w

Kampania promująca krwiodawstwo: Więcej nas łączy, niż dzieli

Kampania promująca krwiodawstwo

W skutek pandemii liczba krwiodawców w wielu punktach poboru w całej Polsce spadła o ponad połowę. Startująca właśnie kampania „Polsko! Więcej nas łączy, niż dzieli” przygotowana przez Stowarzyszenie Leczymy z misją oraz Fundację Mocni na starcie ma na celu promocję krwiodawstwa w tym szczególnym czasie. Jedna osoba może każdorazowo oddać 450 ml krwi. To tak niewiele, a zarazem tak dużo, by pomóc w ratowaniu ludzkiego życia. Oddawanie krwi i osocza jest całkowicie bezpieczne, nawet w trakcie pandemii #COVID19. O komfort przejazdu krwiodawców z regionalnych centrów krwiodawstwa zadba firma iTaxi. Patronem medialnym akcji jest Instytut Monitorowania Mediów IMM.

Zrób coś dobrego. #Potrzebnakrew

Akcja pod nazwą „Więcej nas łączy, niż dzieli” to kolejna inicjatywa młodych lekarzy działających w Stowarzyszeniu Leczymy z misją. W trakcie pandemii było o nich głośno przy okazji zbiórki środków ochrony osobistej po nazwą „Korona z głowy”. Akcję wspiera też Fundacja Mocni na starcie działająca na rzecz rozwoju zawodowego przyszłych pokoleń medyków. Organizacje pozarządowe połączyły siły, by pomóc centrom krwiodawstwa, które od marca zmagają się z poważnym spadkiem chętnych do oddania krwi. A zapotrzebowanie w szpitalach rośnie!  

– Krew jest jednym z najcenniejszych darów, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. Krwi potrzebują nie tylko ofiary wypadków, ale również chorzy z oddziałów chirurgicznych, nawet ci z zaplanowanymi zabiegami. Wielkie nadzieje wiążemy też z osoczem ozdrowieńców. W laboratoriach wciąż sprawdzana jest jego skuteczności w walce z COVID-19. Badania wielu ośrodków naukowych wskazują, że osocze podane w odpowiednim momencie może złagodzić przebieg choroby wywołanej zakażeniem SARS-CoV-2. To jedna z niewielu możliwości terapeutycznych, jaką mamy do dyspozycji w walce z koronawirusem – mówi pomysłodawca akcji, Prezes Stowarzyszenia Leczymy z misją, lek. med. Marcin Kiszka. 

Do oddawania krwi i osocza zachęca też Fundacja Mocni na starcie.

– Naszą akcją chcielibyśmy przypomnieć, jak ważna jest jedność i solidarność. W obliczu pandemii, ogromnych problemów służby zdrowia i braku krwi dla potrzebujących, powinniśmy walczyć ramię w ramię przeciw koronawirusowi, a nie przeciwko sobie. Razem pokażemy, że mamy tę moc – tłumaczy Prezes Fundacji, Zuzanna Janowicz. 

Kto może oddać krew?

Naszą wspólną misją jest zachęcenie jak największej liczby osób do oddawania krwi. Dawcą może zostać każda osoba, która:

  • ma 18-65 lat
  • waży powyżej 50 kg
  • nie chorowała na żółtaczkę
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
  • nie miała kontaktu z osobą chorą na COVID-19 lub objętą kwarantanną
  • jej ogólny stan zdrowia jest bardzo dobry

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Jeśli spełniasz powyższe kryteria, nie zwlekaj. Zgłoś się do najbliższego centrum krwiodawstwa. Firma iTaxi zadba o bezpieczeństwo i komfort Twojego powrotu do domu po wizycie w wybranym punkcie poboru krwi w Krakowie, Bydgoszczy lub w Warszawie. Sprawdź, które centra krwiodawstwa biorą udział akcji [TUTAJ]. Pula kuponów na przejazd ze zniżką jest ograniczona. 

– Bez wahania zdecydowaliśmy się zaangażować w akcję promocji krwiodawstwa. Idea inicjatywy jest nam bardzo bliska – w naszej firmie mamy wieloletnich dawców. iTaxi – jako organizacja odpowiedzialna społecznie – od początku pandemii wspiera środowisko medyczne w walce ze skutkami pandemii COVID-19. Jako pierwsi zamontowaliśmy w samochodach przegrody ochronne, rozwozimy testy na obecność koronawirusa, aktualnie szkolimy współpracujących kierowców na ratowników drogowych. Niedawno uruchomiliśmy też specjalną usługę transportową, dedykowaną tylko i wyłącznie do przewozu osób z podejrzeniem lub z potwierdzonym pozytywnym wynikiem testu. Trzymamy kciuki za powodzenie akcji „Więcej nas łączy, niż dzieli” – w tych szczególnych czasach każdy przejaw solidarności z osobami potrzebującymi wsparcia jest na wagę złota – komentuje Jarosław Grabowski, CEO iTaxi. 

Dlaczego to takie ważne?

W ubiegłym roku w Polsce krew oddało 591181 osób. Niestety, od marca 2020 roku, w wyniku rozprzestrzeniania się koronawirusa, liczba dawców w poszczególnych centrach krwiodawstwa spadła o ponad połowę. Chociaż w szpitalach odwołano większość planowanych operacji a na drogach odnotowuje się mniej wypadków, to nadal chorzy, w szczególności chorzy na nowotwory hematologiczne, potrzebują krwi. Jedna osoba, jednorazowo może oddać 450 ml, co stanowi około 10% krwi znajdującej się w organizmie dorosłego człowieka. Twoja krew może uratować czyjeś życie.

Chorowałeś na koronawirusa? Twoja krew pomoże w walce z #COVID19!

Osoby, które zachorowały na COVID-19 albo przebyły bezobjawowe zakażenie koronawirusem także mogą oddawać krew. Osocze ozdrowieńców zawierające przeciwciała jest wykorzystywane do walki o zdrowie i życie pacjentów, którzy wciąż zmagają się ze śmiercionośnym wirusem. 

Gdzie oddać krew?

W ramach akcji współpracujemy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Krakowie i Bydgoszczy. Krew można jednak oddawać w punktach poboru w całym kraju. Na stronach internetowych RCKiK znajdują się kwestionariusze dla krwiodawców, a także szczegółowe informacje na temat zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego w placówkach. Pamiętaj, aby do punktu krwiodawstwa zabrać ze sobą dowód tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).  

#krwiodastwo #krew #ozdrowieńcy #koronawirus #covid19 #potrzebnakrew

Strona kampanii:  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dobry program lojalnościowy

Program lojalnościowy – jeden z najprostszych sposobów na przekonanie klientów do regularnych zakupów

Najpopularniejsze podcasty

Sprawdź czego słuchałeś w mijającym roku – Spotify Wrapped 2020