w

Dziewczyna z transparentem na okładce Vogue Polska

Bianka nwolisa

Wrześniowe wydanie „Vogue’a” zawsze jest szczególne. Jednak w tym roku wyróżnia je coś więcej niż duża objętość (328 stron), piękne sesje mody i przegląd najnowszych trendów. Po raz pierwszy w 128-letniej historii magazynu, wszystkie edycje z całego świata jednoczą się wokół jednego tematu – nadziei, którą interpretują na swój sposób. Do sesji okładkowej najnowszego numeru „Vogue Polska” dziesięcioletnią aktywistkę Biankę Nwolisę oraz 41 osobowości ze świata kultury, nauki i aktywizmu, które inspirują do działania i dają nadzieję na lepsze jutro, sfotografował Marcin Kempski. September Issue – Vogue Hope zadebiutuje na rynku 3 września.

Zgodnie uznaliśmy, że musimy połączyć siły i zrobić coś wspólnie, w końcu mamy ogromny zasięg – w wersji papierowej i online wszystkie edycje „Vogue’a” docierają do blisko 300 milionów czytelników. Tak powstał pomysł na „Vogue Hope”, na to, żeby tym razem September Issue poświęcić nadziei – pisze Filip Niedenthal, redaktor naczelny „Vogue Polska”, we wstępie do numeru.

Zaczęło się od zdjęcia, które Biance Nwolis zrobił Rafał Milach. Po zabójstwie George’a Floyda w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie miliony ludzi protestowało wspólnie w obronie ruchu Black Lives Matter, potępiając brutalność policji i systemowy rasizm. Protesty odbywały się też w Polsce. Dziesięciolatka wraz z rodzicami i rodzeństwem demonstrowała pod ambasadą amerykańską w Warszawie. Jej transparent „Stop calling me Murzyn” stał się symbolem społecznego sprzeciwu: – Najpierw zaimponowała mi odwagą w walce o podstawowe wartości, następnie mądrością i rozwagą, kiedy miałem przyjemność porozmawiać z nią na planie zdjęciowym sesji – wspomina redaktor naczelny.

Vogue polska

Wygadana i wrażliwa, nie boi się przewodzić, chociaż przyznaje, że wciąż uczy się pewności siebie. W rozmowie z Anią Konieczyńską Bianka opowiada o rodzinie, o tym, co czuła, kiedy zobaczyła w telewizji, jak policjant dusi George’a Floyda oraz o swoich marzeniach: – Marzę o tym, żeby wszyscy ludzie na świecie się lubili – jasnoskórzy, ciemnoskórzy, z Polski i z Nigerii, dziewczynki i chłopcy. Chciałabym, żeby nadzieja objęła cały świat. Dorośli mówią, że wszystko wiedzą najlepiej, a powinni posłuchać dzieci. To my często mamy rację – opowiada.

Bianka to nie jedyna bohaterka wrześniowego numeru, która swoją postawą i działaniami inspiruje innych. Do udziału w sesji zdjęciowej zaprosiliśmy 41 przedstawicieli kultury, nauki i aktywizmu, którzy opowiedzieli nam, czym jest dla nich nadzieja, skąd ją brać oraz czego by sobie życzyli dla naszego kraju w najbliższej przyszłości. Dla Cecylii Jakubczak, szefowej PR i komunikacji Kampanii Przeciw Homofobii, nadzieja jest jak powietrze, które daje siłę, by w Polsce walczyć o prawa osób LGBT.

Z kolei Jurkowi Owsiakowi siłę daje działanie: – Polacy potrafią zadbać o swój kraj. Musimy zakasać rękawy, być cierpliwi, tworzyć wspólnotę – opowiada prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Również aktorkę Joannę Kulig nadzieja napędza, a jej kolega po fachu, Piotr Trojan, wyznaje, że właśnie nadzieją żyje. Dziennikarz muzyczny Marek Niedźwiecki nadziei szuka z kolei w podróżach na krańce świata, ale też w codziennym życiu. – Nadzieja dla mnie to pozytywne nastawienie do życia. Żeby wszędzie, w każdej sytuacji szukać dobrych stron i widzieć jakieś pozytywy – powiedziała nam dziennikarka Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Dla artysty sztuk wizualnych Karola Radziszewskiego nadzieją są „kolorowe dzieciaki”, podziwiane przez niego jako bardziej odważne niż on sam w tym wieku. Z kolei dla Oriny Krajewskiej, aktorki, współzałożycielki i prezeski fundacji Małgosi Braunek „Bądź”, nadzieja leży między marzeniami i ich realizacją. – Trudno powiedzieć coś o nadziei, co nie byłoby plagiatem lub banałem – kwituje Ewa Łętowska, prawniczka, profesor w Polskiej Akademii Nauk, była Rzeczniczka Praw Obywatelskich, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Kto jeszcze nas zaraża optymizmem i wiarą w lepsze jutro? Maja Ganszyniec, projektantka produktów, aktorki Krystyna Janda i Magdalena Różczka, Draginja Nadażdin – szefowa Amnesty International w Polsce, Marta Dymek, wokalistka Natalia Przybysz, kompozytorka i pianistka Hania Rani, Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej, działacze Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, dyrektor zarządzająca w firmie IQVIA Aniela Hejnowska, bracia Marek i Tomasz Sekielscy, działaczki WWF, aktywistki i modelki Marta Dyks i Cleo Ćwiek, pisarz Tomasz Jędrowski, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, reżyser filmowy Magnus von Horn, narciarz wysokogórski Andrzej Bargiel i wiele innych osób.
September Issue to także start nowego sezonu w modzie i w urodzie. O wybór najlepszych rzeczy na sezon jesień-zima 2020-2021 poprosiliśmy osoby, które kupowaniem ubrań zajmują się na co dzień.

Zobacz też: Kampania AdWords czy pozycjonowanie szerokie – na co się zdecydować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Direct mailing

Direct mailing nie odchodzi do lamusa

Branża it

Zlecę złamanie hasła na GG, ponieważ go nie pamiętam, czyli najdziwniejsze zlecenia w branży IT