w

Coraz więcej osób nawet kilkukrotnie w ciągu życia zmienia zawód. Jak i kiedy warto się przebranżowić?

Jak się przebranżowić
jak się przebranżowić

Nie bez powodu coraz więcej osób kilkukrotnie w ciągu swojego życia zmienia pracę. Motywacje mogą być różne – chęć podjęcia nowych wyzwań, wypalenie zawodowe czy chociażby perspektywa wyższych zarobków. Niezależnie od przyczyny zmiana profesji pociąga za sobą spore zmiany. Warto więc podejść do sprawy rozsądnie.

Wielokrotna zmiana zawodu to coraz częstsze zjawisko

W najbliższych latach konieczność zmiany zawodu narzuci stały rozwój technologii. W ciągu 20 lat zniknie 50% obecnie wykonywanych profesji, z kolei pojawi się wiele takich, które obecnie nie są znane. Wtedy niezbędnym elementem sukcesu zawodowego będzie więc wiedza, jak się przebranżowić i przystosować do zmieniających się warunków.

Już teraz jednak wiele osób decyduje się na zmianę zawodu. Powody mogą być naprawdę różne. Wśród najczęstszych można wymienić perspektywy wyższych zarobków, wypalenie zawodowe czy chęć podjęcia nowych wyzwań. Nie brak także osób, które wprawdzie zarabiają satysfakcjonująco, ale na tyle nie lubią swojej pracy, że żadne pieniądze nie są im w stanie tego zrekompensować. W ostatnim roku pojawiło się też wiele osób, które pandemia zmusiła do zmiany zawodu.

Praca pochłania naprawdę znaczną część życia każdego człowieka. Nic więc dziwnego, że marzeniem wielu osób jest, by niosła za sobą satysfakcję albo jakąś wartość. Tymczasem nie każdy zawód na to pozwala. Niektórzy czują, że ich talent czy predyspozycje się marnują. Inni chcą stale się rozwijać albo podejmować wyzwania, ale przy pewnych zawodach mają ograniczoną tę możliwość. W takim wypadku pomysłem może być właśnie zmiana branży.

Czy pracę można zmienić w każdym wieku?

Właściwie pytanie z nagłówka można by było uznać za retoryczne. Niestety wiele osób doświadcza na własnej skórze efektu utopionych kosztów. Skoro poświęcili wiele lat na studia, szkolenia czy powolne pięcie się po drabinie sukcesu, to szkoda im zrezygnować z dotychczasowego zajęcia i zaczynać wszystko od nowa. Nieraz też powtarzają, że są na to już za starzy.

Warto jednak w takim momencie zastanowić się, czy naprawdę chce się wykonywać daną pracę do końca życia. Nawet jeśli jest się już po czterdziestce, oznacza to co najmniej dwadzieścia lat pracy. A to już całkiem sporo. Poza tym biorąc pod uwagę specyfikę rynku w najbliższej przyszłości, może się okazać, że zmiana zawodu nawet w późnym wieku stanie się normą. Nie ma więc co się zastanawiać, zamiast tego warto chociaż spróbować. Tym bardziej, że przebranżowienie nie musi od razu oznaczać skoku na głęboką wodę.

Jak się przebranżowić i zrobić to bezpiecznie?

Jeśli decyzja o zmianie zawodu została już podjęta, pozostaje jeszcze pytanie, jak się przebranżowić. Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, że zmiana zawodu będzie się wiązać z koniecznością nauki. Czasami wystarczy tylko kilka kursów albo nawet pogłębianie wiedzy we własnym zakresie na podstawie książek i materiałów znalezionych w internecie. W niektórych sytuacjach proces nauki może okazać się jednak długotrwały i skomplikowany.

