w

8 najważniejszych umiejętności, które powinien opanować każdy project manager

Umiejętności project managera
umiejętności project managera

Aby dobrze zarządzać projektami marketingowymi manager powinien mieć nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale pewien konkretny zestaw umiejętności. Oczywiście niektóre osoby mają to szczęście, że większość takich cech jest u nich wrodzonych. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w pozostałych przypadkach często wystarczą chęci i praca, by wielu z tych rzeczy po prostu się nauczyć. Jakie są więc najważniejsze umiejętności project managera?

Co powinien umieć każdy project manager?

Project manager w agencji marketingowej to osoba, która codziennie wykonuje wiele różnorodnych zadań. Z jednej strony zarządza projektami, z drugiej planuje kampanie, a do tego jeszcze raportuje wyniki czy pilnuje budżetów. W tej branży potrzebny jest więc cały zestaw umiejętności. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że samo zarządzanie projektami to tylko kropla w całym morzu. Aby wykonywać tak wiele różnorodnych zadań niekoniecznie jednak trzeba mieć pewne wrodzone predyspozycje. Najważniejsze umiejętności project managera można też z czasem nabyć. Najpierw musi jednak wiedzieć, co w tej pracy jest najważniejsze i nad czym ewentualne należy popracować. A będą to:

  1. Zdolności przywódcze
  2. Umiejętność prowadzenia negocjacji
  3. Dobra komunikacja
  4. Świetna organizacja
  5. Umiejętność rozwiązywania problemów
  6. Delegowanie zadań
  7. Zdolności coachingowe
  8. Wyznaczanie priorytetów.

1. Zdolności przywódcze

Jak sama nazwa wskazuje, kierownik projektu kieruje. A to oznacza, że musi posiadać zdolności przywódcze. Tylko osoby, które rzeczywiście są liderami, mogą czuwać nad wizją projektu, motywować zespół, a w razie konieczności rozwiązywać problemy i pokonywać przeszkody. Aby współpraca przebiegała jak najlepiej, project manager powinien też zdobyć zaufanie i poparcie kadry kierowniczej. To okaże się niezbędne, by konkretna wizja projektu mogła stać się rzeczywistością. Umiejętności przywódcze przydadzą się zresztą także w odniesieniu do takich kwestii jak wprowadzanie nowych narzędzi, egzekwowanie harmonogramu i czuwanie nad zespołem, by podążał we właściwym kierunku.

2. Umiejętności prowadzenia negocjacji

Kolejna ważna umiejętność project managera dotyczy prowadzenia negocjacji.  Bez tego trudno zarządzać projektami. Co więcej, można nawet powiedzieć, że negocjacja stanowi nieodłączny element codziennej pracy – przy planowaniu projektu, omawianiu budżetu, eliminowaniu przeszkód czy wybieraniu zespołu.

Choć negocjacje nie zawsze są przyjemne, to warto pamiętać, że tak naprawdę stanowią przykład dwustronnej komunikacji. Ich celem nie jest postawienie na swoim, a znalezienie rozwiązania korzystnego dla wszystkich. Dobry project manager umiejący negocjować zadba więc o to, by obie strony były maksymalnie zadowolone.

3. Dobra komunikacja

Project manager powinien też dbać o dobrą komunikację. W tym przypadku chodzi jednak nie tylko o otwartość na rozmowy, ale również o precyzyjne wyrażanie swoich myśli i oczekiwań. Bez tego nie trudno o nieporozumienia w zespole, które z kolei mogą rzutować zarówno na wyniki, jak i atmosferę pracy. Z tego powodu dobre umiejętności komunikacyjne mogą się okazać nawet najważniejszą z umiejętności project managera.

Czemu tak się dzieje? Bo komunikacja wbudowana jest właściwie w każdą inną umiejętność znajdującą się na powyższej liście. Czy przywódca musi umieć wydawać jasne komunikaty? Tak! A osoba prowadząca negocjacje? – zdecydowanie. Komunikacja nie pozostaje też bez wpływu rozwiązywanie problemów, motywację zespołu czy organizację pracy.

4. Świetna organizacja

Osoby zarządzające zespołem niewątpliwie muszą być też dobrze zorganizowane. Jak to już zostało wspomniane, project manager wykonuje wiele różnorodnych zadań. Już to wystarczy, by łatwo było się w nich pogubić. Oprócz tego pod sobą ma cały zespół osób, które musi kierować i którymi nadzorować. Bez dobrej organizacji trudno być na bieżąco z codziennymi szczegółami pracy, otrzymywać aktualizacje, wykonywać swoje obowiązki, planować spotkania i nie zachowywać się przy tym chaotycznie.

5. Umiejętność rozwiązywania problemów

W nawet najlepiej zorganizowanym zespole prędzej czy później pojawią się jakieś problemy. Niektóre mogą być kompletnie niezależne od pracowników albo niemożliwe do przewidzenia. Właśnie dlatego wśród najważniejszych umiejętności project managera z pewnością znajdzie się także zdolność do rozwiązywania problemów. I nie chodzi tu wcale tylko o łagodzenie konfliktów w zespole, ale opracowywaniu nowych strategii, wprowadzaniu zmian i dostosowywaniu się do nowych okoliczności.

6. Delegowanie zadań

Nie da się wszystkiego robić na własną rękę. Project manager na pewno nie jest w stanie wyręczyć całego zespołu. Właśnie dlatego musi zadecydować, jakie czynności powierzyć jakiej osobie. Rzecz w tym, że dobrze zorganizowany manager to często także perfekcjonista, a dla takich osób powierzanie zadań komukolwiek innemu jest naprawdę przerażające. Na szczęście nie oznacza to, że perfekcjonista nie może być dobrym managerem. Musi jedynie nauczyć się delegowania zadań i radzenia sobie z poczuciem, że wiele rzeczy jest poza jego kontrolą. Ukoić nerwy może jednak nieco wyżej wspomniana umiejętność, czyli dobra organizacja – solidny plan działania i zbieranie częstych raportów dotyczących pracy pozwoli pozbyć się wielu obaw związanych z powierzaniem zadań komuś innemu.

7. Zdolności coachingowe

Zmotywowany zespół, który wierzy w to, co robi, to też zespół bardziej skuteczny. Project manager odpowiedzialny za powodzenie całego projektu musi więc zadbać o to, by osoby w nim uczestniczące nie ograniczały się tylko do bezmyślnego wykonywania swojej pracy. Muszą jeszcze czuć, że się rozwijają i że czerpią satysfakcję z tego, co robią. Dobry project manager powinien więc dostrzegać sukcesy swoich pracowników, pomagać się im rozwijać i zachęcać, by w pełni wykorzystali swój potencjał, tym samym zwiększając też prawdopodobieństwo pomyślnego zakończenia projektu.

8. Wyznaczanie priorytetów

Ostatni podpunkt to wyznaczanie priorytetów. Ta umiejętność przydaje się zresztą w każdym biznesie, a nawet w życiu codziennym. Tylko wiedząc nie tyle co, ale też w jakiej kolejności trzeba zrobić, można cały czas trzymać rękę na pulsie, wywiązywać się z terminów i zaoszczędzić stresu sobie i innym osobom pracującym przy projekcie.


Zobacz też:

Jak wyróżnić się wśród konkurencji dzięki niszy rynkowej?

Jak budować lejek sprzedażowy, by odnieść maksymalne korzyści w firmie?

Model AIDA: 4 kroki do skutecznych treści sprzedażowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Agencja kerris group jan niezbędny

Agencja KERRIS Group x Jan Niezbędny

Pyszne.pl i Lukas Podolski w jednej drużynie na UEFA EURO 2020™