Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Programowanie w szkołach podstawowych

Komputery to niesamowite urządzenia, które mają obecnie wiele zastosowań. Za ich pomocą możemy edytować grafikę, pisać teksty, kopiować dokumenty, grać i robić wiele innych rzeczy. Aby jednak wykonać na komputerze określoną czynność potrzebny jest w tym celu odpowiedni program. Tworzeniem programów zajmują się zwykle znane i poważane firmy komputerowe. Ale zajmują się tym również pojedyncze osoby. Oprócz tego pisaniem programów możemy zająć się my.

Naukę programowania od czegoś trzeba zacząć. W tym celu potrzebny jest nam oczywiście komputer, odpowiedni kompilator oraz jakiś poradnik. Oczywiście z przykładami programowania – to na nich się uczymy. Informatyka jest również prowadzona w szkołach. Tam dzieci mogą zapoznać się m.in. z językiem programowania logo – czyli z tzw. grafiką żółwia. Na czym to polega? Wydajemy żółwiowi polecenia, a on obraca się w określoną stronę i na odpowiednią komendę wykonuje ruch do przodu rysując za sobą linię. Możemy ustalać kont obrotu oraz długość linii, którą ma on narysować.

Grafika żółwia to taki wstęp do programowania uczący przy okazji logicznego myślenia. Co więcej możemy żółwiowi wydawać nie tylko pojedyncze polecenia, ale również dawać mu całą sekwencję ruchów. Innymi słowy możemy ułożyć program w wyniku którego żółw nam narysuje konkretny obiekt. A może nim być np. pajęczyna. Może również narysować o wiele ciekawsze obiekty. Ale to już zależy od naszej wiedzy i pomysłowości. Generalnie jest to dobry wstęp do nauki programowania i logicznego działania. Programy, aplikacje i generalnie wszystko co ma miejsce w cyfrowym świecie powinno funkcjonować w sposób logiczny. Dlatego dobrze jest pojąć to jak najwcześniej. Żeby jeszcze w życiu tak wszystko funkcjonowało…

Kolejnym językiem programowania, którego możemy nauczyć się już w szkole podstawowej jest Pascal. Jest ten jest używany również na uczelniach. Jest to dobry wstęp do nauki programowania. Pascal charakteryzuje się logiczną składnią, spójnością i w miarę przejrzystym kodem. Oznacza to, że przeglądając poszczególne linijki kodu będziemy mogli łatwo pojąc co z czego wynika. I czemu na ekranie ukazują nam się takie, a nie inne rzeczy. Warto jest zapoznać się z tym językiem programowania, nawet w wolnej chwili. Od czasu do czasu można napisać jakąś ciekawą aplikację w tym właśnie języku.

Nauka programowania w szkołach podstawowych bywa bardzo ograniczona. Właściwym jest stwierdzenie, że jest to zapoznanie się z programowaniem, liźnięcie tematu. Aby dalej rozwijać się w tym kierunku musimy sami zacząć coś robić. Rozkład zajęć w szkole nie pozwala nam się rozwinąć bardziej. Są wyjątki, ale one tylko potwierdzają regułę. Oprócz tego problemem szkół jest często niedofinansowanie i słaba baza informatyczna. Jedno z drugiego wynika. Oznacza to, że często dzieci pracują na sprzęcie przestarzałym. Owszem, zdobędą jakąś wiedzę i umiejętności, ale to za mało. Lepsze jednak to niż brak informatyki. Ta dziedzina we współczesnym świecie odgrywa niebagatelną rolę. Dlatego dobrze jest, że już w szkołach podstawowych dzieci uczą się obsługi komputera.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja It-Blog.pl.