Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Jak założyć sklep internetowy?

Sklep internetowy wydaje się dość prostym sposobem na biznes. I taki w istocie może być, jeśli właściwie do niego podejdziesz. Co mamy na myśli? Przede wszystkim wiedzę o specyfice branży e-commerce oraz o tym, jak założyć i prowadzić sklep internetowy. Przeczytaj nasze rady, a nic nie zaskoczy Cię na żadnym etapie wdrażania i rozwijania swojego e-biznesu!

Jak założyć sklep internetowy – poradnik związany z planowaniem

Zanim usiądziesz przed komputerem i zamówisz stronę dla swojego sklepu, musisz dobrze zaplanować swój biznes. Co musisz przeanalizować?

 • Z czym założyć sklep internetowy – nie wybieraj branży, która ma ogromną reprezentację wśród sklepów internetowych. Zamiast sklepu z odzieżą rozważ sklep z akcesoriami wędkarskimi. Pamiętaj jednak, że powinieneś przynajmniej trochę znać się na temacie związanym z Twoim sklepem.
 • Ile to będzie kosztować i czy masz wystarczający budżet.
 • W jaki sposób zarejestrujesz działalność – jako spółkę cywilną, czy może wybierzesz możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej.
 • Kto będzie prowadził dla Ciebie księgowość i gdzie zorganizujesz magazyn. To na razie teoretyczne rozważania, ale musisz ująć je w formie biznesplanu.

Jak założyć sklep internetowy – koszty podstawowe

Jak stworzyć sklep internetowy za darmo? Nie oszukujmy się – coś takiego jest niemożliwe, albo przynajmniej bardzo trudne. Możemy Ci jednak przedstawić receptę na jak najtańszy start.

Aby maksymalnie zmniejszyć koszty założenia sklepu internetowego, nie zlecaj stworzenia strony dla sklepu programiście. Zdecyduj się na gotowe oprogramowanie, za które będziesz płacił miesięczny abonament. W przypadku ZUS-u możesz skorzystać z ulgi na start, która zwalnia Cię z opłat przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności (będziesz płacił tylko składkę zdrowotną). W kolejnych dwóch latach będziesz mógł opłacać tzw. mały ZUS. Możesz też wybrać prowadzenie działalności nierejestrowanej, jeśli miesięcznie dochody z tego tytułu nie będą wyższe niż 50 procent obowiązującego wynagrodzenia minimalnego (i pod warunkiem, że w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziłeś żadnej działalności gospodarczej).

Jak założyć sklep internetowy? Dropshipping i inne formy magazynowania

Sklep internetowy musi też korzystać z magazynu. Magazyn to dla niego spory koszt, na szczęście istnieją też inne opcje poza kupnem własnego bądź wynajmem. Jednym z wygodniejszych rozwiązań jest tzw. dropshipping, czyli wysyłka zamówień bezpośrednio z hurtowni, z pominięciem rąk sprzedawcy. Ten model pozwala zmniejszyć koszty związane z magazynowaniem. W praktyce dzięki dropshippingowi możesz mieć sklep internetowy bez magazynu. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług logistycznych dla sklepu internetowego. Jedną z takich usług jest właśnie magazynowanie, czyli udostępnianie sprzedawcom internetowym ściśle dopasowanej do potrzeb przestrzeni magazynowej. Taką usługę można też połączyć z innymi, np. kompletowaniem zamówień i ich wysyłką. Wszystko to odbywa się w zewnętrznym magazynie, bez udziału i większego nadzoru ze strony sprzedawcy!

Jak otworzyć sklep internetowy w Polsce? Wymogi prawne

Jeśli chcesz sprzedawać np. leki czy alkohol, będziesz potrzebować koncesji albo zezwolenia. Jeśli zamierzasz prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, powinieneś zarejestrować ją w CEiDG. Podatek od działalności będziesz rozliczać na zasadach ogólnych (18%), w formie podatku liniowego (19% bez względu na osiągnięty w roku dochód) lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Gdy uzyskasz numer REGON i NIP, musisz wybrać w ZUS-ie formę ubezpieczenia. W trakcie prowadzenia działalności będziesz musiał używać kasy fiskalnej i wystawiać paragony/faktury VAT (jest kilka przypadków, w których możesz być zwolniony z tego obowiązku).

