w

Polacy są najbardziej wypalonym zawodowo narodem w Europie [Raport Jobbli]

Wypalenie zawodowe
 • Polacy nie wiedzą, jak radzić sobie z poczuciem wypalenia zawodowego, które odczuwa co 4. z nich.

 • Ustalenie jasnej ścieżki kariery i zakresu obowiązków uważają za najlepsze rozwiązanie problemu nawet wtedy, gdy jego przyczyną jest toksyczna atmosfera czy niezgodność wykonywanej pracy z wyznawanymi wartościami.

 • Jednocześnie aż 72 proc. mężczyzn i 51 proc. kobiet uważa, że ich obowiązki zawodowe nie są zgodne z ich kompetencjami i tym, co chcieliby robić.

Główną przyczyną wypalenia zawodowego zdaniem Polaków jest praca z mało wyrozumiałym przełożonym i / lub zespołem (55,5 proc. ankietowanych), jak wynika z nowego badania Jobbli, najnowszej zautomatyzowanej polskiej platformy doradztwa zawodowego wykorzystującej zaawansowaną technologię AI.

W dalszej kolejności badani wskazują monotonne obowiązki zawodowe (47 proc.), brak możliwości rozwoju (43,5 proc.) oraz problemy osobiste (37 proc.). Wśród Europejczyków jesteśmy narodem najczęściej zmagającym się z problemem wypalenia zawodowego – jego symptomy odczuwa aż 26 proc. Polaków.

Polacy nie są zadowoleni ze swoich obowiązków zawodowych

Kobiety znacznie częściej od mężczyzn jako przyczynę wypalenia zawodowego wskazują również brak lub niedobór satysfakcji z wykonywanej pracy – 24 proc. w porównaniu do zaledwie 9 proc. Jednocześnie aż 72 proc. badanych mężczyzn uważa, że ich zawodowe obowiązki nie są odpowiednio dostosowane do ich kompetencji i nie odpowiadają temu, czym faktycznie chcieliby się zajmować. W przypadku kobiet odsetek ten jest mniejszy, chociaż nadal bardzo wysoki – 51 proc. W sumie takie poczucie dotyka 61,5 proc. badanych.

Patrząc na rozkład odpowiedzi według wieku widzimy, że młode osoby na początku kariery często nie są zadowolone ze swoich obowiązków zawodowych – wśród badanych w wieku od 22 do 26 lat jest to aż 62 proc.

Wśród tych w wieku 26-29 ta proporcja ulega odwróceniu i do 62 proc. wzrasta liczba zadowolonych – mówi Alicja Marchewka, CEO Jobbli –  Z wiekiem jednak poczucie dopasowania pracy do kompetencji i potrzeb ponownie spada. W grupie badanych w wieku 50-59 lat aż 85,7 proc. jest zdania, że ich obowiązki zawodowe nie odzwierciedlają ich kompetencji ani tego, co chcieliby robić. Można to tłumaczyć spowolnieniem rozwoju zawodowego z biegiem lat, rutyną i wypaleniem zawodowym.

Mężczyźni nie chcą rozmawiać z psychologiem

Polacy nie wiedzą, jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym, co doskonale widać po zestawieniu, jakie sposoby radzenia sobie z nim wybierały osoby zaznaczające konkretne problemy powodujące wypalenie.

Ustalenie jasnej ścieżki kariery i obowiązków wydaje się być lekarstwem na wszystko – również zdaniem tych badanych, którzy jako główne przyczyny problemu wskazywali pracę z mało wyrozumiałym przełożonym, toksyczną atmosferę, a nawet niezgodność wykonywanej pracy z wyznawanymi wartościami.

Tymczasem w wielu tych sytuacjach warto rozważyć zmianę pracy, a nawet – szczególnie w tym ostatnim przypadku – przebranżowienie. Nasza platforma Jobbli powstała właśnie z myślą o osobach zagubionych zawodowo, które nie wiedzą, jaki kierunek kariery byłby dla nich najodpowiedniejszy. Pomagamy znaleźć pracę, która każdemu pozwoli żyć tak, jak chce – stawiamy na personalizację i jak najlepsze dopasowanie rekomendacji do użytkownika – mówi Alicja Marchewka, CEO Jobbli.

Posiadanie jasno wyznaczonej ścieżki kariery i obowiązków jest najlepszym sposobem na radzenie sobie z poczuciem wypalenia zawodowego zdaniem 47 proc. badanych.

Kolejne wskazania wyraźnie różnią się w zależności od płci ankietowanych – 47 proc. mężczyzn wskazuje zamianę obowiązków zawodowych lub ich urozmaicenie, tyle samo stawia na dostosowanie ilości zadań do możliwości pracownika.

Wśród kobiet 45 proc. uważa, że pomóc mogłaby lepsza atmosfera w pracy, 32 proc. wskazuje rozmowę z psychologiem (spośród mężczyzn to rozwiązanie wybiera tylko 26 proc.). Na ostatnim miejscu, niezależnie od płci, plasuje się szczera rozmowa z przełożonym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Sprzedaz w e-commerce

  Sposób na zwiększoną sprzedaż w e-commerce

  Dzieci youtuberzy

  Dzieciaki chcą być influencerami. Czy to dobrze?