Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Brodka, Wieniawa i Urbańska w podcastach Allegro Lektury 2.0

Gdzie i jak tworzyliby klasycy polskiej literatury, gdyby żyli współcześnie? Czy Maria Pawlikowska – Jasnorzewska głosiłaby idee feministyczne, a Bolesław Leśmian bawił się słowem na Tik-Toku? Czy Adam Mickiewicz pisałby teksty do alternatywnych ballad, by później udostępnić je na platformie audio? W drugim sezonie podcastów Allegro Lektury 2.0 aż sześć muzycznych gwiazd: Brodka, Julia Wieniawa, Natalia Szroeder, Smolasty, Miuosh i Natasza Urbańska udowadnia, że przekaz drzemiący w twórczości mistrzów wcale nie traci na aktualności.

Choć lektury szkolne często kojarzą się z archaizmem i oderwaniem od współczesnych realiów, Allegro razem ze Storia by Abstra postanowiło zadać kłam tym przekonaniom. Projekt Lektury 2.0 na nowo odkrywa literaturę, opowiadając klasyczne historie językiem ludzi żyjących w erze social mediów. To podejście pozwala odkryć dzieła mistrzów na nowo, tym bardziej, że w twórczym procesie maczają palce gwiazdy polskiej sceny muzycznej. 

Jesteście gotowi? No to wypływamy na niezbadane wody jeziora Świteź w romantyczny świat Adama Mickiewicza. Tam to, co noc spotykał się dzielny młodzieniec z piękną dziewczyną. Przysięgali sobie miłość po grób, nieskończone zachwyty i wieczne szczęście. Ale, że “on i ona równa się wielka, nieskończona miłość”, to chyba nie wierzycie, nie? Przecież nie jesteście dzieci… – tymi słowami Amator wspomnień (narrator) wprowadza w świat bohaterów wiersza Adama Mickiewicza.

Julia Wieniawa sięgnęła po mickiewiczowską „Świteziankę”, nadając temu klasycznemu romansowi nutę nieoczywistości. Idolka młodzieży wyśpiewała pełen niepewności tekst o miłosnym trójkącie, przy okazji go uwspółcześniając. Dalej czekają słuchaczy kolejne muzyczne perełki. Brodka zinterpretowała utwór Bolesława Leśmiana o królewnie i smoku. Wiersz “Gad” w wykonaniu artystki stał się seksowny i wprost hipnotyzująco mroczny, a aranżacja producenta 1988 sprawiła, że piosenka mogłaby spokojnie zaistnieć na niejednej alternatywnej imprezie. Natalia Szroeder nagrała swoją interpretację „Modlitwy” Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej. Wokalistka odcisnęła na utworze feministyczny, wyrazisty rys, wpisujący się w nastroje, którymi współcześnie tętni świat. Smolasty w “Lubię, kiedy kobieta…” do tekstu wiersza Kazimierza Przerwy Tetmajera opowiedział przepiękny erotyk, rozgrzewając skutecznie serca i… ciała słuchaczy. Miuosh pokazał poezję Cypriana Kamila Norwida w wersji rap. Dla publiczności ceniącej ten gatunek muzyki za swoiste “nieokrzesanie”, poetyckie strofy mogą być zaskoczeniem. Na szczęście pozytywnym. Ostatnią artystką, która wzięła udział w drugim sezonie projektu Lektury 2.0 jest Natasza Urbańska. Aktorka i piosenkarka zinterpretowała “Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.

 

  • Natasza Urbańska “Quo Vadis”

  • Brodka “Gad”


  • Julia Wieniawa “Świtezianka”

  • Natalia Szroeder “Modlitwa”

  • Mioush “Czarne kwiaty. Białe kwiaty”

  • Smolasty  “Lubię, kiedy kobieta…”Poza gwiazdami drugiej serii, w projekcie “Allegro Lektury 2.0” udział jak dotąd wzięli: Mery Spolsky, Ajgor Ignacy, Rosalie, Nadia, Kamil “Saful” Nożyński i Krzysztof Zalewski. Podcasty z obydwu sezonów mają już blisko 2 miliony wyświetleń. Wszystkie nagrane dotąd utwory są dostępne pod adresem na.allegro.pl/lektury i na platformach audio Spotify, Lecton, TuneIn i Stitcher, a także w aplikacjach Apple i Google Podcasts. 

 

2 Pings & Trackbacks

  1. Pingback:

  2. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *