Kreatywność ma ogromne znaczenie w pracy, jak i w codziennym życiu. I choć to słowo kojarzy się przede wszystkim z tworzeniem sztuki czy bujną wyobraźnią, to tak naprawdę jest pojęciem znacznie szerszym. Rozwinięta kreatywność ułatwia również rozwiązywanie problemów, innowacyjność i pozytywnie wpływa na komunikację. A jak pracować nad jej rozwojem? Tutaj pomogą ćwiczenia pobudzające kreatywność.
Spis treści
Ćwiczenia pobudzające kreatywność – po co je wykonywać?
Ćwiczenia na kreatywność zdecydowanie nie są niepotrzebnym wymysłem i coraz częściej wykorzystywane są w środowisku pracy. Kierownicy zachęcają całe zespoły do wykonywania tego rodzaju ćwiczeń, wiedząc, że może to przełożyć się na pozytywne efekty – lepszą współpracę, więcej pomysłów i wychodzenie poza schematy.
Oczywiście ćwiczenia pobudzające kreatywność równie dobrze można wykonywać na własną rękę, niezależnie od wykonywanego zawodu i od tego, czy pracuje się na etacie, czy może prowadzi własną firmę. Co więcej, rozwój kreatywności zaprocentuje także w codziennym życiu – szczególnie pomocny okaże się przy rozwiązywaniu problemów, myślenia krytycznego i znajdywania wyjścia w każdej sytuacji.
Skoro wiadomo już po co, czas teraz odpowiedzieć na pytanie jak pozostać kreatywnym. Trening kreatywności wcale nie musi być skomplikowany. Czasami przypomina proste dziecięce zabawy. Nie trzeba bowiem spektakularnych zadań, by osiągać spektakularne efekty. W tym przypadku liczy się przede wszystkim konsekwencja i częste wykonywanie tego rodzaju zadań.
1. 30 zastosowań tego samego przedmiotu
Jak zostało już wspomniane, ćwiczenia pobudzające kreatywność wcale nie muszą być skomplikowane. Wręcz przeciwnie. Zacznijmy więc od takich, które nie wymagają absolutnie żadnych akcesoriów – wystarczy tylko trochę czasu i chęć, by wykonać ćwiczenie.
Zadanie jest z pozoru proste, ale w praktyce może okazać się wyzwaniem. Polega na wybraniu dowolnego przedmiotu i wymyśleniu dla niego aż 30 różnych zastosowań. Każdego dnia można sięgać po coś zupełnie innego, dlatego to ćwiczenie praktycznie nigdy nie stanie się nieaktualne. Z czasem można jednak zauważyć poprawę szybkości wymyślania różnych rozwiązań.
2. Abstrakcyjne pytania
Drugie ćwiczenie na rozwój kreatywności polega na zadawaniu abstrakcyjnych pytań wymagających analizowania i myślenia o wielu konsekwencjach i związkach przyczynowo-skutkowych. Znalezienie wyczerpującej, logicznej odpowiedzi może zabrać nawet kilka dni!
Przykład? „Co by było, gdyby na całym świecie na minutę zabrakło prądu?”, „Co by było, gdyby istniał algorytm bezbłędnie wyszukujący idealnego partnera?”, „Co by było, gdyby średnia temperatura na całym świecie podniosła się o 5 stopni Celsjusza” itd.
3. Coś jest jak… czyli szukanie nieoczywistych podobieństw
Forrest Gump mówił, że życie jest jak pudełko czekoladek. I właśnie to zdanie niech stanowi punkt wyjścia do kolejnego ćwiczenia na kreatywność. Zasada jest prosta – im bardziej nieoczywiste zestawienie, tym bardziej trzeba się wysilić i tym większej pracy kreatywnej wymaga wykonanie tego zadania.
Praca jest jak ananas. Partner jest jak krzesło. Odpoczynek jest jak piłka do baseballu – to tylko kilka takich dziwnych zestawień. Zabawa zaczyna się przy szukaniu uzasadnienia. Im większa wprawa, tym łatwiej znaleźć podobieństwa między pozornie zupełnie niepowiązanymi ze sobą rzeczami.
4. Łańcuch skojarzeń
Chyba każdy grał kiedyś w skojarzenia. Tym razem stawiamy jednak poprzeczkę wyżej. Łańcuch może składać się z maksymalnie 5 elementów i ma tworzyć spójne powiązanie punktu A z punktem B. Oczywiście, żeby nie było prosto, mają to być zupełnie różne od siebie elementy.
Przykład? Jak połączyć storczyka i mandolinę? Okazuje się, że przy odrobinie wyobraźni wcale nie jest to takie trudne. Storczyk – kwiaty – balkon – serenada – mandolina.
5. 30 okręgów
Kolejne 2 ćwiczenia pobudzające kreatywność wymagają już uzbrojenia się w kartkę papieru i ołówek lub długopis. Pierwsze zadanie polega na narysowaniu 30 okręgów. Każdy z nich ma stanowić podstawę dla rysunku zupełnie innego elementu. Jeden z nich może być więc na przykład kołem ratunkowym, kolejny zegarem itd. Początkowo zadanie wydaje się proste. Powtarzane codziennie i przy założeniu, że kształty z poprzednich dni nie mają prawa się powtarzać, staje się coraz trudniejsze.
6. Bazgroły z przesłaniem
Teraz czas na kolejne ćwiczenie znane niektórym z lekcji plastyki. Zadanie polega na narysowaniu na kartce bazgrołów i dopatrzeniu się w nich konkretnych kształtów – te przypadkowe zlepki linii mają stać się podstawą dla konkretnego obrazka. Wystarczy wyszukać go w tym chaosie.
Jak widać, dla rozwoju kreatywności wcale nie potrzeba wiele. Wystarczy trochę chęci, czasu i konsekwencja w działaniu, by z czasem zauważyć wyraźny rozwój kreatywności i pozytywne zmiany w pracy oraz w życiu codziennym, jakie się z tym wiążą!
Czym tak naprawdę jest kreatywność i dlaczego warto stale ją rozwijać?
Reklamy zapadające w pamięć mają ogromną moc. Właśnie dlatego warto postawić na kreatywność