w

Doodle dla Magdaleny Abakanowicz

Magdalena abakanowicz

Dzisiejszy doodle honoruje Magdalenę Abakanowicz, polską rzeźbiarkę i artystkę tworzącą tkaniny artystyczne, która jest szeroko uznawana jako jedna z najbardziej prominentnych artystek na globalnej scenie pochodzących z Polski.

Magdalena abakanowicz

 

Doodle będzie dzisiaj na stronie głównej wyszukiwarki Google w 16 krajach. Poza Polską zobaczą go osoby mieszkające między innymi w Stanach Zjednoczonych, w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Czechach, na Słowacji, w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Izraelu, Brazylii, Argentynie, Kolumbii czy w Meksyku.

Magdalena Abakanowicz, urodzona 20 czerwca 1930 roku, była jednym z najwybitniejszych polskich artystów, uznawanych na całym świecie. Jej doświadczenia z młodości, które przerwała II wojna światowa, miały głęboki wpływ na jej sztukę.

Była zdobywczynią wielu prestiżowych nagród, w tym Nagrody Krytyki Sztuki na Biennale w São Paulo, i została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Jej prace były prezentowane na całym świecie i są obecnie częścią znanych kolekcji muzealnych, takich jak Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy Tate Modern w Londynie.

W latach 70. Abakanowicz skupiła się na temacie kondycji ludzkiej. Tłum jako zjawisko socjologiczne stał się dla niej źródłem inspiracji, a efektem tego zainteresowania było stworzenie ponad tysiąca figur ludzkich tułowi z tkaniny workowej i brązu. Jej najważniejsza praca na ten temat, „Agora” – grupa 106 figur z żelaza – jest na stałe zainstalowana w chicagowskim Grant Park.

 

Prace Abakanowicz były prezentowane w renomowanych muzeach i galeriach na całym świecie, zorganizowano ponad 100 indywidualnych wystaw jej prac w Europie, Ameryce, Japonii i Australii. Artystka zdobyła wiele nagród, w tym Nagrodę za Całokształt Twórczości od Międzynarodowego Centrum Rzeźby w New Jersey i Nagrodę za Wyróżnienie w Rzeźbie od Centrum Rzeźby w Nowym Jorku. Jej dorobek jest obecnie pod opieką Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego z siedzibą w Warszawie.

 

Kidult trend

Zabawka najlepszym prezentem na Dzień Ojca? Trend kidult dotarł do Polski

Live shopping

Live Shopping, czyli kupuj „tu i teraz”, ale zachowaj ostrożność