w ,

Sztuka Dobro Czynna – Cheil Polska i Netizens z algorytmem zamieniającym hejt w dzieło sztuki

sztuka dobro czynna - cheil polska i netizens z algorytmem zamieniającym hejt w dzieło sztuki 1

Pomysłodawcy akcji wykorzystali niepochlebne komentarze na temat WOŚP, aby na przekór intencjom ich autorów wesprzeć działania Fundacji. Powstał robot sterowany specjalnym algorytmem, który przetworzył internetowe opinie i namalował obraz. Dzieło zostało wystawione na aukcję, a dochód z jego sprzedaży zasili konto Fundacji WOŚP. Organizatorami akcji są Cheil Poland, Netizens i Brand24.

sztuka dobro czynna - cheil polska i netizens z algorytmem zamieniającym hejt w dzieło sztuki 2

Każdego roku w okresie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w sieci pojawiają się tysiące opinii na temat tej inicjatywy. Internet zalewają nie tylko pozytywne opinie, ale również fala hejtu. Agencja Cheil Poland, pomysłodawca akcji „Sztuka Dobro Czynna” postanowiła obrócić tę sytuację w coś pozytywnego.

Wyszliśmy z założenia, że hejt skierowany przeciwko WOŚP, najbardziej krzywdzi beneficjentów Orkiestry. A ponieważ nie bez powodu mówi się „haters gonna hate” i trudno to zmienić, postanowiliśmy stworzyć urządzenie, które za pomocą stworzonego w tym celu algorytmu zamieni hejt w jego przeciwieństwo – w pomoc dla WOŚP. W ten sposób mowę nienawiści zamieniliśmy w dzieło sztuki, które oprócz tego, że cieszy oko, również wspiera działania Orkiestry. – tłumaczy Mojca Tirš, dyrektor kreatywna agencji Cheil Poland

Efekt końcowy prac to obraz o wymiarach 200 x 200 cm. Został on podzielony na dwie części. Jedna połowa obrazu została wystawiona na sprzedaż na oficjalnej aukcji Allegro Charytatywni: http://aukcje.wosp.org.pl/sztuka-dobro-czynna-i6045301 Druga część obrazu trafi na akcję crowdfundingową, która ruszy 29 stycznia br. w serwisie www.pomagam.pl

sztuka dobro czynna - cheil polska i netizens z algorytmem zamieniającym hejt w dzieło sztuki 3

Do współpracy przy tworzeniu obrazu zaproszono beneficjentów WOŚP oraz osoby na co dzień pracujące ze sprzętem ofiarowanym przez fundację, które wprawiły maszynę w ruch, czytając do mikrofonu internetowe komentarze. Algorytm dobierał kolor farby w zależności od przeczytanych słów, a jego ruch odzwierciedlał emocje, jakie te słowa w nich wywoływały.

Nadzór artystyczny nad projektem sprawował Jakub Cikała, wykładowca ASP w Katowicach, który był jednocześnie wpółautorem algorytmu i wspólnie z firmą Netizens stworzył robota-malarza.

Zobacz rozmowę z Jakubem Cikałą:

Sztuka Dobro Czynna – kulisy powstania „maszyny dobra” from Cheil poland on Vimeo.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

trend zero waste w e-commerce 11

Trend zero waste w e-commerce

patagonia wdraża program zero waste 12

Patagonia wdraża program Zero Waste