Jak zarządzać dużymi projektami? I jak efektywnie planować długodystansowe przedsięwzięcia? To pytanie, które zadają sobie osoby działające w naprawdę rozmaitych branżach. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest obecnie planowanie projektów metodą Agile.
Spis treści
Czym jest system Agile?
Metodologia Agile to system zarządzania projektami mający umożliwić szybkie wypracowywanie konkretnych efektów. W największym skrócie można powiedzieć, że najważniejszymi cechami tego systemu jest elastyczność i informacja zwrotna.
Jest to więc idealne rozwiązanie w branży IT i stamtąd zresztą planowanie projektów metodą Agile się wywodzi. Nie oznacza to jednak, że nie znajdzie zastosowania również w innych branżach. Wręcz przeciwnie. Agile sprawdzi się w wielu miejscach, w których prace skupiają się na długofalowych projektach.
Główne założenia Agile
Agile opiera się na 4 podstawowych wartościach. Niektóre z nich dość mocno odnoszą się do tematyki IT, jednak jak najbardziej można je dostosować do realiów innych branż. W ramach Agile należy stawiać:
- Ludzi i interakcje ponad narzędzia i procesy,
- Działające oprogramowanie ponad skrupulatną dokumentację
- Współpracę z klientem ponad negocjowanie umów
- Dostosowywanie się do zmian ponad realizację wcześniej sporządzonego planu.
To jednak nie wszystko. Oprócz tych wyżej wymienionych, najważniejszych wartości, można dodać jeszcze 12 zasad. Zgodnie z nimi:
- Szybki i ciągłe wdrażanie wartościowego oprogramowania to droga do zadowolenia klienta (oczywiście tu „wartościowe oprogramowanie” można w zależności od branży podmienić na inny element)
- Zespół musi być gotowy na zmiany i to nawet, gdy plan pracy jest już naprawdę zaawansowany,
- Klient powinien otrzymywać funkcjonujące oprogramowanie (produkt/usługę) często, w niewielkich odstępach,
- W celu wypracowania efektów zespół musi ze sobą ściśle współpracować,
- Projekty tworzą osoby zmotywowane do działania, które wzajemnie sobie ufają,
- Ustalenia najlepiej przeprowadzać w formie rozmowy (twarzą w twarz/ w ramach spotkań online),
- Postęp można mierzyć przede wszystkim poprzez działające oprogramowanie – przekładając to na inną branżę, potrzebne są twarde dowody na to, że plan jest konsekwentnie realizowany
- Zrównoważony rozwój pozwala na utrzymanie stabilnego tempa pracy,
- Zespół powinien ciągle pamiętać o dobrym projektowaniu,
- Istotna jest prostota – minimalizowanie pracy,
- To samoorganizujące się zespoły są w stanie wypracować najlepsze rozwiązania,
- Konieczne jest regularne analizowanie możliwości poprawy wydajności i dostosowywanie swoich działań.
Jak działa system Agile?
Przedstawienie 4 głównych założeń i 12 zasad Agile to już pewien punkt wyjścia, który wiele mówi o całym systemie planowania. Jak sama nazwa zresztą wskazuje, duże znaczenie ma tu dostosowywanie się do nowych okoliczności i reagowanie na bieżącą sytuację. Wszystko po to, by działać jak najbardziej efektywnie.
Metoda Agile zakłada bowiem, że na początku dużego projektu nie jest się w stanie zaplanować całego jego przebiegu. Właśnie dlatego najlepiej zespołowo pracować nad danym zagadnieniem, rozwiązywać problemy, a na koniec otrzymać informację zwrotną i w ten sposób dostosować się do aktualnych potrzeb.
Agile może być przy tym zarówno bardzo ustrukturyzowany i opierać się na metodyce Scrum, w której istnieją konkretne role i konkretne ramy czasowe, jak i pozostawiać znacznie więcej swobody np. w ramach metodyki Kanban. Samo Agile nie jest więc konkretnym schematem postępowania, a raczej sposobem myślenia, który następnie można ubrać w konkretną strukturę wybranej metodyki.
Na pewno jednak planowanie projektów metodą Agile nie bez powodu cieszy się dużą popularnością. Ma stosunkowo wiele zalet.
- Efektywność – podzielenie dużego projektu na małe etapy pozwala utrzymać większe skupienie i mobilzację, a także uniknąć przytłoczenia dużym projektem. Wymusza też częste analizowanie dotychczasowych osiągnięć i wprowadzanie ewentualnych ulepszeń.
- Skupienie na celu – po ustaleniu zadań podczas spotkania poprzedzającego Sprint, dokładnie ustala się listę celów i zadania do wykonania. Dzięki temu cały zespół doskonale wie, co ma robić.
- Stała i lepsza współpraca – Daily Stand-up to idealna okazja dla członków zespołu, by dzielić się swoimi doświadczeniami i pomagać sobie w ewentualnych przeszkodach, co z kolei przekłada się na szybsze realizowanie zadań
- Jasne priorytety – dzięki Product Backlog nie ma ryzyka, że członkowie zespołu rozpoczną pracę od mało istotnych rzeczy. Nawet jeśli nie zdążą wykonać wszystkich założonych działań, to zajmą się tymi najważniejszymi.
- Stały feedback – wśród głównych założeń Agile znajduje się dostarczanie klientowi małych etapów projektu tak, by jak najszybciej móc uzyskać feedback. Dzięki temu na bieżąco można reagować na zmiany i stale wprowadzać ulepszenia. Oznacza to lepszą jakość i większe zadowolenie klientów.
- Elastyczność – jak wskazuje sama nazwa, Agile daje dużo możliwości pod kątem dostosowywania się do zmieniającej się sytuacji.
Jeden komentarz