  1. Praktyczne podejście do zmiany zawodu – najważniejsze, by podejść do sprawy racjonalnie. Najlepiej zrobić to, analizując swoje mocne i słabe strony. Wiele pomysłów może wydawać się świetnych, ale w zderzeniu z rzeczywistością nie zda już egzaminu. Warto więc dobrze się przygotować. W końcu zmiana branży to poważna sprawa. Najlepiej zacząć od zastanowienia się, co obecnie sprawia satysfakcję w pracy albo czego zdecydowanie nie chce się robić. To też dobry moment na przeanalizowanie swoich umiejętności i silnych stron. Oczywiście wielu rzeczy można się nauczyć, ale nie ma też sensu na siłę zajmować się czymś, do czego w ogóle nie ma się predyspozycji. Na tym etapie można zweryfikować pomysł o danej pracy albo określić konkretne obszary, w których warto podjąć zatrudnienie.
  2. Plan na początek – jak to już zostało wcześniej wspomniane, zmiana branży wiąże się z koniecznością nauki. Warto więc przygotować sobie konkretną listę rzeczy, których trzeba się nauczyć i sposobów na osiągniecie tych celów. Może wystarczy zrobienie kursu czy przeczytanie kilku książek, a może potrzebna jest dłuższa nauka? Warto być świadomym, na co należy się przygotować i działać według planu.
  3. Badania rynku – gdy lista rzeczy do zrobienia na start jest już gotowa, trzeba też przeprowadzić badania rynku. Czy są jakieś perspektywy zatrudnienia? A może w ogóle lepiej od razu wystartować z własnym biznesem? Warto też znaleźć osobę, która działa w wybranej branży i zadać jej kilka pytań. W ten sposób można dowiedzieć się więcej o swojej potencjalnej karierze i sprawdzić, czy to na pewno dobre rozwiązanie. Opierając się na doświadczeniu innych, można też uniknąć niepotrzebnego błądzenia, marnowania czasu czy wyważania otwartych drzwi i zmierzać prosto do celu.
  4. Najlepiej najpierw wypróbować – dobrym pomysłem będzie też przekonanie się, czy wybrany zawód to na pewno „to”. Przykładowo, wiele osób zastanawia się obecnie, jak zostać copywriterem, bo taka praca wydaje im się łatwa i przyjemna. Myślą, że jeśli w szkole mieli 5 z polskiego i lubią pisać, to jest to praca dla nich. Tymczasem copywriting wymaga też pewnej znajomości z zakresu marketingu, SEM i SEO czy robienie researchu. Może się więc okazać, że wielu z tych piątkowych uczniów tak naprawdę nie nadaje się do tego zawodu albo po prostu nienawidzi pisać tekstów na zamówienie. Zanim więc porzuci się starą pracę, dobrym pomysłem będzie spróbowanie i przekonanie się na własnej skórze, czy to odpowiednia ścieżka kariery.
  5. Zabezpieczenie finansowe – jednym z najczęstszych powodów rezygnowania ze zmiany zawodu jest strach o finanse. Rzeczywiście, biznes może przecież nie wypalić albo może się okazać, że po rozesłaniu CV do wielu miejsc nikt nie jest zainteresowany współpracą. Poza tym początki w nowej branży zwykle wiążą się z niskimi zarobkami. Aby więc zapewnić sobie komfort finansowy, warto przed zmianą pracy odłożyć trochę pieniędzy. Zapewnią one bezpieczeństwo finansowe i przede wszystkim pozwolą bez stresu rozwijać nową ścieżkę kariery. Inną możliwością będzie rozpoczęcie nowej ścieżki kariery bez natychmiastowego rezygnowania z etatu.

Zobacz też:

Burza mózgów nie zawsze musi przebiegać w ten sam sposób. Metod rozwiązywania problemów jest co najmniej kilka

Czym jest burza mózgów i jak zorganizować ją w firmie, by przyniosła efekty?

Burza mózgów według charrette procedure – sposób na rozwiązanie konkretnych problemów w dużej grupie i przy ograniczonym czasie

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. Jeszcze kilka lat temu mało kto myślał żeby na poważnie się przebranżowić. Gdy ktoś zaczynał pracę, w danej branży, zdarzało się, że do końca życia w niej pozostawał. A dziś (na moim przykładzie) można zobaczyć, że zmiana branży wcale nie jest taka trudna. Ukończyłem studia humanistyczne, ale po 3 latach pracy po prostu niewiarygodnie się nudziłem. Zacząłem uczyć się programowania i dziś jestem mid-developerem 🙂
    Polecam wszystkim spróbować swoich sił w innych branżach, jeśli obecna praca bardzo was nudzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak założyć grupę na facebooku

5 błędów najczęściej popełnianych przy prowadzeniu fanpage na Facebook

Zrozum swoich klientów: analiza kampanii walentynkowej - case study aniakruk. Pl x cux. Io

Zrozum swoich klientów: Analiza kampanii walentynkowej – case study aniakruk.pl x cux.io