w

Trudna sztuka doboru gry dla dziecka – o czym powinien pamiętać każdy rodzic, wybierając grę na konsolę czy komputer?

Dobór gry dla dziecka
dobór gry dla dziecka

Gry wideo i aplikacje to obecnie nieodłączna część życia każdego dziecka. Choć rodzice często postrzegają je jako marnowanie czasu czy gorszą alternatywę dla wyjścia na podwórko, to wiele z nich może okazać się świetnymi edukacyjnymi narzędziami. Kluczowy jest tu bowiem dobór gry dla dziecka.

Między modą a edukacją, czyli trudny dobór gry dla dziecka

Choć nie wszystkim rodzicom się to podoba, prawda jest taka, że obecnie każde dziecko chce grać i to nie tylko dla rozrywki, ale także, by nie pozostać daleko za trendami i zainteresowaniami rówieśników. Wielu rodziców ma dobre intencje, ograniczając czas spędzany przez dziecko przed ekranem telewizora lub komputera albo nawet do pewnego wieku zupełnie zabraniając mu niektórych gier. Jeśli jednak rówieśnicy w tym samym czasie na co dzień mają do czynienia z taką rozrywką, dziecko może czuć się wykluczone. Ewentualnie cały czas w domu kolegów spędzi na graniu w zabronione gry komputerowe czy konsolowe.

Zamiast więc próbować walczyć z technologią, która w XXI wieku, warto wykorzystać ją w dobrym celu. Warto pamiętać, że oprócz wyścigów samochodowych czy strzelanek producenci oferują wiele innych gier. Rodzice mogą więc znaleźć taką, która według nich nie będzie szkodliwa czy nieodpowiednia dla dziecka, może nawet czegoś je nauczy, a jednocześnie zadowoli ich pociechę.

Czy gra edukacyjna może być rozrywką?

Rozważający dobór gry dla dziecka, rodzice często szukają takich propozycji, z których dziecko wyniesie jak najwięcej wartości dodanych. Zresztą w tę samą pułapkę wpadają nieraz, szukając tradycyjnych zabawek. Prawda jest taka, że stawiając za bardzo na rozwój czy edukację, można zatracić element zabawy, który powinien być tu najważniejszy.

Wprawdzie na pewno znajdą się dzieci, którym spodoba się gra ucząca matematyki, przyrody czy podstaw programowania. Nie ma jednak co ukrywać, że znaczna większość z nich będzie zainteresowana raczej grą służącą rozrywce. Zakup gry edukacyjnej może natomiast być przez nie postrzegany jako próba przymuszenia do nauki także w czasie wolnym.

Co może z tym zrobić rodzic? Na przykład zmienić perspektywę. Od nauki przedmiotów dziecko ma szkołę i zajęcia dodatkowe. Nie ma co na siłę zmuszać go do niej jeszcze podczas gry na konsoli czy komputerze. Jednocześnie da się jednak znaleźć taką grę, która przy okazji zabawy wniesie też także jakiś walor edukacyjny. To może być chociażby umiejętność pracy w zespole, strategicznego myślenia czy komunikacji. Wszystkie te aspekty też są istotne w codziennym życiu, a dziecko pochłonięte zabawa może wykształcić je zupełnie nieświadomie, nie czując, że traci część przyjemności z zabawy na rzecz nauki.

O czym pamiętać, wybierając grę dla dziecka?

Właściwy dobór gry dla dziecka może okazać się dużym wyzwaniem. Tym bardziej, że propozycji na rynku jest naprawdę mnóstwo. Istnieje jednak kilka prostych wskazówek, które mogą ułatwić podjęcie tej decyzji:

 • kategoria wiekowa – producenci nie bez powodu umieszczają przy grach informacje o przedziale wiekowym. Przed dokonaniem zakupu warto więc sprawdzić, czy dana propozycja jest odpowiednia dla dziecka w konkretnym wieku
 • opinie w internecie – nie ma co też ufać samym reklamom i zapewnieniom dziecka. Warto dowiedzieć się, co o grze piszą osoby, które już ją wypróbowały. Być może na YouTube uda się też znaleźć filmiki przedstawiające fragmenty rozgrywek. Pozwoli to lepiej ocenić, czy gra na pewno jest odpowiednia
 • cel gry – nawet najlepsze intencje rodziców na nic się nie zdadzą, gdy wybiorą grę dostosowaną do ich oczekiwań, kompletnie ignorując potrzeby swojej pociechy. Dobór gry dla dziecka można uznać za udany wtedy, gdy wpasuje się w gusta młodego gracza. Jeśli więc gra ma być nie tylko rozrywką, ale też nieść pewien walor edukacyjny, warto upewnić się, że posiada takie cechy, dzięki którym dziecko będzie z niej korzystać z zaangażowaniem.

Zobacz też:

Wskaźniki e-commerce mogą być źródłem wielu ważnych informacji. Które z nich mają szczególne znaczenie?

Czym są wskaźniki KPI i jak mogą wspomóc biznes?

Świadomość marki, czyli jak rozpoznawalność przekłada się na zysk

3 komentarze

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Microsoft teams

  Łatwiejsze połączenia przez Microsoft Teams

  Kampania walentynkowa durex

  Kampania walentynkowa Durex „Głośni w łóżku”