Klimat Krakowa inspiruje krajowych i światowych artystów do tworzenia wielkich dzieł właśnie w obrębie tego miasta. Wit Stwosz czy Jan Matejko to tylko niektóre z wielkich nazwisk zapisanych na kartach krakowskiej historii. Widziałeś już najważniejsze atrakcje stolicy Małopolski? Tym razem chcesz poznać Kraków od nieco innej, bardziej artystycznej strony? Odkryj miejsca, z którymi byli związani najznakomitsi polscy literaci.
Kraków to jedno z najstarszych miast w Polsce, pełne bogatej i ciekawej historii. Od XI aż do końca XVIII wieku był stolicą naszego kraju, dzięki czemu żyły i tworzyły tam najwybitniejsze jednostki związane z dworem królewskim i różnymi artystycznymi kręgami. W czasach współczesnych także nie brakuje nazwisk, z których krakowianie mogą być dumni. Zobacz spis najsławniejszych literatów Krakowa przygotowany przez AccorHotels i dowiedz się, gdzie można wciąż poczuć ich obecność.
- Stanisław Wyspiański – artysta oddany miastu
Polski malarz słowa, obrazów, grafik, architektury i projektant mebli był związany z Krakowem przez całe życie. Tutaj kształcił się – początkowo w Gimnazjum św. Anny, a później na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tutaj powstały też jego dwa najsłynniejsze dramaty – „Wesele” i „Wyzwolenie”.
Zwiedzając Kraków, zwróć uwagę na lokalizacje związane bezpośrednio ze Stanisławem Wyspiańskim, a zwłaszcza na:
- ulicę Krupniczą 26, przy której Wyspiański przyszedł na świat,
- dzielnicę Grzegrzówki, gdzie artysta przygotowywał projekt witraża do kościoła franciszkanów,
- ulicę Węgrzyce 5, przy której Wyspiański wraz z bliskimi po raz pierwszy zamieszkał w domu jednorodzinnym,
- ulicę Siemiradzkiego, przy której artysta zmarł w prywatnej lecznicy.
- Stanisław Lem – pisarz z powołania
Życie Stanisława Lema – jednego z najpopularniejszych pisarzy science-fiction – w Krakowie rozpoczęło się w 1946 roku, kiedy to wraz z rodziną musiał uciekać ze Lwowa. Zachęcany przez ojca rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie kolegium znajduje się w tym samym miejscu, czyli w zachodniej części Starego Miasta, w pobliżu pomnika Mikołaja Kopernika.
Jeśli chcesz odkryć inne miejsca związane ze Stanisławem Lemem, zobacz:
- ulicę Śląską, przy której mieszkał wraz ojcem i matką jako młodzieniec,
- ulicę Bonerowską, przy której razem z matką wynajmował mieszkanie po śmierci ojca,
- Kliny Borowieckie, czyli osiedle domków rodzinnych, w którym Lem zamieszkał z żoną.
- Wisława Szymborska – literacka działaczka
Wisława Szymborska była związana z Krakowem już od pierwszych lat swojego dzieciństwa. Uczęszczała tu zarówno do szkoły podstawowej, jak i gimnazjum. W trakcie wojny również nie opuściła granic miasta, ucząc się na tajnych kompletach, a później pracując jako urzędniczka na kolei. Mieszkańcy Krakowa mogli ją poznać jako członkinię literackiej grupy „Inaczej”, ogłaszającej swoje dzieła w tygodniu „Naprzód” i „Świetlicy Krakowskiej”.
Chcesz na własne zobaczyć miejsca, w których żyła i dorastała Wisława Szymborska? Jeśli tak, to na Twojej liście atrakcji powinny znaleźć się:
- ulica Podwale 6, przy której mieściła się Szkoła Powszechna im. Józefy Joteyko,
- ulica Starowiślna 3–5, gdzie Szymborska uczęszczała do Gimnazjum Sióstr Urszulanek,
- Dom Literatów przy ulicy Krupniczej 22, w którym poetka zamieszkała razem z mężem Adamem Włodkiem.
Magiczny nocleg na Starym Mieście
Wycieczka do Krakowa śladami największych artystów wymaga przygotowania nie tylko pełnej listy miejsc, w której przebywali znani literaci, lecz także odpowiedniej oprawy. Jeśli nawet wieczorem nie chcesz, aby atmosfera tego artystycznego miasta przestała roztaczać wokół Ciebie swój urok, zarezerwuj nocleg blisko Rynku. Hotele Kraków ulokowane obok najstarszych uliczek stolicy Małopolski znajdują się w pobliżu najciekawszych atrakcji i kawiarni. Ze Starego Miasta kursują także linie tramwajowe i autobusowe, którymi łatwo dostać się nawet do najdalszych dzielnic miasta.