w

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Reakcja czytelników w Internecie

olga tokarczuk

W czwartek, 10 października całą Polskę obiegła wiadomość o przyznaniu Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Jak podaje Instytut Monitorowania Mediów, wzmianki o autorce „Ksiąg Jakubowych” w ciągu doby od chwili ogłoszenia laureatów pojawiły się w polskim Internecie ponad 35,8 tys. razy. To wyjątkowy wynik.

Instytut Monitorowania Mediów zbadał, jak polscy czytelnicy zareagowali na wiadomość o tym, że Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. W ciągu 24 godzin od ogłoszenia laureatów tego konkursu w monitoringu portali internetowych i mediów społecznościowych pojawiło się łącznie ponad 35,8 tys. wzmianek dotyczących tego zagadnienia.

Łączny ekwiwalent reklamowy wygenerowany przez wszystkie wpisy i artykuły wyniósł aż 11,9 mln zł. Bardzo wysoki – szczególnie biorąc pod uwagę krótki przedział czasowy pojawiania się kolejnych wpisów – był zasięg wszystkich postów oraz publikacji. Zmonitorowane przez IMM dotarcie wynoszące 94,1 mln pozwala szacować, że ze wzmiankami o nagrodzie dla Tokarczuk każdy Polak zetknął się przynajmniej 2,5 raza.

Zdecydowanie najwięcej publikacji (93,3 proc.) pojawiło się w mediach społecznościowych. Szczególnie aktywni byli użytkownicy Twittera, z którego pochodzi ponad 24,1 tys. postów. Najczęściej udostępniany był tweet z oficjalnego konta @NobelPrize.

Natomiast najwięcej interakcji wywołał post na Facebooku opublikowany przez Macieja Stuhra: 18 tys. polubień, 1,5 tys. udostępnień, blisko 600 komentarzy. Łącznie na Facebooku pojawiło się 8,4 tys. wzmianek w postaci postów i komentarzy.

 

W monitorowanych przekazach medialnych główną i najczęściej pojawiającą się informacją jest sam fakt, otrzymania przez Olgę Tokarczuk Literackiego Nobla. Dołączenie Olgi Tokarczuk do grona noblistów jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla polskiej kultury, dlatego też dziennikarze, blogerzy oraz czytelnicy zwracali uwagę na takie aspekty, jak reakcja ministra kultury Piotra Glińskiego na wiadomość o nagrodzie, a także deklaracja szefa resortu finansów Jerzego Kwiecińskiego o zaniechaniu podatku PIT od przychodów związanych z wyróżnieniem, jakim jest Nagroda Nobla.

Jedna z najbardziej uznanych polskich pisarek współczesnych

Laureatka Literackiego Nobla debiutowała w 1993 toku, wydając książkę „Podróż ludzi Księgi”, jednak prawdziwą popularność zdobyła dzięki swojej trzeciej powieści zatytułowanej „Prawiek i inne czasy” z 1996 roku. Za tę książkę Olga Tokarczuk otrzymała pierwszą z pięciu nagród Nike Czytelników, Paszport „Polityki” oraz nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Kolejne uznane pozycje w dorobku Tokarczuk to m.in. „Dom dzienny, dom nocny”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Bieguni” czy „Księgi Jakubowe”. Jej prace zostały ciepło przyjęte również przez zagranicznych czytelników, czego wyrazem jest przyznanie Międzynarodowej Nagrody Bookera w 2018 roku za powieść „Bieguni”.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

testowanie oprogramowania

5 tys. zł/m-c na start – tak zarabia tester bez doświadczenia. Po awansie? Minimum 2x więcej

social media

Social media trzecim największym kanałem reklamowym na świecie w 2019