w , ,

Patagonia wdraża program Zero Waste

Patagonia wdraża program zero waste

Patagonia to firma odzieżowa założona w 1973 roku i  specjalizująca się w produkcji odzieży turystycznej. Marka mocno angażuje się w programy proekologiczne – odzież produkowana jest wyłącznie z bawełny organicznej, a od 1985 do 2007 roku przekazała na cele związane z ochroną przyrody ponad 29 milionów dolarów. Szukając kolejnych rozwiązań ekologicznych firma postawiła na program Zero Waste.

Zero Waste to nowy trend, który w Polsce zaczął być popularny po wydaniu książki „Pokochaj swój dom” (Bea Johnson).  Ruch skupia się na kilku podstawowych założeniach (5R):

  • refuse, czyli zrezygnowanie z zakupu produktów,
  • reduce – ograniczanie użycia,
  • reuse to ponowne wykorzystanie rzeczy,
  • recycle recyklinguj,
  • rot to nic innego jak gospodarowanie pozostałościami poprzez stworzenie kompostownika, lub segregowania śmieci odznaczając te z kategorii bio.

W wersji Patagonii wygląda to następująco:

REFUSE/REDUCE: zrezygnuj z zakupów u nas, jeśli nie potrzebujesz kolejnych rzeczy. Firma nie namawia do zakupów swoich produktów, co więcej z okazji Black Friday zdecydowali się na kampanię, w której zachęcają do niekupowania ich produktów. (chcielibyśmy się dowiedzieć jakie były efekty sprzedażowe).

REPAIR: dzięki dożywotniej gwarancji Patagonia oferuje możliwość bezpłatnego naprawienia rzeczy. Firma zachęca też do samodzielnego cerowania własnych rzeczy. A w ich sklepie można też znaleźć podręczny zestaw do szycia.

REUSE: marka otworzyła własny kanał sprzedażowy na platformie ebay, gdzie można sprzedaż używaną odzież tej marki. Niesprzedane ubrania nie trafiają na wysypiska (tak właśnie robi wiele firm odzieżowych), a trafia bezpłatnie do najbardziej potrzebujących ludzi.

RECYCLE: recyklingujemy tylko te rzeczy, które już nie nadają się do noszenia i do naprawy. Ubrania Patagonii można wysłać do firmy. W rok Patagonia odebrała 45 ton odpadów i stworzono dzięki temu 34 tony nowych ubrań.

REIMAGINE:

PATAGONIA – Common Threads from DOKUMENT FILMS on Vimeo.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sztuka dobro czynna - cheil polska i netizens z algorytmem zamieniającym hejt w dzieło sztuki

Sztuka Dobro Czynna – Cheil Polska i Netizens z algorytmem zamieniającym hejt w dzieło sztuki

Littlemooonster96, stuu, damian kordas zareklamują galerię krakowską

Littlemooonster96, Stuu, Damian Kordas zareklamują Galerię Krakowską