Jak założyć sklep w internecie? Nie działaj w pojedynkę

Nawet jeśli rejestrujesz swój sklep jako jednoosobową działalność gospodarczą, nie powinieneś działać w tym biznesie sam. Potrzebujesz zarówno wsparcia profesjonalnej księgowej, jak i osoby zarządzającej magazynem oraz przygotowującej paczki do wysyłki. Do pewnego momentu możesz radzić sobie ze wszystkimi zadaniami, ale gdy sprzedaż przyspieszy, zaczną się problemy. W takiej sytuacji bardzo pomocne okazuje się wsparcie firmy oferującej usługi logistyczne dla sklepów internetowych. – Fulfillment dla e-commerce potrafi znacznie ułatwić prowadzenie sklepu, gdy firmie brakuje czasu, zasobów lub wiedzy w zakresie obsługi określonych procesów – tłumaczy ekspert firmy logistycznej MW Logistisc. – Zlecenie pewnych zadań na zewnątrz zdejmuje z przedsiębiorcy obowiązek kontrolowania najbardziej niewygodnych procesów – dodaje.

 

Jaki system pobierania płatności wybrać?

Na rynku jest wiele rozwiązań tzw. bramek płatności. Nie wybieraj pierwszej jaka Ci wpadnie w ręce. Zbierz informacje i porównaj oferty. Pamiętaj, aby przy wyborze kierować się kilkoma kwestiami. Po pierwsze jak szybko możesz zintegrować swój sklep z bramką. Niektóre z nich oferują integrację i rozpoczęcie przyjmowania płatności już po 2-3 h. Po drugie jakie metody płatności dana bramka oferuje. Im więcej tym lepiej dla Twoich klientów. Każdy klient ma swoje upodobania płatnicze. Niektórzy preferują płatność poprzez PayPal, a drudzy wolą płacić przelewem elektronicznym, a jeszcze inni preferują karty kredytowe. Nie ograniczaj się tylko do jednej metody. No i najważniejsze to cena. Sprawdź ile zapłacisz za tę usługę i jak często będziesz otrzymywał wpływy. Standardem obecnie jest bezpłatna rejestracja i codziennie przelewy. Czyli dokonujesz sprzedaży w swoim sklepie dzisiaj i jutro już środki masz na koncie. Rozważ wybór płatności online FONDY.

Jak założyć sklep internetowy krok po kroku?

Podsumujmy: jak otworzyć sklep internetowy krok po kroku?

 1. Znajdź swój pomysł na biznes
 2. Wybierz oprogramowanie na sklepu
 3. Stwórz nazwę, wykup domenę i hosting (chyba, że korzystasz z platformy do tworzenia sklepów)
 4. Utwórz politykę prywatności, regulamin sklepu, formularz ze zgodami na przetwarzanie danych osobowych
 5. Zarejestruj sklep w GIODO
 6. Wybierz rozwiązanie odnośnie magazynowania
 7. Nawiąż współpracę z księgową, kup kasę fiskalną
 8. Podpisz umowę w firmą doręczycielską, Pocztą, punktami odbioru
 9. Zaopatrz swój sklep w towary (jeśli masz własny lub wynajmowany magazyn).

Czy teraz już wiesz, co zrobić, żeby założyć sklep internetowy? Z dobrym biznesplanem, kosztorysem i spisem spraw do załatwienia wszystko na pewno doskonale się uda!

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: vegefox.com

 

Zobacz też: Kampania AdWords czy pozycjonowanie szerokie – na co się zdecydować?

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

One Comment

Skomentuj

6 Pings & Trackbacks

 1. Pingback:

 2. Pingback:

 3. Pingback:

 4. Pingback:

 5. Pingback:

 6. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *