Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak zostać projektantem UI/UX i na czym polega ta praca? Może się wydawać, że jest to stosunkowo młody zawód, który nie proponuje wiele więcej poza potrzebą elastyczności. W pewnym stopniu jest to prawda, aczkolwiek temat jest bardziej złożony. Niezależnie od „świeżości” tego zawodu, „projektanci” funkcjonują w przestrzeni od dawna. Taki deweloper może przypominać pająka, który każdego dnia tka piękne i złożone sieci, zamieniając puste przestrzenie w coś pięknego i funkcjonalnego.
W tym artykule Anastasiya Shapavalava, projektantka UI/UX w SOFTSWISS, opowiada na czym polega praca projektanta, jak rozpocząć przygodę w tym zawodzie, a także dzieli się innymi ekscytującymi szczegółami.
Jak zostać projektantem UI / UX? Świat pełen możliwości: projektowanie w IT
Projektowanie to szeroka i ekscytująca dziedzina, która związana jest z wieloma możliwościami zawodowymi, szczególnie w firmach IT. Jeśli chcesz pracować w branży IT, znajdziesz kilka bardzo popularnych i poszukiwanych specjalizacji w dziedzinie designu. Przyjrzyjmy się najbardziej poszukiwanym obszarom w IT, jak również umiejętnościom potrzebnym do ich realizacji.
Spis treści
Projektowanie graficzne
Projektowanie graficzne obejmuje tworzenie koncepcji wizualnych, opracowywanie logo, materiałów reklamowych, opakowań i typografii. Specjaliści w tej dziedzinie często znajdują zatrudnienie w agencjach reklamowych, wydawnictwach czy firmach marketingowych lub jako freelancerzy. Kluczowe umiejętności projektantów graficznych obejmują biegłą znajomość pakietu Adobe Suite (Photoshop, Illustrator, InDesign), myślenie kreatywne oraz silne wyczucie stylu i kompozycji.
Projektowanie stron internetowych, projektowanie UI/UX i projektowanie produktów
Projektowanie stron internetowych, projektowanie UI/UX i projektowanie produktów to dziedziny ściśle ze sobą powiązane, które koncentrują się na tworzeniu przyjaznych dla użytkownika doświadczeń cyfrowych. Projektanci stron internetowych budują witryny internetowe, podczas gdy projektanci UI/UX i projektanci produktów opracowują interfejsy usług i aplikacji, zapewniając atrakcyjność wizualną, jak też i użyteczność. Designerzy ci pracują w firmach IT, studiach webowych lub jako freelancerzy. Niezbędne umiejętności obejmują znajomość programu Figma, solidne zrozumienie kompozycji, użyteczności i projektowania responsywnego, badanie użytkowników, prototypowanie i testowanie.
Motion Design
Projektowanie w kategorii motion design obejmuje animacje do filmów, gier wideo, reklam i stron internetowych. motion designerzy często pracują w studiach animacji, firmach zajmujących się grami, a także agencjach reklamowych. Kluczowe umiejętności dla motion designerów obejmują wiedzę specjalistyczną w zakresie Adobe After Effects, animacji 3D (programy jak Maya i Blender), opowiadania historii i rysowania.
Ilustracja
Dziedzina ilustracji skupia się na tworzeniu wizualizacji do książek, czasopism, reklam i stron internetowych. Ilustratorzy mogą pracować dla wydawnictw i agencji reklamowych lub jako freelancerzy. Niezbędne umiejętności obejmują rysowanie, biegłość w Adobe Illustrator i Photoshop, myślenie koncepcyjne i rozwijanie unikalnego stylu artystycznego.
Każda z tych specjalizacji wymaga unikalnych umiejętności i wiedzy, ale ich wspólnym celem jest tworzenie pięknych, funkcjonalnych i zapadających w pamięć projektów. Niezależnie od wybranej ścieżki, kariera w projektowaniu oferuje nieskończone możliwości kreatywności i rozwoju zawodowego.
Zgodnie z aktualnymi badaniami, najpopularniejsze dziedziny designu w sektorze IT obejmują projektowanie produktów, projektowanie UI/UX, projektowanie graficzne i motion design. Średnie wynagrodzenie w Unii Europejskiej na tych stanowiskach wynosi od 40 000 EUR do 63 000 EUR rocznie. W krajach WNP kwoty te wahają się od 10 000 USD do 30 000 USD rocznie – mówi Anastasiya Shapovalova.
