Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Kto jest odpowiedzialny za plastikowe śmieci i kto produkuje ich najwięcej

kto produkuje najwięcej plastiku

Fundacja Changing Markets opublikowała raport “Talking Trash: The Corporate Playbook of False Solutions” wymieniający największych producentów odpadów plastikowych na świecie.

Kto produkuje najwięcej plastiku?

Spośród ośmiu największych producentów tworzyw sztucznych na świecie pięć z nich to firmy amerykańskie.  Na pierwszym miejscu jest Coca-Cola, która produkuje rocznie aż 2,9 miliona ton opakowań plastikowych. Jej największy konkurent, Pepsico, zajmuje drugie miejsce z 2,3 miliona ton.  Na trzecim miejscu znalazła się szwajcarska firma Nestlé z 1,7 miliona ton.

kto produkuje najwięcej plastiku

Źródło: Statista

Recykling = greenwashing?

Twórcy raportu podkreślają, że firmy utrudniają i podważają rozwiązania prawne, które są ustanawiane w celu rozwiązania kryzysu śmieciowego.  Konsumentom sprzedaje się wizję recyklingu jako rozwiązania na wszystkie problemy związane z plastikiem. Branża FMCG nieustannie promuje recykling – podczas kiedy z raportów i badań wynika, że do obiegu wraca niewiele ponad 3% całego wyprodukowanego plastiku. Można powiedzieć, że recykling to fikcja – posortowane śmieci nadal pozostają śmieciami na wysypiskach.

składowanie śmieci

Raport opisuje dalej, w jaki sposób producenci plastiku zrzucają winę za odpady z tworzyw sztucznych na konsumentów i władze, podczas gdy wyższe wskaźniki recyklingu stają się wymówka do produkcji jeszcze większej ilości plastiku.

A prawda wygląda tak, że w ogóle niewielki procent opakowań plastikowych w ogóle nadaje się do recyklingu. Poniżej grafika, która przedstawia rodzaje plastiku i które z nich najłatwiej recyklingować.

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci przemysł tworzyw sztucznych znacznie zwiększył podaż jednorazowych tworzyw sztucznych, a firmy produkujące towary konsumpcyjne bardzo chętnie pakują swoje napoje, zboża, przekąski, kosmetyki i inne produkty wykorzystujące te tanie materiały. W Europie branża FMCG próbuje osłabić i opóźnić wprowadzanie dyrektyw UE w zakresie tworzyw sztucznych.

Link do pełnego raportu: https://talking-trash.com/

One Comment

Skomentuj

One Ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *