in

Lewiatan testuje urządzenia do zbiórki butelek PET

Opakowania pet
opakowania pet
  • Polska zajmuje przedostatnią pozycję wśród państw Unii w zestawieniu najbardziej zielonych państw świata (Environmental Performance Index 2020).

  • W ciągu 8 lat, kraje członkowskie UE mają przerabiać 90 proc. butelek PET na recyklat służący do produkcji nowych opakowań.

  • Dla porównania: na polski rynek trafia rocznie ok. 200 tys. ton opakowań PET, z czego powtórnie przetwarzanych jest tylko 40 proc.

Sejm rozważa wprowadzenie systemu depozytowo-kaucyjnego, który mógłby poprawić tę sytuację – podobne rozwiązania funkcjonują już m.in. w Niemczech, Szwajcarii czy Norwegii. Rozważania nie wstrzymują jednak polskich przedsiębiorców przed działaniem. W sklepach PSH Lewiatan rozpoczął się właśnie test urządzenia umożliwiającego selektywną zbiórkę plastikowych butelek. Za koordynację procesu przetworzenia i odzysku plastiku odpowiedzialna jest firma Interseroh, specjalizująca się w usługach recyklingu i rozwiązaniach dla gospodarki o obiegu zamkniętym.

W marcu 2021 roku, do Sejmu RP trafił pakiet trzech ustaw o nazwie „Zdrowa Zielona Polska”, którego głównym celem jest upowszechnienie recyklingu poprzez wprowadzenie go jako normy prawnej. Jedna z przedstawionych propozycji dotyczy wprowadzenia obowiązkowej opłaty depozytowej od napojów w butelkach szklanych, plastikowych czy puszkach z aluminium. Kaucja za opakowanie przeznaczone do recyklingu byłaby pobierana przy zakupach, a klienci odzyskaliby ją oddając butelki do recyklomatów.  Te natomiast miałyby pojawić się w każdym sklepie o powierzchni powyżej 2000 m2

Segregacja odpadów i ochrona środowiska to dziś już obowiązek. Lewiatan promuje działania ekologiczne. Wprowadziliśmy do sprzedaży ekologiczne papiery do pakowania wędlin i serów dające możliwość oddzielenia papieru od folii przy segregacji odpadu. Papiery do pakowania, torby papierowe czy torebki do pieczywa z logo Lewiatan posiadają certyfikaty FSC. Jako jedna z pierwszych sieci detalicznych wprowadziliśmy eko kartony na zakupy również z certyfikatem FSC. Dziś rozpoczynamy pilotaż kolejnej akcji zachęcającej naszych klientów do segregowania surowca i skutecznego realizowania założeń gospodarki o obiegu zamkniętym – mówi Marcin Poniatowski, członek zarządu ds. marketingu z Lewiatan Holding S.A.

Zdaniem Marcina Poniatowskiego mamy w tym obszarze jeszcze sporo do zrobienia. Coraz więcej państw wprowadza obowiązek opłaty depozytowej od napojów w butelkach szklanych czy plastikowych,  a w Niemczech, Norwegii czy Holandii ponad 90 proc. odpadów zwróconych do butelkomatów podlega recyklingowi, a urządzenia do zbierania szklanych, plastikowych czy aluminiowych opakowań są powszechnie dostępne.

Przeciętny Europejczyk rocznie wytwarza ok. 100 kg odpadów z tworzyw sztucznych. Szacuje się, że zaledwie 30 proc. z nich poddawane jest recyklingowi, a pozostała część trafia na składowiska odpadów lub jest spalana. Masę tę można łatwo zmniejszyć poprzez stosowanie na co dzień opakowań wielokrotnego użytku. Każda butelka PET może zostać ponownie przetworzona aż pięciokrotnie, co pozwoli na zaoszczędzenie energii, wody oraz zmniejszy emisję szkodliwych gazów cieplarnianych, dlatego z nieukrywaną nadzieją podchodzimy do każdego projektu pilotażowego, wspierającego recykling. Interseroh jest podmiotem działającym w ramach ALBA Group, światowego specjalisty w dziedzinie recyklingu oraz dostawcy surowców. Promujemy działania w duchu zrównoważonego rozwoju oraz budowę gospodarki o obiegu zamkniętym, od lat aktywnie uczestniczymy też w konsultacjach w sprawie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, w związku z koniecznością transpozycji do polskiego prawa tzw. pakietu odpadowego – komentuje Paweł Lesiak, Wiceprezes Zarządu Interseroh Organizacji Odzysku Opakowań S.A.  

Do maszyny testowanej we włocławskich sklepach sieci Lewiatan, można wkładać butelki z tworzywa PET po wodzie i innych napojach. Za każdą z nich naliczane są zielone punkty w aplikacji „Mój Lewiatan” wymieniane na bony zakupowe, które będzie można zrealizować w sklepach sieci. Testy urządzenia potrwają przez dwa miesiące od 24 maja do 30 czerwca br. W zależności od wyniku pilotażu, Lewiatan zdecyduje o wdrożeniu projektu w kolejnych sklepach sieci. Instalacja automatu to kolejna inicjatywa prowadzona na rzecz ochrony środowiska w ramach projektu „Ekodziałanie w Lewiatanie”.

Obsługa urządzenia jest prosta. Wystarczy zeskanować kartę „Mój Lewiatan”, następnie włożyć pustą butelkę (nawet z nakrętką) po napojach PET z czytelnym kodem kreskowym do otworu na butelkę. Jeśli mamy więcej butelek to możemy włożyć je po kolei, jedna za drugą. Ostatni krok to wydruk paragonu
i naliczenie zielonych punktów. Zebrany surowiec zostanie przetworzony i ponownie wykorzystany w nowych produktach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Robert makłowicz multisport

Robert Makłowicz x Multisport

Goodyear sterowiec

Legendarny sterowiec Goodyear Blimp we Wrocławiu