Jak zostać projektantem UI / UX? Znalezienie swojej ścieżki w projektowaniu w IT
Wybór odpowiedniego kierunku w designie, zwłaszcza bez doświadczenia, może być trudny i ekscytujący, ale jest osiągalny dzięki czasowi, chęciom i wysiłkowi. Jeżeli tylko masz pomysł na to, co najbardziej do Ciebie przemawia, powinieneś poznać teoretyczne podstawy i podstawowe zasady projektowania, zanim jeszcze rzucisz się na głęboką wodę praktycznej pracy i rozbudowy swojego portfolio. Niektórzy martwią się o zdobycie umiejętności, które mogą nie być przydatne w późniejszej karierze. Podstawowa wiedza i umiejętności (takie jak teoria kolorów, kompozycja, typografia itp.) są jednak niezbędne w każdej dziedzinie projektowania.
Jak zostać projektantem UI / UX? Jak ważna jest edukacja w karierze designerskiej?
Początkujący designerzy często podnoszą kwestię wymagań dotyczących poziomu wykształcenia. To dość logiczne, ponieważ w zawodach związanych z projektowaniem brakuje jednolitych standardów i wymagań edukacyjnych. Potencjalni pracodawcy lub klienci będą przede wszystkim sprawdzać Twoje portfolio, a nie kwalifikacje akademickie. Warto jednak zauważyć, że w przypadku niektórych dziedzin (takich jak wzornictwo przemysłowe) niektóre firmy (takie jak Google czy Apple) czy też kraje mogą nadal wymagać specjalistycznego wykształcenia wyższego.
Przyjrzyjmy się statystykom dotyczącym wykształcenia projektantów na całym świecie. Według danych z 2023 r. poziom wykształcenia projektantów w Unii Europejskiej waha się od średniego do wyższego, odzwierciedlając szersze trendy w edukacji i szkoleniach. Dane Eurostatu wskazują na preferowanie wyższego wykształcenia na tle innych poziomów edukacji.
Statystyki z krajów WNP za rok 2023 wykazały podobny trend jak w UE: większość projektantów posiada wyższe wykształcenie, a znaczna część tytuł licencjata z odpowiednich specjalizacji.
Podczas gdy każda dyscyplina projektowania wymaga określonego poziomu szkolenia i wykształcenia, statystyki wskazują, że większość projektantów posiada tytuł licencjata. Należy jednak pamiętać, że istnieją różne kursy oraz kierunki rozwoju w świecie designu.
Najlepsze zasoby edukacyjne dla umiejętności projektowania
- Uxcel to jedyna w swoim rodzaju interaktywna platforma do nauki, doskonalenia i ćwiczenia swoich umiejętności. Oferuje różne moduły edukacyjne, od podstaw typografii i projektowania UI i UX po psychologię kolorów czy HTML. Kursy oferowane są w formacie interaktywnym, który przypomina grę: uczysz się danej tematyki, a następnie przystępujesz do testu, aby utrwalić swoją wiedzę.
- Coursera, Udemy i LinkedIn Learning: platformy te oferują liczne kursy w różnych obszarach projektowania. Zapewniają również kursy rozwijające zarówno umiejętności twarde, jak i miękkie.
- Alexander Hess Design Academy to doskonały wybór dla tych, którzy znają już podstawy projektowania i posługują się narzędziami designerskimi. Znajdziesz tu wiele kursów i warsztatów, które pozwolą Ci poprawić swoje umiejętności i zwiększyć wydajność.
Od teorii do praktyki
Kiedy jesteś na końcu etapu opanowania podstaw teoretycznych, przed Tobą otwiera się najciekawszy i być może najtrudniejszy element kariery: opanowanie narzędzi i zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce. Prawdziwym profesjonalistą w swojej dziedzinie można stać się wyłącznie dzięki praktyce.
