w

Zaczynasz karierę w IT? Nie inwestuj w testowanie, szukaj pracy w cyberbezpieczeństwie [komentarz eksperta]

Kariera w it

Kariera w it

Kinga Marczak, General Manager w HRS-IT

Branża IT jawi się wielu osobom jako gwarancja dobrej pracy i wysokich zarobków. Dlatego nawet jedna czwarta Polaków myśli o przejściu do tego sektora, jak wskazują badania Evolution. Tymczasem sukces w IT zależy od wielu czynników, na które mamy wpływ szczególnie na początku kariery. Najważniejsze to wybór odpowiedniego obszaru rozwoju w branży oraz pierwsze staże. Dodatkowo warto pamiętać, że początkujący pracownicy zarabiają znacznie mniej niż doświadczeni, a ofert dla nich jest przeciętnie o połowę mniej. 

Niedobór pracowników w sektorze IT w Polsce względem całej Unii Europejskiej wynosi blisko 150 tys., wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Miejsc pracy nie brakuje, a zarobki specjalistów, szczególnie tych najbardziej doświadczonych, cały czas rosną. Dlatego zdecydowanie warto wybrać ścieżkę kariery w tej branży, pamiętając o kilku elementach, dzięki którym oczekiwania nie zostaną zawiedzione. 

Bezpieczeństwo w sieci zamiast testowania 

Najprostszą drogą do rozpoczęcia pracy w IT jest testowanie. Wybierają je szczególnie osoby, które przebranżawiają się do IT z innych sektorów. Tymczasem rynek jest obecnie nasycony początkującymi pracownikami z tego obszaru, co może stwarzać trudności w szybkim znalezieniu pracy i negatywnie wpływać na wysokość zarobków. 

Warto wybierać bardziej przyszłościowe specjalizacje, takie jak cybersecurity, technologie frontendowe czy big data, gdzie niedobór pracowników jest teraz największy. To wśród nich obecnie firmy najczęściej poszukują osób do pracy.

Tylko w bezpieczeństwie w sieci niedobór może sięgać nawet 18-20 tys. pracowników, i z dużym prawdopodobieństwem będzie się jeszcze zwiększał. Cybersecurity zyskuje na znaczeniu wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, co sprawia, że jest to jeden z najbardziej pewnych kierunków na przyszłość. 

 

Elżbieta Stachowicz, IT Recruitment Team Manager w HRS-IT

Zarobki na poziomie doświadczenia

Osoby rozpoczynające karierę w IT zazwyczaj mają wysokie oczekiwania dotyczące zarobków. Tymczasem trzeba pamiętać, że nawet wybitni specjaliści nie zaczynali od razu od wysokich pensji. Stawki dla juniorów i stażystów są adekwatne do ich doświadczenia.

Najczęściej ich poziom jest wyższy niż najniższa pensja krajowa, ale niższy niż przeciętne wynagrodzenie w Polsce. Oscylują zazwyczaj wokół 3000-4000 zł netto, ale w znacznym stopniu zależą od rodzaju umowy zawartej z pracodawcą. Pomimo ogólnie dobrej koniunktury w branży, początkujący specjaliści IT mogą liczyć na znacznie mniej ofert pracy. Jest ich przeciętnie o połowę mniej niż dla doświadczonych pracowników. 

Warto zacząć wszechstronnie 

Oprócz realistycznego podejścia do wynagrodzenia, warto z rozmysłem wybrać miejsce pierwszej pracy. Godną polecenia opcją są staże, które niemal zawsze są płatne i pozwalają na zdobycie doświadczenia. Jednak często to nie największe firmy, z wysokimi stawkami za praktyki są najlepszym wyborem na początek.

W mniejszych organizacjach programiści mają zazwyczaj większą możliwość rozwoju, poznania wszystkich elementów realizacji projektu i nauki patrzenia na niego całościowo, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Dobrym pomysłem na początek są np. start up’y czy sofware house’y, w których oprócz powyższych korzyści można także zdobywać kompetencje językowe, pracując przy międzynarodowych projektach. 


  1. Czym powinny się charakteryzować stoiska targowe?
  2. Najbardziej ekologiczne opakowania to te, których… nie ma
  3. IKEA i Marimekko z kolekcją BASTUA łączącą nordyckie wzornictwo i rytuały dbania o siebie

 

 

Social media zwiększają zasięgi kampanii ooh

Social media zwiększają zasięgi kampanii OOH [Badanie Q4 2022]

Senuto ahrefs

Polski startup debiutuje za granicą – Senuto działa już w 6 europejskich krajach