w

Jak zrobić zrzut ekranu? Screenshoty na smartfonie i laptopie

Screenshoty to jedna z tych funkcji, bez których współcześnie trudno się obyć. Z ich pomocą można łatwo zapisać na później ważne informacje, zdjęcia, fragmenty relacji na Instagramie i wiele innych. Rzecz w tym, że co urządzenie, to inny sposób wykonywania screena. W takim razie jak zrobić zrzut ekranu na poszczególnych komputerach i smartfonach?

Jak zrobić zrzut ekranu na smartfonie?

Screeny na telefonie wykonywane są znacznie częściej niż te na komputerze. Współcześni użytkownicy internetu zaczynają bowiem wykorzystywać swoje smartfony do coraz większej liczby czynności. Z ich pomocą już nie tylko przeglądają media społecznościowe, ale i czytają newsy, wysyłają maile czy robią zakupy online. Nic więc dziwnego, że funkcja robienie screenshotów znajduje szerokie zastosowanie.

1. Zrzut ekranu w systemie Android

System android wykorzystywany jest w wielu smartfonach. Niestety, nie ma tu jednej, stałej kombinacji przycisków do robienia zrzutu ekranu. Wiele zależy od marki i konkretnego modelu. Na pewno jednak któraś z poniższych kombinacji zda egzamin:

 • przycisk zmniejszania głośności + przycisk zasilania,
 • przycisk zmniejszania głośności + przycisk blokady ekranu,
 • przycisk „home” + przycisk zasilania.

2. Zrzut ekranu na iOS

Wiele osób korzysta jednak nie ze smarfona z Androidem, a z iPhone’a. W takim razie jak zrobić zrzut ekranu na iOS? Tutaj w zależności od modelu będzie to kombinacja przycisków:

 • home + przycisk zasilania,
 • power + przycisk zwiększania głośności.

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie?

Teraz czas na osobną kategorię, czyli zrzuty ekranów na laptopach.

Zrzuty ekranu na komputerze z systemem windows

Najprostszym sposobem na zrobienie screena będzie w tym przypadku kliknięcie przycisku Print Screen znajdującego się na klawiaturze, niedaleko przycisku Delete. Zapisany w ten sposób zrzut ekranu można wkleić w dowolne miejsce – np. do pliku tekstowego, wiadomości w mediach społecznościowych, maila czy prezentacji. Wystarczy kliknąć „wklej” lub użyć skrótu Ctrl+V.

Alternatywą będzie skorzystanie z wbudowanego narzędzia do robienia wycinków. Z jego pomocą da się zrobić zrzut zarówno całego ekranu, jak i konkretnego fragmentu. Aby wyszukać narzędzie, wystarczy kliknąć lupkę znajdującą się na pasku zadań lub w menu i wpisać słowo „wycinanie” albo „wycinek i szkic”.

W przypadku długich screenshotów (zajmujących więcej niż wysokość ekranu), można natomiast skorzystać ze specjalnych wtyczek w przeglądarce. Alternatywą będzie użycie Mozilla Firefox i zrobienie zrzutu ekranu za pomocą skrótu Ctrl+Shift+S. Przeglądarka umożliwia wykonanie screenshota w 4 trybach:

 • wycinek strony,
 • element strony,
 • widoczna część ekranu,
 • cała strona.

Jak zrobić zrzut ekranu na MacBooku?

W przypadku laptopów z systemem macOS zrzut ekranu również można wykonać przy pomocy klawiatury. Należy jednak użyć innej kombinacji klawiszy:

 • Shift+Command+3 – w przypadku zrzutu całego ekrany
 • Shift+Command+4 – dla screenshota wybranego fragmentu.
Współpraca z influencerem

Czy warto współpracować z influencerem? Tak – i to przynajmniej z kilku powodów

Chupa chups

Chupa Chups z kampanią Gumy Balonowej