Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

PR-owy strzał w stopę. Ikea ściga autorkę fanowskiego serwisu marki

Od 23 czerwca popularny serwis dla fanów szwedzkiej marki IKEAhackers.net będzie musiał funkcjonować bez reklam, co de facto oznacza jego zamknięcie. Ikea oskarżyła autorkę fanowskiej strony o naruszenie praw własności intelektualnej.

Serwis założony przez fankę marki działa od 2006 roku, a na jego łamach pojawiają się pomysły na kreatywne przeróbki mebli i dodatków z Ikei, tworzone przez nią samą oraz innych miłośników produktów sieci. Jak twierdzi Jules, jego założycielka, w miarę upływu lat nakłady pracy i kosztów koniecznych dla utrzymania strony rosły, co podyktowało decyzję o rozpoczęciu publikacji reklam na jej łamach. W związku z pozwem autorka zgodziła się, by IKEAhackers.net powróciło do formuły non profit, by móc utrzymać prawa do serwisu, jednak w mailu skierowanym do jego subskrybentów zapowiada plany stworzenia nowej strony, prowadzonej na własnych warunkach.

IKEAhackers.net jest prawdopodobnie najpopularniejszą fanowską stroną poświęconą marce, odwiedzaną przez jej miłośników i stworzoną z myślą o promocji jej produktów. Z tego względu działania Ikei, kreującej się na firmę przyjazną klientom i idei DIY, wyglądają na wzorcowy, wizerunkowy niewypał, który może skutkować utratą fanów na całym świecie.

Miłośnicy strony, którzy zechcą wesprzeć Jules w budowie nowego serwisu, mogą wyrazić swoje poparcie tutaj.