Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Muzeum POLIN z TISZ Festiwalem Żydowskiego Jedzenia: BLISKO: spot i wyjątkowa identyfikacja 

Trzecia odsłona TISZ* Festiwalu Żydowskiego Jedzenia będzie miała miejsce od 30 września do 4 października (od środy do niedzieli) zarówno stacjonarnie, jak i online, z myślą o licznych odbiorcach z różnych miejsc Polski i świata. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało festiwalowy spot i  zaprosiło do współpracy znanych szefów kuchni oraz wybitnych ekspertów kulinarnych z USA, Polski oraz Izraela, by rozmawiać z nimi o żydowskim jedzeniu, odkrywać jego historię a także nauczyć się je przyrządzać. Hasłem tegorocznej edycji jest słowo BLISKO i wokół tego motywu koncentruje się program oraz identyfikacja wizualna wydarzenia.

 

 

Podczas TISZ Festiwalu Muzeum POLIN pokaże bliskie związki kuchni żydowskiej i polskiej, ich przenikanie się oraz wzajemne inspirowanie. Doświadczenie z kilku miesięcy pandemii i konieczność zachowania dwumetrowej odległości od drugiego człowieka sprawiły, słowo blisko nabiera nowego znaczenia. Hasło odnosi się też do tego, co lokalne i po sąsiedzku. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, TISZ Festiwal będzie okazją do budowania wspólnoty, pomimo fizycznego dystansu i szukania rzeczy, które, tak jak jedzenie, zbliżają ludzi do siebie.  – Szczególnie w trudnych czasach trzeba wzmacniać więzi tworzące społeczności, w których żyjemy, wzajemnie wspierać się i dbać o to, by każdy był traktowany z szacunkiem i czuł się bezpiecznie. Społeczności te są często różnorodne i w tym tkwi ich siła, która nas splata w jedną całość jak różnokolorową chałkę. – mówi Magdalena Maślak z Muzeum POLIN, koordynatorka i pomysłodawczyni TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia 2020.

Na plakacie trzeciej odsłony wydarzenia widnieje kolorowa chałka i hasło. Jego autorem jest Piotr Matosek z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – Temat tegorocznej odsłony TISZ Festiwalu, słowo: blisko, w kontekście pandemii, podkreśla psychologiczną potrzebę więzi, których symbolicznym obrazem w naszej kulturze są osoby zasiadające ze sobą do stołu. Wszyscy są tu mile widziani. – mówi projektant graficzny.

Na 5 festiwalowych dni Muzeum POLIN zaplanowało zarówno wspólne gotowanie bez wychodzenia z domu, kulinarne spotkanie online z ambasadorem Izraela w Polsce oraz spacery kulinarne po dawnej żydowskiej Warszawie, w której mieszały się ze sobą języki, smaki i zapachy. Uczestnicy festiwalu sprawdzą, co można ugotować z książki kucharskiej wydanej w jidysz w przedwojennej Warszawie. Na warsztatach rodzice i dzieci nauczą się, jak zaplatać szabatową chałkę. Muzeum zaprasza także do wspólnego dekorowania roślinami i materiałami z recyclingu kuczki – tradycyjnego szałasu, który stanie przed muzeum z okazji radosnego, żydowskiego święta Sukkot. Przed festiwalem, wieczorem, 29 września, pokaz filmu dokumentalnego kinie Muranów Streit’s: maca i amerykański sen w reżyserii Michaela Levine’a. Muzeum POLIN zaprasza też do współpracy wybrane stołeczne bary mleczne – tam w czasie TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia nazwy niektórych potraw będą uzupełnione o odpowiedniki w języku jidysz. I tak zjeść będzie można naleśniki z serem, czyli blintzesy, placki ziemniaczane, czyli latkesy, gołąbki – holiszki. Dania są obecne też w spocie, który zapowiada festiwal. Wideo jest do zobaczenia w mediach społecznościowych oraz na kanale YouTube Muzeum POLIN.

Pełny program festiwalu poniżej oraz na https://www.polin.pl/pl/tisz2020

TISZ* (jid. stół) – w tradycji żydowskiej radosny czas spędzany na jedzeniu, piciu, śpiewaniu i rozmowach przy wspólnym stole

TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia 2020: BLISKO

30.09.- 4.10.2020 r.