Proces ten przypomina naukę teoretyczną; możesz uczyć się narzędzi samodzielnie lub korzystać z usług kursów online lub mentorów. Jeśli wybierzesz kursy, poprowadzą Cię one przez ustrukturyzowany program. Jeśli jednak zdecydujesz się ćwiczyć samodzielnie, skorzystaj z poniższych wskazówek (które są również cenne dla absolwentów kursów; praktyka jest zawsze korzystna):
Anastasiya rekomenduje: „Zacznij od kopiowania prac projektantów, których podziwiasz, dokładnie je powielając. Tego typu ćwiczenia pomogą Ci udoskonalić korzystanie z narzędzi, wzmocni twoją wiedzę teoretyczną, pozwoli rozpoznać udane i nieudane decyzje, a także udoskonali twoje umiejętności obserwacyjne. Pamiętaj, że tego typu praktyka służy wyłącznie do nauki i nie powinna być uwzględniana w portfolio, ponieważ stanowi plagiat. Stawiaj sobie wyzwania, tworząc fikcyjne projekty lub korzystając z usług generujących specyfikacje techniczne. Niezwykle korzystna może być też współpraca z mentorem, który przejrzy twoją pracę i przekaże informacje zwrotne”.
Jak zostać projektantem UI / UX? Stwórz portfolio
Portfolio to odzwierciedlenie Twojej osoby, z którego korzystają potencjalni pracodawcy. To wizytówka i dowód profesjonalizmu. Choć brzmi to trochę zniechęcająco, to jednak portfolio stanowi kluczowy aspekt kariery projektanta. W świecie designu portfolio jest tym, co ludzie widzą na samym początku współpracy, a Tobie powinno zależeć na tym, aby było jak najbardziej odpowiednie i profesjonalne.
Nawet bez doświadczenia w projektach komercyjnych, dobrze zaprojektowane portfolio prezentujące doświadczenie akademickie czy osobiste może zaimponować potencjalnym pracodawcom lub klientom.
Networking i promowanie swojej osoby
Dołącz do społeczności internetowych dla designerów na platformach takich jak Behance, Dribbble i LinkedIn. Publikuj swoje prace, dziel się procesem twórczym, otrzymuj feedback i rozwijaj osobistą markę. Współpracuj z doświadczonymi projektantami, szukaj mentorów i bierz udział w wydarzeniach, warsztatach i konferencjach, aby nawiązywać cenne kontakty.
Założenie bloga lub konta w mediach społecznościowych, gdzie publikować będziesz treści związane z projektowaniem, również może zwiększyć Twoją widoczność. Często podejmuj temat swojej roli projektanta; potencjalni klienci lub pracodawcy mogą znajdować się wśród twoich znajomych lub obserwujących.
Znalezienie pierwszej pracy
Zdobycie pierwszej pracy to ekscytujący kamień milowy dla każdego początkującego specjalisty. Zanim zaczniesz przeszukiwać oferty pracy, przygotuj CV i w najlepszy możliwy sposób uzupełnij swój profil na LinkedIn. Dobrze przygotowane CV zwiększa szanse na otrzymanie pierwszej oferty.
Istnieje kilka sposobów na zdobycie pierwszego komercyjnego doświadczenia:
- Staże: poszukaj staży w dużych firmach lub startupach. To doskonały wstęp do pracy dla młodszych profesjonalistów. Nawet jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, nadrabiaj pasją i chęcią do nauki. Często staże te są bezpłatne, ale oferują cenne doświadczenie, jak również kontakty.
- Freelancing: szukaj małych projektów freelancerskich na platformach Upwork, Freelancer i Fiverr.
- Kontaktowanie się z firmami i poszukiwanie pracy: przeglądaj strony z ofertami pracy i tablice ogłoszeń na LinkedIn. Opublikuj post informujący o tym, że aktywnie poszukujesz pracy. Nie krępuj się aplikować na różne stanowiska lub pisać bezpośrednio do firm, przesyłając swoje CV i portfolio, nawet jeśli masz ograniczone doświadczenie. Wiele firm poszukuje młodych talentów z dużym potencjałem.
Anastasiya podkreśla: „Zawsze dołączaj krótkie listy motywacyjne do swoich aplikacji o pracę, wyjaśniając, dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko i podkreślając swoje umiejętności, które odpowiadają wymaganiom wakatu”.
Jak zostać projektantem UI / UX? Rozpoczęcie kariery w projektowaniu wymaga znacznego czasu i wysiłku, ale właściwe podejście zwiększa szanse na stanie się odnoszącym sukcesy specjalistą i zdobycie pierwszej oferty pracy.
Nawet po otrzymaniu oferty, nadal rozwijaj swoje umiejętności, śledź trendy i ucz się od odnoszących sukcesy projektantów. Regularna praktyka i szukanie informacji zwrotnych od bardziej doświadczonych designerów pomoże Ci się stale rozwijać.