w ,

Jak wspierać dziewczynki w odkrywaniu nauk ścisłych? Premiera e-booka

11 lutego odbędzie się premiera ebooka „Jak wspierać dziewczynki w odkrywaniu nauk ścisłych”. Wśród autorek rozdziałów są kobiety ze świata IT i biznesu. Wszystko to w Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Całe wydarzenie organizuje Fundacja IT Girls, a materiał będzie dostępny dla każdego, za darmo.

Od 11 lutego ze strony nauka.itgirls.org.pl będzie można pobrać darmowego eBooka o tym, jak wspierać dziewczynki w odkrywaniu nauk ścisłych. Premiera połączona jest z celebracją Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w nauce, który przypada właśnie na 11 lutego.  Do celebrowania tego dnia przyłączyło się wiele kobiet ze świata IT.

Wywiadów do eBooka udzieliły: Maja Schaefer z Zowie, Wiktoria Wójcik – Co-Founderka inStremly, Eva Galant Założycielka Hashiony, Aleksandra Przegalińska – pionierka AI, Magdalena Gawłowska-Bujok, współzałożycielka & COO No Fluff Jobs oraz Iga Mościchowska – badaczka i trenerka UX.

Do współtworzenia ebooka zaprosiłyśmy kobiety, które praktykują naukę, są idolkami, tworzą społeczności i przede wszystkim: wspierają inne kobiety. Dlaczego rozmawiamy o tym, jak wspierać dziewczynki? Ponieważ, zaburzenie równowagi płci w zawodach z grupy STEM pojawia się u dziewczynek dość szybko. Mimo, że najbardziej interesują się nowymi technologiami w wieku 11 i 12 lat, to tracą ten zapał już po 4 latach. Szanse na ponowne zainteresowanie dziewczynek tym obszarem, są niewielkie. Ebookiem chcemy pomóc rodzicom zrozumieć to niepokojące zjawisko i dać im narzędzia do rozpoczęcia zmiany już dziś. Wszystko po to, aby było więcej kobiet w świecie STEM.  – mówi Wiola Klimczak, prezeska Fundacji IT Girls.

W rozdziałach eBooka, poza inspirującymi wywiadami z ekspertkami, znajdziemy informacje i narzędzia o tym, jak pomóc dziecku w odkrywaniu siebie, jak je motywować oraz jak tworzyć przyjazną atmosferę, w której jest przestrzeń na błędy. Do tworzenia treści fundacja zaprosiła m.in. psycholożkę, językoznawczynię, a także wykorzystała własne doświadczenie założycielek IT Girls.

Fundacja IT Girls inspiruje i edukuje dzieci oraz młodzież w kwestii ich rozwoju, możliwości w zawodach związanych z nowymi technologiami i informatyką. Powstała by, towarzyszyć dzieciom i młodzieży w realizowaniu marzeń o pracy w zawodach związanych z technologią. Wszystkie jej działania skupione są wokół ścieżek rozwoju, edukacji opartej na danych i odbywają się przy wsparciu sojuszników: rodziców, partnerów, innych organizacji pozarządowych.


  1. Światowe przychody Metaverse w 2030 roku sięgną setek, a może i tysięcy miliardów dolarów – raport od Statista
  2. Ponad 5k za buty Sprandi z autografem Young Leosi
  3. Femvertising w praktyce, czyli 8 rad, jak stworzyć skuteczną kampanię skierowaną do kobiet
  4. Najdroższe posty sponsorowane na Instagramie – którym gwiazdom trzeba było zapłacić najwięcej w 2022 roku? Raport od Statista
Jennifer coolidge

Jennifer Coolidge w kampanii kosmetyków E.L.F.

Ikea annie leibovitz

IKEA ogłasza współpracę z Annie Leibovitz