Przedsmak: wtorek, 29 września:

20:00 – Inauguracja Festiwalu – pokaz filmu Streit’s: maca i amerykański sen we współpracy z Film for Food

Kino Muranów, Gen. W. Andersa 5, Warszawa.

Środa, 30 września:

10:00 – W poszukiwaniu żydowskiego jedzenia – spacer targowy, Targ w Fortecy Kręglickich.

15.00 – Nici porozumienia – warsztaty haftu, Klubokawiarnia Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6.

18:00 – Nici porozumienia – warsztaty haftu (II tura), Klubokawiarnia Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6.

18:30 – Tysiąc stron jedzenia – opowieść Barbary Kirshenblatt-Gimblett o jej kolekcji żydowskich książek kucharskich – wydarzenie online, Facebook Muzeum POLIN.

20:00 – THJ Talks x TISZ. Tworzenie społeczności: żydowskie przepisy i opowieści – wydarzenie online w języku angielskim we współpracy z Centrum Taubego, Facebook Friends of POLIN.

20:30 – pokaz filmu pt. Muranów od kuchni Nakarmionej Stareckiej o współczesnej scenie kulinarnej Muranowa – wydarzenie online, Facebook Muzeum POLIN.

Czwartek, 1 października:

12:00 – Ambasador w kuchni, odc. 1 – wydarzenie online, YouTube Muzeum POLIN.

17:00 – EKO Kuczka – recyklingowe warsztaty wyplatania dachu kuczki, Klubokawiarnia Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6, Warszawa.

18:30 – Przepis na wszystko – spotkanie z Naamą Shefi z The Jewish Food Society – wydarzenie online, Facebook Muzeum POLIN.

20:30 – Izrael po sąsiedzku – warsztaty kulinarne z Asafem Shinarem – wydarzenie online, Facebook Muzeum POLIN.

Piątek, 2 października:

12:00 – Ambasador w kuchni, odc. 2 – wydarzenie online, YouTube Muzeum POLIN.

17:00 – Zapraszamy do kuczki! Początek święta Sukkot w Muzeum POLIN, kuczka przed Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6, Warszawa.

18:30 – Romans kaszy z makaronem – warsztaty kulinarne z Jeffreyem Yoskowitzem – wydarzenie online Facebook Muzeum POLIN.

20:30 – Archipelag smaków – warsztaty kulinarne z Alessią Di Donato o kuchni Żydów z włoskiego Murano – wydarzenie online, Facebook Muzeum POLIN.

Sobota, 3 października:

11.00 – Rodzinne gotowanie. Poznajemy kuchnię żydowską: chałka, cymes, czulent, śledź i… co na to gęś? – wydarzenie online, Zoom.

13:00 – Wrzenie – kuchnie i podwórka dawnego Muranowa – spacer kulinarny.

18:30 – Zupą połączeni. O wspólnocie i gotowaniu nowej grzybowej – warsztaty kulinarne z Liz Alpern – wydarzenie online, Zoom.

20:30 – pokaz filmu Hummus, falafel i sabich. Mały Izrael w Warszawie Nakarmionej Stareckiej o kuchni izraelskiej w Warszawie – wydarzenie online we współpracy z Ambasadą Izraela w Warszawie, Facebook Muzeum POLIN.

Niedziela, 4 października:

11:00  – warsztaty rodzinne Mirabelka. Opowieść prawdziwa, Miejsce Edukacji Rodzinnej “U króla Maciusia”.

13:00  – Tu kupisz i zjesz wszystko – spacer kulinarny.

16.00 – Rodzinne gotowanie. Poznajemy kuchnię żydowską: mirabelka – wydarzenie online.

18:30 – THJ Talks x TISZ. Tworzenie społeczności: żydowskie przepisy i opowieści – wydarzenie online we współpracy z Centrum Taubego z polskimi napisami, Facebook Muzeum POLIN.

Codziennie  w trakcie festiwalu:

10:00 i 18:00 – nowe odcinki kursu kulinarnego Miejsce przy stole nowojorskiego Żydowskiego Instytutu Naukowego YIVO, YouTube Muzeum POLIN.

20:00 – kulinarno-muzyczny podcast w Radiu POLIN ze specjalnym udziałem Basi Stareckiej i Alessii Di Donato.

 

 

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *