Mark Zuckerberg z pewnością należy do najbardziej znanych i najlepiej zarabiających współcześnie przedsiębiorców. I wiele wskazuje na to, że szybko się to nie zmieni. Według szacunków Statista’s Advertising & Media Markets Insights światowe przychody Metaverse w 2030 roku wyniosą 490 miliardów dolarów.
Spis treści
Meatverse zaliczył spadek, ale teraz pnie się w górę
Mataverse ma być nowym etapem w świecie internetu. I nic w tym dziwnego, bo pod pojęciem „metaverse” kryje się nic innego, jak wirtualny świat, a właściwie zbiór wirtualnych światów. Oznacza to, że metaverse pozwala nie tylko korzystać z internetu, ale i zanurzyć się w wirtualną rzeczywistość fizycznie, a nawet kreować ją na swój sposób.
Nie jest to wprawdzie żaden nowy koncept – pojęcie wirtualnej rzeczywistości od lat przewija się w dziełach kultury, a swojego czasu na rynku pojawiły się pierwsze okulary VR. Wszystko wskazuje jednak na to, że metaverse będący praktycznie nie do odróżnienia od rzeczywistości naprawdę jest już na wyciągnięcie ręki.
Zuckerberg wyraźnie rozumie, że warto podążać za trendami. Złota era Facebooka zdecydowanie się skończyła i choć wciąż w social mediach spędza się wiele czasu, to Facebook ani nie jest medium dominującym, ani też nie ma już w sobie potencjału do ogromnych zysków. Gdy Facebook zmienił nazwę na Meta i ogłosił powstanie nowego zakładu, zaliczył największy spadek korporacyjny w historii USA wynoszący aż 53%. Mimo trudnych początków obecnie statystyki wskazują, że był to dobry krok.
źródło: Statista
Światowe przychody Metaverse w 2030 roku znacząco wzrosną
Meatverse to jednak nie tylko nowa rzeczywistość. To także wiele możliwości czerpania zysków dla Zuckerberga i akcjonariuszy. Przychody można generować m.in. w segmentach edukacji, rozrywki zdrowia i fitnessu oraz telepracy. Wszystko to może przełożyć się na ogromne przychody.
Według raportu Statistica do 2030 Metaverse może odnotować ogromne wzrosty. M.in. sprzedaż e-commerce ma wzrosnąć z 20 miliardów dolarów aż do 200 miliardów dolarów, a w branży gier z 10 miliardów do 163 miliardów dolarów.
Jak widać, różnica jest ogromna. A warto dodać, że to wciąż bardzo ostrożna, a może nawet pesymistyczna prognoza. Inne firmy przeprowadziły szacunki, z których płyną jeszcze bardziej optymistyczne wnioski – według jednej z prognoz wzrost może okazać się ponad 3-krotnie większy i sięgnąć aż 1700 miliardów dolarów.
3 komentarze