w ,

Less is more: skuteczny storytelling przy minimum treści

Less is more: skuteczny storytelling przy minimum treści

Infografiki, whitepapers, raporty – komunikacja B2B jest przeładowana contentem. Ujmij go w ryzy stosując skuteczny storytelling, który pomoże zredukować strumień informacji i skupić się na treściach mających większe szanse, by przykuć uwagę odbiorcy. Infografika stworzona przez LookBook i Beutler Ink pokazuje, dlaczego w tym wypadku mniej znaczy więcej.

Obraz jest wart 1000 słów

Odbiorcy chcą treści łatwych do przyswojenia, a ten warunek najlepiej spełnia obraz. Informacje prasowe zawierające multimedia otrzymują o 77% więcej odpowiedzi od tych stricte tekstowych, a posty blogowe wzbogacone o wideo są linkowane 3 razy częściej niż te, w których znajduje się wyłącznie tekst.

Zachęć do czytania

79% Amerykanów wyłącznie skanuje wzrokiem teksty na stronach internetowych, ale nawet mimo to każdy z nich czyta ponad 100 000 słów dziennie. By wybić się w tym potoku informacji trzeba dbać o to, by przekaz był atrakcyjny. Tworząc tekst skup się na mocnym tytule i treściwym nagłówku, który zachęci odbiorcę do dalszej lektury.

W ciągłym biegu

Profesjonaliści spędzają ponad połowę czasu na zarządzaniu docierającymi do nich informacjami, zamiast je wykorzystywać, ale mimo to 90% z nich przyznaje, że odrzucało wartościowe treści bez czytania. Z tego względu komunikaty powinny być opracowane tak, by łatwo i szybko prowadzić odbiorców do sedna i nie rozpraszać ich uwagi.

Lawina reklam

Tylko w 2012 roku w sieci pojawiło się ponad 5 trylionów reklam, a każdego dnia mamy kontakt z około 5 tysiącami przekazów marketingowych. W takim tłumie bardzo trudno się wyróżnić, a jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie tego celu jest ukazanie marki w kontekście konkretnej historii, która lepiej zapadnie w pamięć.

Paweł tkaczyk
Paweł Tkaczyk – sam o sobie mówi, że zarabia na życie opowiadaniem historii. Jest autorem bestsellerów Zakamarki marki i Grywalizacja. Na co dzień prowadzi agencję reklamową Midea.

Sieciowy przesyt

W każdej minucie na YouTube trafia kolejne 60 godzin nagrań, na mailowe skrzynki 18 milionów wiadomości, a do wyszukiwarki Google około 700 tysięcy zapytań. Przeciętny odbiorca nie jest w stanie zapanować nad tak dużą ilością informacji, więc by ułatwić mu zadanie, powinniśmy dostarczać mu treści w spójny i uporządkowany sposób, by mógł przejrzeć je szybko i bez problemu.

A co na temat storytellingu ma do powiedzenia Paweł Tkaczyk?

Storytelling nie zastąpi treści w content marketingu, jednak podchodzi do jej dostarczania z trochę innej perspektywy. Tradycyjny content marketing zasypuje nas treścią, której nie potrzebujemy lub nie wiemy, że jej potrzebujemy. Zadaniem dobrej opowieści jest pobudzić ciekawość i skłonić do działania, zaangażowania, poświęcenia czasu. Idziemy zatem trochę wbrew intuicji – zamiast dostarczać klientowi rozwiązanie na talerzu… komplikujemy sprawy. Zamiast dawać odpowiedzi, zadajemy pytania. Ale to właśnie nas kręci. I lubimy nie tylko stawiać czoła wyzwaniom, lubimy też patrzeć, jak robią to inni. Przykładem niech będzie świetna akcja Coca-coli i Sony podczas premiery Skyfall. Kluczowym momentem jest tam zdanie: „Brzmi łatwo? Dlatego podnieśliśmy poziom trudności.”

Admonkey storytelling infographic

Przeczytać książki, które nigdy nie powstały

Przeczytać książki, które nigdy nie powstały

Kot, deskorolkarz i eurowybory - kampania informacyjna parlamentu europejskiego

Kot, deskorolkarz i eurowybory – kampania informacyjna Parlamentu Europejskiego