in

Burza mózgów według charrette procedure – sposób na rozwiązanie konkretnych problemów w dużej grupie i przy ograniczonym czasie

Burza mózgów według charrette procedure
burza mózgów według charrette procedure

Jednym ze sposobów na rozwiązywanie problemów czy opracowywanie konkretnych strategii jest burza mózgów. Wiadomo jednak, że to, co będzie działać w małej grupie, niekoniecznie sprawdzi się już w przypadku rozbudowanego zespołu. Właśnie dlatego istnieje kilka różnych metod pobudzenia kreatywności. W przypadku dużej liczby uczestników najlepiej sprawdzi się burza mózgów według charrette procedure.

Ilość mniej ważna niż jakość

W przypadku dyskusji prowadzonych przy udziale dużej liczby osób nietrudno o chaos. Szybko można stracić główny wątek, przegapić kilka istotnych pomysłów czy jedynie pobieżnie przeanalizować konkretne zagadnienie. Poza tym w takiej sytuacji istnieje jeszcze drugi problem – nie zawsze cały zespół ma możliwość wypowiedzenia się. Tam, gdzie dyskutuje większa grupa, bardzo często wyłania się kilka osób, które zaczynają dominować. I tutaj na ratunek przychodzi właśnie burza mózgów według charrette procedure.

Ta metoda inspirowana jest studentami architektury z XIX wieku. Kiedy termin oddania projektu do oceny zbliżał się wielkimi krokami, a kolejne projekty trzeba było konsultować z poszczególnymi grupami czy osobami, pewni francuscy studenci wykorzystywali małe, dwukołowe wózki w celu szybszego dotarcia do określonego miejsca.

I choć może się wydawać, że ta historia niewiele ma wspólnego z przerzucaniem się pomysłami podczas współczesnej burzy mózgów, to właśnie XIX-wieczni studenci stali się inspiracją dla metody charrette procedure.

Na czym polega burza mózgów według charrette procedure?

Burza mózgów według charrette procedure opiera się na kilku założeniach. Po pierwsze, sprawdza się tam, gdzie dany problem ma być omawiany przez dużą liczbę osób. Jako „dużą” należy tu rozumieć grupę złożoną co najmniej z 10 osób. Dodatkowo tę metodę wykorzystuje się przy założeniu, że problemów do omówienia jest kilka i duże znaczenie ma zapewnienie każdej z osób możliwości wypowiedzenia się. Dzięki zastosowaniu konkretnego podejścia taka burza mózgów może być bardzo efektywna.

Uczestników dzieli się wówczas na kilka mniejszych grup obejmujących maksymalnie 5-6 osób. Z  każdą z nich dyskutuje o poszczególnych problemach. Duże znaczenie ma tu różnorodność, która sprzyja większej kreatywności i odmiennemu podejściu do tego samego zagadnienia. Najlepiej więc wymieszać uczestników pod względem wieku, doświadczenia czy branży.

Liczba grup powinna być taka sama jak liczba tematów. Każdy z zespołów otrzymuje wówczas jeden problem do omówienia. Po upływie tury (trwającej zwykle 15-20 minut) pomysł przekazywany jest kolejnej grupie i to samo dzieje się z pozostałymi tematami. Można więc powiedzieć, że pomysły krążą między stołami dokładnie jak wózki studentów z XIX wieku.  W ten sposób każdemu aspektowi można dokładnie się przyjrzeć, zaangażować wszystkich do tej kreatywnej pracy, a jednocześnie zrobić to w stosunkowo krótkim czasie.

Organizacja burzy mózgów według charrette procedure wymaga udziału moderatorów

Aby burza mózgów według charrette procedure rzeczywiście zdała egzamin, każdy zespół musi mieć swojego moderatora. To przewodniczący, który odpowiada za notowanie pomysłów, sprowadzenie rozmowy na odpowiednie tory i zapewnienie każdemu członkowi zespołu możliwości wypowiedzenia się. Poza tym przewodniczący przechodzi od grupy do grupy, podtrzymując dyskusję, przedstawiając wnioski ustalone podczas ostatnich tur i zbierając pomysły.

Na tym nie kończy się cały proces. Burza mózgów według charrette procedure zakłada też sporządzenie końcowego podsumowania. Krótko mówiąc, po odbyciu wszystkich tur i wygenerowaniu wystarczającej liczby pomysłów, wszyscy uczestnicy zbierają się razem. Prowadzący omawiają wówczas wyniki dla każdego etapu. W tym momencie następuje charakterystyczny dla każdej burzy mózgów proces sortowania pomysłów oraz szeregowania ich według ważności. W ten sposób można wyłonić najlepsze rozwiązania konkretnych problemów.


Zobacz też:

  1. Jak podczas 5-minutowych sesji burzy mózgów wygenerować aż 108 pomysłów, czyli kilka słów o brainwriting 635
  2. Dobrze opracowany mind mapping wspiera kreatywne koncepcje. Jak tworzyć mapy myśli, by były najbardziej efektywne?
  3. Burza mózgów nie zawsze musi przebiegać w ten sam sposób. Metod rozwiązywania problemów jest co najmniej kilka

One Comment

Leave a Reply

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Brainwriting 635

    Jak podczas 5-minutowych sesji burzy mózgów wygenerować aż 108 pomysłów, czyli kilka słów o brainwriting 635

    Goldenline

    Goldenline przejęty przez HRlink