w ,

Facebook jak Windows 8. Znany layout w nowej szacie

Facebook jak windows 8. Znany layout w nowej szacie

Szwedzki designer Fred Nerby stworzył własną, całościową koncepcję wyglądu Facebooka, od strony logowania po szczegóły prywatnych profili. Przeglądając jego propozycje trudno nie skojarzyć ich z kafelkowym wzornictwem systemu operacyjnego Windows 8.

Pod kątem kolorystycznym Nerby zastąpił biel połączeniem czerni i błękitu w odcieniu Facebookowego logo. Niebieski jest główny pasek powiadomień oraz elementy mobilne znajdujące się na stronie, natomiast stałe części profilu są czarne. Zaraz po przejściu na profil oczom użytkownika ukazuje się tablica powiadomień w formie mozaiki z kafelków przedstawiających zdjęcia przeplatane błękitnymi panelami, które opisują aktywność innych użytkowników na profilu (zaproszenia, polubienia, komentarze, itp.).

Powiadomienia

fot. źródło: behance/Fred Nerby

Kafelki są alternatywą dla standardowego, linearnego widoku tablicy, który również jest dostępny po kliknięciu w odpowiednią ikonę. W tej sytuacji użytkownik ma do wyboru dwa widoki, zawierające posty od wszystkich lub wyłącznie bliskich znajomych. W pierwszej wersji tablica pozostaje czarna, w drugiej błękitno-biała. Wizualne rozróżnienie pomaga szybko wychwycić ważne informacje.

Powiadomienia3

fot. źródło: behance/Fred Nerby

Dzięki drobnym modyfikacjom strona profilowa stała się bardziej przejrzysta. Projektant zaproponował widok horyzontalny – po przesunięciu panelu głównego w lewo pokazuje się sekcja informacji podstawowych użytkownika, a następnie galeria zdjęć profilowych. Zmiany na osi czasu pozwalają łatwiej odnaleźć informacje z poszczególnych okresów – zamiast zjeżdżać w dól listy, wystarczy wybrać konkretny rok, by zobaczyć aktywność z tego okresu.

W graficznej koncepcji Nerby’ego zdjęcia również są pokazane w standardowym układzie znanym z Facebooka, nawiązującym do koncepcji kafelkowej. Po najechaniu myszką na dowolną miniaturę pokazuje się „dymek” z nazwą albumu, opisem oraz polem komentarzy. Po kliknięciu otrzymujemy standardowy, pełnowymiarowy widok zdjęcia z bocznym panelem komentarzy.

Powiadomienia2

fot. źródło: behance/Fred Nerby

Designer zaproponował też dodatkowy widok kalendarza – poza standardową szachownicą można wybrać kolumny oznaczające poszczególne dni. Pod datą wydarzenia, które dodaliśmy pokazuje się jego krótki opis oraz zdjęcie. Eventy można odnaleźć klikając w nazwy poszczególnych miesięcy na panelu bocznym – każde wydarzenie ma swoją mini-stronę z miejscem na komentarze i listą osób biorących udział.

Powiadomienia4

fot. źródło: behance/Fred Nerby

Nerby usprawnił także przeszukiwanie listy znajomych. Po odznaczeniu odpowiednich kryteriów można znaleźć np. wspólnych, znanych ze szkoły czy pracy.

Powiadomienia5

fot. źródło: behance/Fred Nerby

Strony firmowe w projekcie Freda Nerby są konstruowane na tej samej zasadzie.

Źrodło: behance.net

Flickr. Com/vitto13ch cc by 2. 0

Marka „Polska”, czyli jaka?

Konkurs wilkinson „szerokiej drogi” wspiera nową kampanię

Konkurs Wilkinson „Szerokiej drogi” wspiera nową kampanię