w

IKEA Gdańsk bez jednorazowego plastiku

IKEA, w ramach swojej Strategii Zrównoważonego Rozwoju zobowiązała się wycofać plastikowe produkty jednorazowego użytku ze wszystkich sklepów i restauracji. IKEA w Gdańsku to druga lokalizacja, po IKEA w centrum handlowym Blue City w Warszawie, która wcześniej niż zakładano, wyeliminowała te produkty ze swojej oferty. Gdański sklep przyłączył się również do inicjatywy realizowanej przez miasto – „Gdańsk bez plastiku”.

Problem zanieczyszczenia środowiska odpadami z jednorazowego plastiku to jedno z największych wyzwań, jakie obecnie stoją przed światem. Do mórz i oceanów co roku trafia do 30 mln ton plastiku, co szkodzi nie tylko poszczególnym ekosystemom, ale całemu środowisku. Niezbędne są więc inicjatywy, które będą odpowiedzią na ten złożony problem.

Ikea bez plastiku, ikea gdańsk

Jedną z nich jest rezygnacja z plastikowych produktów jednorazowego użytku we wszystkich sklepach IKEA, również w Gdańsku. Do tej pory, wycofane zostały tam jednorazowe woreczki na lód oraz żywność, worki na śmieci i słomki do napojów. Obecnie firma skupia się na stopniowej wymianie jednorazowych plastikowych opakowań oraz przedmiotów, w których serwuje posiłki na wynos, na opakowania wykonane z materiałów odnawialnych, takich jak papier lub przetwórstwa trzciny cukrowej.

Plastikowe produkty jednorazowego użytku są dużym obciążeniem dla naszej planety, w tym także dla bioróżnorodności oraz stanu mórz i oceanów. Z uwagi na to, że IKEA Gdańsk zlokalizowana jest w pobliżu tak cennego przyrodniczo obszaru, temat ochrony środowiska jest dla nas priorytetem – mówi Małgorzata Dobies-Turulska, Dyrektor Sklepu IKEA w Gdańsku i dodaje – Największym wyzwaniem dla całej IKEA było przede wszystkim znalezienie i zaproponowanie naszym klientom bardziej zrównoważonych alternatyw dla jednorazowych produktów z plastiku. Realizacja tego zobowiązania to niełatwy, skomplikowany logistycznie oraz długi proces. Jednak wiemy, że dzięki temu możemy pozytywnie wpływać na planetę. Mobilizują nas do tego również mieszkańcy Gdańska oraz okolic, którzy są świadomi potrzeby troski o środowisko i starają się żyć w sposób bardziej ekologiczny. Dlatego aktywnie działamy w tej kwestii, skutecznie ograniczając zużycie jednorazowego plastiku.

Pozytywnie dla planety

Pierwszym sklepem w Polsce, w którym udało się to osiągnąć jest IKEA w CH Blue City. Kolejnym jest właśnie IKEA Gdańsk. Plastikowe produkty jednorazowego użytku w restauracjach i bistro IKEA zostały zastąpione papierowymi kubkami, sztućcami czy słomkami. Firma nadal poszukuje rozwiązań, które zmniejszają wpływ na klimat oraz są dobre zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Testuje także zupełnie nowe pomysły, takie jak jednorazowe talerze z otrębów w IKEA w Jankach.

Dołączenie kolejnych partnerów do naszego programu „Gdańsk bez plastiku” to niezwykle istotny krok w stronę bardziej zrównoważonego świata. Współpraca z biznesem i lokalną społecznością to dowód na to, że wspólnie możemy zniwelować problem zaśmiecania jednorazowymi produktami z plastiku. Niezmiernie cieszymy się, że razem kreujemy lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń – mówi Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent miasta Gdańsk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Huncwot dla narodowej orkiestry symfonicznej w katowicach

Huncwot dla Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach

Grupa k2

Commerce Sherpas nową agencją e-commerce w ramach Grupy K2