w

Dobrze opracowany mind mapping wspiera kreatywne koncepcje. Jak tworzyć mapy myśli, by były najbardziej efektywne?

Mind mapping
mind mapping

Tworzenie kreatywnych koncepcji ma to do siebie, że w trakcie całego procesu można napotkać wiele przeszkód. Nie dość, że często trudno pobudzić umysł do kreatywnego myślenia, to pozostaje jeszcze kwestia uporządkowania notatek. Podczas każdej burzy mózgów pojawia się wiele pomysłów. Łatwo więc się w nich w nich pogubić, przeoczyć niektóre z nich albo nie dostrzec ważnych powiązań. I właśnie tutaj z pomocą przychodzi mind mapping.

Czym jest mind mapping?

Mind mapping to technika, z której chętnie korzystają niektóre firmy, szczególnie te pracujące w branży kreatywnej. Równie dobrze jednak mapy myśli sprawdzą się poza obszarem zawodowym – na przykład przy opracowywaniu własnych projektów, ustalaniu celów na kolejne miesiące czy nawet planowania wpisów na blog.

Co ważne, jest to metoda, z której może skorzystać każdy. Osoby, które nie lubią ręcznego pisania, mogą w tym celu sięgnąć po rozwiązania technologiczne. W internecie dostępnych jest obecnie wiele szablonów pozwalających na tworzenie takich map na komputerze. To szczególnie wygodne rozwiązanie, jeśli nad projektem pracuje się w zespole. W takim wypadku, każdy może szybko przejrzeć plik i dodać swoje pomysły.

W czym mapa myśli jest lepsza od zwykłych notatek?

Mind mapping wielu osobom może kojarzyć się ze stratą czasu czy niepotrzebnym utrudnianiem całego procesu. W końcu czy nie łatwiej po prostu przygotować notatki ze spotkania i zapisywać pomysły w pliku tekstowym albo na kartce papieru?

Rzecz w tym, że burza mózgów nie kończy się na zapisaniu wszystkich powstałych podczas spotkania koncepcji. Bardzo ważny etap następuje później i polega na porządkowaniu pomysłów, szeregowaniu ich według ważności czy kategorii. Właśnie wtedy mapa myśli okazuje się niezastąpiona – pozwala nie tylko wprowadzić ład, ale także dostrzec pewne powiązania, które wcześniej mogły umknąć uwadze zespołu. Poza tym według twórców tej techniki wizualne notatki pobudzają obie półkule mózgu. Co za tym idzie – zwiększa się efektywność pracy oraz łatwość zapamiętywania.

Nie można też zapomnieć, że mapy myśli w naturalny sposób łączą i grupują poszczególne pojęcia. A to pomaga wygenerować jeszcze więcej pomysłów i zagłębić się w konkretny temat. Dzięki mapie myśli można przekazać wiele istotnych informacji przy użyciu niewielkiej liczby słów. Łatwiej też zauważyć pewne luki czy niedociągnięcia.

Jak tworzyć skuteczne mapy myśli?

Autorzy techniki mind mapping sugerują, by na środku kartki umieścić motyw przewodni. Może to być temat, tytuł czy problem do przeanalizowania. Jeszcze lepiej sprawdza się rysunek czy obraz. Nie każdy ma jednak czas czy chęci na jego przygotowanie, dlatego wiele osób ogranicza się jedynie do słownego zapisu. Warto jednak pamiętać, że obraz umieszczony w centrum pomaga używać wyobraźni, jest bardziej interesujący i lepiej zapada w pamięć. Z tego samego powodu dobrze sprawdzi się też użycie kilku kolorów. Pozwoli to pobudzić mózg i będzie sprzyjać kreatywnemu myśleniu.

Od stworzonego motywu powinny odchodzić kolejne linie prowadzące do słów kluczowych. Od nich odprowadza się następnie kolejne, cieńsze linie prowadzące do mniej istotnych informacji i tak dalej. Można więc powiedzieć, że mapa myśli to pewnego rodzaju drzewo, w którym myśl przewodnia jest pniem, a kolejne koncepcje coraz cieńszymi gałęziami.

Mind mapping można wykorzystać w wielu dziedzinach. Sprawdzi się chociażby podczas nauki w szkole czy na studiach, w firmach, ale także w codziennym życiu – na przykład przy planowaniu kariery czy budowaniu nawyków. Niezależnie od konkretnego przypadku i przeznaczenia mapy myśli, warto jednak zadbać o przejrzystość notatek. Przede wszystkim najlepiej używać pojedynczych słów kluczowych. Zapewniają one więcej swobody, ale też lepszą przejrzystość mapy i stanowią pewnego rodzaju podsumowanie. Długie zdania nie tylko trudniej odczytać. Znacząco ograniczają one także możliwości przy dopisywaniu skojarzeń.

Znaczenie będzie mieć także dystans między kolejnymi hasłami. Słowa kluczowe znajdujące się zbyt blisko siebie powodują, że mapa staje się nieczytelna. W przypadku słów kluczowych mających ze sobą wiele wspólnego, ale za bardzo od siebie oddalonych, oczywiste powiązanie może pozostać niezauważone.


Zobacz też:

Jak uniknąć jednopłaszczyznowego podejścia do problemu? Z pomocą może przyjść technika 6 kapeluszy

Budowanie marki nie zawsze musi pociągać za sobą wysokie koszty. Na rynku istnieje też wiele darmowych rozwiązań

Dlaczego każda firma działająca w internecie powinna korzystać z social media marketingu?

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Tipy w e-mail marketingu

    E-mail marketing jest skuteczny, o ile umie się z niego korzystać. Warto zwrócić uwagę na 6 rzeczy mogących mieć wpływ na efekty

    Brainwriting 635

    Jak podczas 5-minutowych sesji burzy mózgów wygenerować aż 108 pomysłów, czyli kilka słów o brainwriting 635