejszego niż wcześniej. Największe korzyści z tych parametrów można uzyskać, oglądając obraz przygotowany specjalnie pod 4K. Niektóre telewizory posiadają również funkcję upscallingu, a więc mogą nieco ulepszać obraz, który został przygotowany w niższej rozdzielczości. Zwiększenie rozdzielczości spowodowało również przyspieszenie wyświetlania obrazu – jednostki 4k generują obraz w prędkości z zakresu 24-120 klatek na sekundę. Kropką nad “i” jest pasywna technika wyświetlania oraz obraz o pełnej rozdzielczości Full HD. Co więcej, telewizory 4K to zwykle jednostki Smart TV, a więc takie, które umożliwiają korzystanie z wielu aplikacji, np. popularnego Netflixa czy HBO GO.

Telewizory 4K nie są pozbawione wad

Chcąc kupić telewizor 4K, warto zdecydować się na ten z co najmniej średniej półki. W tych najtańszych dostrzegalne są wyraźne problemy z wyświetlaniem ruchomego obrazu, zawierającego dynamiczne sceny. Najlepiej widać to podczas korzystania z serwisów streamingowych. Wszystko wskazuje na to, że wada ta z czasem zostanie wyeliminowana – coraz więcej programów, seriali i filmów jest tworzonych w rozdzielczości 4K, a co za tym idzie, producenci dostosowują je do odtwarzania na dobrej jakości odbiornikach.

Dobra inwestycja w nowoczesną technologię

Wybór telewizorów 4K jest coraz większy, a poszczególne modele z miesiąca na miesiąc tanieją. Inwestując w nowy telewizor nie warto więc kupować już jednostki innej niż 4k. Telewizory w tej technologii dają obraz doskonałej jakości i możliwość korzystania z dodatkowych funkcji, dzięki czemu telewizor staje się centrum rozrywki dla całej rodziny.

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *